10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır

1
1473

Erken rezervasyon kavramı ülkemiz turizm literatürüne gireli daha yeni sayılır. Oysa gelişmiş ülkelerde erken rezervasyon ile tatile çıkma 20 yıldan fazladır uygulanıyor. Bizim yıllarca önce pek sinirlendiğimiz ve söylendiğimiz “elin yabancısı gelip memlekette bizden ucuza kalıyor” söyleminin arkasında da erken rezervasyon var.

Basitçe erken rezervasyon, her yılın Ocak ayında başlayan ve Nisan ayı ortalarına kadar uzanan tatil indirim günleri olarak adlandırılıyor. Yazın planlanmış bir tatili siz önceden parasını ödeyip alıyorsunuz ve bu erken ödemenin karşılığında da size oldukça ciddi indirimler yapılıyor.

Erken-Rezervasyon-Otel

Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır

1. Tatil Tarihlerinizi Belirleyin

Erken rezervasyonun mümkün olduğunca erken yapılması, tatil için ödenecek tutarın da daha az olmasını sağlıyor. Ayrıca, indirim oranları, ilk erken rezervasyon dönemlerinde en yüksek oranlardayken sonrasında giderek düşüyor. Ayrıca olası yer bulamama durumlarının önüne geçmek için de erken karar verin.

Çoğunuzun hemen söylendiğini biliyorum; “6 ay önceden ne zaman izin alabileceğimi nereden bileceğim?”. Bence bu tür mazeretleri bir kenara bırakın. Her yıl aşağı yukarı belirlenmiş tatil zaman dilimleri var şirketler için. Bu tarihler için önceden şirketinize yazılı başvuruda bulunun ve belirtilen tarihlerde izne çakacağınızı aylar önceden söyleyin. Böylece herkes aylarca önceden sizin o tarihte olmayacağınızı bilecektir.

Erken-Rezervasyon-Nasil-Yapilir

2. Tatile Gideceğiniz Bölgeyi Seçin

Öncelikle tatile gideceğiniz bölgede karar verin. Eğer yoğun bir çalışma yılı sonrasında iyi bir dinlenme ve tatil düşünüyorsanız ona göre destinasyon seçin. Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık dinlenmek için şahane beldelerimiz. Erken rezervasyon Ege ve Akdeniz bölgesindeki tatil otellerini kapsıyor. Eğer seyahat alışkanlıklarınız keşfetme üzerineyse bu sistem pek işinize yaramaz.

 

3. Tatile Gideceğiniz Oteli Araştırın

Erken rezervasyon sayfalarında listelenen otelleri dikkatlice inceleyin. Sadece o sayfalardaki bilgi ile yetinmeyin. Oteller hakkındaki en geniş bilgi kaynak otel arama siteleri, göz atın. Otelin özelliklerini otel arama sitelerinde inceleyin, otelin olduğu kullanıcı deneyim puanlarına bakın, 8 ve üzerine odaklanın, müşteri yorumlarını mutlaka okuyun.

Sahil-Marti-Mersin-Otel

4. Tatile Gideceğiniz Oteli Seçin

Erken rezervasyon otelleri daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alıyor. Tatil rotanızı seçerken bazen destinasyon tercihini yaptıktan sonra otel tercihi yapın; yahut eğer beğendiğiniz niteliklere ve uygun fiyata sahip bir otel bulduğunuzda tercihiniz otel öncelikli olarak kullanın. Benzerini uçak bileti konusunda yapıyorum. İstediğim destinasyona ucuz uçak bileti aramak yerine, ucuz uçak biletin fırsatını yakaladığım yere seyahat ediyorum.

 

5. Erken Rezervasyon Firmasını Seçin

Otele karar verdikten sonra, tatil siteleri arasında otele en uygun fiyatı veren firmayı bulun. Ülkemizde son 10 yıldır seyahat firmalarını pek çoğu kurumsal kimliğiyle müşterilerine güven veriyor artık. Her biri yılda milyonlarca misafirini gerek yurtiçi erken rezervasyon otellerinde gerekse yurtdışı turlarda ağırlıyor. Yıllar önce Amsterdam turu aldığım tatilsepeti.com tavsiye ettiğim, güvendiğim firmalardan sadece birisi. Tatilsepeti erken rezervasyon otelleri sayfasına göz atın.

Mersin-Sultasa1

6. İptal Ücreti Alıp Almadıklarını Sorun

Seçtiğiniz firmanın sayfasından rezervasyonun iptali durumunda ücret alıp almadıklarını araştırın, emin olamadığınızda iletişim sayfasında verilen telefon numaralarından firmayı arayım aklınıza takılanları sorun.

Tatilsepeti, Erken rezervasyon güvence paketi alan müşterilerine; rezervasyon yaptırılan tarihte izin alınamaması durumunda, oluşacak problemleri gidermek için 72 saate kadar koşulsuz iptal hakkı sunuyor. Ödemenin tamamını iade ediyorlar. Erken rezervasyon iptal gücence paketi 10 TL’den başlayor, mutlaka yaptırın.

 

7. Garanti Fiyat Uygulamalarının Olup Olmadığını Sorun

Erken rezervasyon döneminde, farklı acentelerin aynı oteli farklı fiyatlara sattığı görülebiliyor. Bunun nedeni tur firmalarının otelden garanti oda anlaşması yapmış olmasından kaynaklanıyor. Firma otelden odaları garanti satacak şekilde alır ve ona göre de komisyon değerini yükseltir ve odalarını satmak için fiyatlarda indirim yapar. Erken rezervasyon döneminde %30’dan yüksek gösterilen tüm fiyatlar aslında gerçeği yansıtmadığını aklınızda tutun. Yine de başka bir yerde daha iyi bir fiyat bulduğunuzda, bunun ücret farkını size ödeyip ödemeyeceklerini sorun.

Wonasis-Mersin-Erken-Rezervasyon

8. Erken Rezervasyon Yapın

Erken rezervasyon ile tatil döneminde, %35’e varan indirimler ve peşin fiyatına 9 taksit seçenekleri ile tüm tatil bölgelerinde, yüzlerce otel yelpazesinden birini seçebiliyorsunuz, daha ne olsun! Araştırmalarınızın ışığında internetten veya telefonla arayarak rezervasyonunuzu yapın.

Güvenli Online Rezervasyon! Özel güvenlik sistemi ile kredi kartınızın numarası şifrelenip, kaydedilmeyecek bir formata getiriliyor.

 

9. Erken Rezervasyon Sigortası Yaptırın

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanan herkese muhakkak, erken rezervasyon sigortası yaptırmasını tavsiye ediyorum. Erken rezervasyon güvence paketi satın almanız durumunda tatiliniz son 72 saate kadar sigorta altına alınıyor ve herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmeniz durumunda koşulsuz ücret iade hakkı sunuluyor. Eğer erken rezervasyon güvence paketi almayıp da belirtilen tarihte gitmezseniz ücret iadesi yapılmıyor.

Akdeniz-Erken-Rezervasyon

10. Tatilin Keyfini Çıkarın

Yukarıda uzun uzun açıkladığım adımları dikkate alır ve uygularsanız, erken rezervasyon avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için zamanında karar vermeli, resmi tatil ve izin dönemlerini önceden ayarlamalı ve harekete geçmeli. O zaman biz de kendi ülkemizin nadide otellerinde, yabancılar gibi uygun fiyata tatil yapma şansını yakalamış oluruz.

Sadece otele bağlı kalmayın, çıkın tarihi ve kültürel yerleri gezin, çarşı ve pazarlarda dolaşın, kahvelerde oturun ve tatilin keyfini çıkarın!

1 YORUM

CEVAP VER