Ashikaga Flower Park, Japonya

1
80055

Japon bahçeleri, Japon kültüründe çok önemli bir yere sahip. Japonya çiçek bahçeleri, ilk olarak 6. yy’ın başında imparatorluk sarayında düzenlenmiş. Bugün çiçek bahçesi düzenlenmesi konusunda dünyada bir efsane olan Japonlar, hayal bile edemeyeceğiniz güzellikte muhteşem parklar yaratıyorlar.

Japonya’daki Ashikaga Bahçesinde bulunan salkım çiçeklerinin muhteşem görüntüleri, Japonların güzellik ve mimarlığa bakış açısını gözler önüne seriyor. Çok sayıda farklı çiçek türüne ev sahipliği yapan Ashikaga Flower Park, insanı asrıp sarmalayan zen havasıyla beraber huzur ve dinginlik sunuyor.

Ashikaga Flower Park

1- Benzersiz bir morsalkım deneyimi

1870’te dikilen ve yaklaşık 2000 metre kareye yayılmış dalları ile Japonya’nın en büyük ve en yaşlı morsalkım ağacınında görmek mümkün. Japonca adı Fuji olan bu ağaçlar Japonlar ve yabancı turistler tarafından oldukça çok ilgi görüyor.

2- Ağaç gibi görünmesine karşın o bir asma

Anavatanı Doğu ABD, Çin, Kore ve Japonya olan morsalkımlar görünüş itibariyle ağaca benzese de aslında bir asma türü. Hızlı uzama özelliğine sahip olduğundan ağırlaşan dalları genellikle metal iskelet ve ahşap sütunlar yardımıyla ayakta tutulur. Bu sayede ziyaretçilere salkımlardan oluşan doğal bir çardak görüntüsü sunuyor.

3- 100 km yolculuğa değen bir park

Arabası olanlar Tokyo’dan 100 km’lik bir yolculuk sonrası parka ulaşabiliyor. Trenle ulaşım için ise bütçe ve zamanınıza göre çeşitli seçenekler mevcut. Tokyo çıkışlı, tek yön biletine yaklaşık 90TL (4000 Japon Yeni) vererek hızlı trenle (Shinkansen) 70 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Zaman sıkıntınız yoksa banliyö trenleriyle birkaç aktarma yaparak 3 saat sürede hem de yarı fiyatına gidebiliyorsunuz. Parka giriş ücreti mevsime göre değişiklik gösterse de bahar aylarında 30-40TL gibi bir bilet fiyatı karşınıza çıkabiliyor. Yine de bunların hepsi içeride yaşayacağınız eşsiz duygulara fazlasıyla değer.

4- Bahar aylarında bir başka keyifli

Ashikaga Çiçek Parkı Aralık-Şubat ve Nisan-Mayıs ayları arasında gezmek daha anlamlı. Kış aylarında çiçekler olmadığından salkımlara yerleştirilen led ışıkları ziyaretçiler için güzel bir ortam sunabiliyor. Çiçeklerin açmış halini görmek isteyenlerin ise Nisan sonu-Mayıs ortası gibi bir zaman diliminde parka gitmesi gerekiyor.

5- Farklı tür ve renkte salkımlara ev sahipliği yapıyor

Bu fotoğrafta görmüş olduğunuz ağaca “duble morsalkım” deniliyor. Çiçekleri, parkın geneline yayılmış olan morsalkımlardan daha irice. Parkta aynı zamanda beyaz ve altın renkte salkım ağaçları da bulunuyor. Onların da açması için Mayıs ayını beklerseniz tabii.

6- Japon bahçe sanatının en güzel yansımaları burada

Ashikaga Çiçek Parkı’nda göreceğiniz sadece salkım ağaçları değil tabi. Envai çeşitte ağaç ve çiçek türleri, Japon bahçe sanatı‘nda göstermiş oldukları üstün hünerler sayesinde parka özenle serpiştirilmiş durumda. Her biri uzun uzun seyredilmeyi ve defalarca fotoğrafının çekilmesini hak ediyor.

7- Ziyaretçileri büyülemeye and içmişçesine açan gür çiçekler

Parkın ev sahipliğini yaptığı diğer bir tür gösterişli çiçek de açelya bitkisi. Açelya, her ne kadar Belçika’nın ulusal çiçeği olarak bilinse de Japonların elinde bir başka değer kazanıyor. Kırmızı, pembe, turuncu ve beyaz renklerde olan açelyalar parkta adeta bir çiçek denizi oluşturuyor. Yeni Türkü’nin açelya şarkısını anımsayarak izlemeye dalın!

8- Yüzen bahçeler

Arka planda bulunan yemyeşil ağaçlarla beraber ziyaretçilere dinlendirici bir seyir sunan yüzen bahçelerin en önemli sakinleri zambaklar. Sevdiklerinizle huzur dolu bir yürüyüş yapmak için ideal bir park. Bir gün ayırsanız tadına doyulmaz.

9- Çiçeklerin içinde kaybolmamak işten bile değil

Bu muhteşem parkta zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. İki saattir ayakta olduğunuzu ve yorulduğunuzu farketmemeniz pek olası. Neyse ki bu gibi anlarda açelya denizi size en mükemmel dinlenme alanlarını sunuyor. Oturduğunuz yerden çiçek seyretmenin de keyfi bir başka olsa gerek.

10- Morsalkım gün ışığında da güzel

Gece çekilen fotoğraflarıyla meşhur olsa da morsalkım ağaçları gün ışığında kesinlikle görülmeli. Sizin gibi aynı saatlerde parkın tadını çıkarmaya gelen yüzlerce insan olacaktır. Azıcık sabrederseniz akıllı telefonlarıyla fotoğraf çekip geçen turistlerden size de boş bir alan kalacaktır. Keyfini çıkarın!

11- Yediden yetmişyediye her yaşta insana zevk veriyor

Ashikaga’ya gitmek için herkesin bir bahanesi vardır. Kimisi çiçeklerin renklerine hayrandır, kimisi tüm gün fotoğraf çekme amacıyla gelir. Çocuklar yeşil alanlarda istediği gibi koşup oynarken yaşlılar da sakinliğin ve peyzajın tadını çıkarabilir. Tıpkı bu dede ve ninemizin yaptığı gibi. Her yaş için romantizm var burada.

12- Yaşasın, hava kararıyor!

Parka önceden gitmiş olanların da pekala doğrulayacağı üzere morsalkım ağaçlarının akşam ışıklandırmasını seyretmek benzersiz bir deneyim. Gerçekle masal arasında size gel-git yaptırır adeta. Fotoğraf çekmeyi unutmuş, düşüncelerinizden arınmış vaziyette bulursunuz kendinizi. Arad fotoğraf makinenizi kenara bırakıp, bu güzelliği huşu ile seyre dalın.

13- Her yerden enfes bir fotoğraf karesi!

İtiraf edeyim ki yüzlerce insan etrafınızdayken fotoğraf çekmek pek kolay değil. Çılgınlar gibi selfie çeken Çinli ve Taylandlı grupları akıllı hamlelerle az kenara iteleyebilirseniz kendinize güzel bir kare yakalamanız kolaylaşıyor. Kalabalıktan sıyrılmak biraz sabır gerektirebilir. Buna değer.

14- Göz kamaştıran açelyalar

Açelyaların tadını bizden bile daha çok çıkaran böcek dostlarımızdan izin isteyip bir kez daha dalıyoruz çiçek dalgalarına. Sanki on metre arkasında başka bir dünya varmışçasına önünüzde heybetli biçimde dikilen açelyaları gün kararmadan bir kez daha ziyaret ediyoruz.

15- Orantısız çiçeğe maruz kalmak!

Morsalkım ışıklandırmasını izlemek için sakin bir nokta ararken açelyaların arkasına düşmeniz pek de zor değil. En iyisi bu tesadüfen bulduğunuz yerde saklanmak ve açelyaların ardında, başkaları tarafından rahatsız edilmeden morsalkımları seyretmek.

16- İşte gecenin yıldızı!

İnsanı tamamen dünyadan koparıp uzaklara götüren bir manzara. Kendinizi ortaçağ masallarında yaşayan bir karakter gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok. Bu uzaktaki parkın her yıl nasıl bir milyona yakın insanı cezbettiğini ise şimdi kavrıyoruz.

17- Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor

Bir anlığına kendimi salkımların arasında kaybediyorum. Dalıp gidiyor, soyutlanıyorum. Salkımlardan yansıyan ışıkların gizli büyüsü bu olsa gerek;  sanki az ileride o dallar bitmeyecekmişçesine eritiyor bakışlarınızı kendi bünyesinde. Nedensiz bir mutluluk kaplıyor içinizi.

18- Bana huzurun fotoğrafını çekebilir misin?

Kim bilir kaç saattir dolaşıyorsunuz parkta. Zaten kendinizi kaptırıp gitmişsiniz morsalkımın ışık saçan çiçeklerine, tanelerine. Azıcık da kestirseniz nolacak? Hem gece de çökmüş. Haydi o zaman açelya ananın kucağına az kıvrılmaya.

19- Çıkmadan önce son köprü

Geri dönüş yolunda elbette bu şirin köprüden geçmeniz gerekiyor. Ama neden kenara çekilip iki dakikanızı morsalkımların sudaki enfes yansımalarına bakmak için ayırmayasınız ki? Japonlar siz geçtiğiniz her yerden zevk alın diye canla başla çalışmış; takdir etmesi de bize düşüyor.

20- Assolistler en son çıkar!

Siz deyin morsalkım yağmuru, biz diyelim perdesi. Ama ne olursa olsun bahar aylarında eğer Tokyo’ya düşecekse yolunuz; Ashikaga Çiçek Parkı kesinlikle görülesi.

Japon bahçeleri nedir?

Japon bahçeleri, Japon kültüründe çok önemli bir yere sahip. Japonya çiçek bahçeleri, ilk olarak 6. yy’ın başında imparatorluk sarayında düzenlenmiş. Bahçenin düzenlenmesi hakkında fazla bilgiye sahip olunmamasına rağmen, Budist evreninin merkezinde yer alan sembolik Sumeru Dağı’nın minyatür taklidi şeklinde tasarlandığı söyleniyor.

Japon bahçelerinin esas özelliğinin, Japonya’nın hırçın ve fırtınalara açık okyanus kıyılarının göl veya havuz biçiminde sembolize edilmeye çalışılmış olması yatıyor. Taşlar ve kayalıklar, su çizgisinde zıtlığı yaratmak için, ustalıkla düzenlenerek çeşitli sakin koylar veya denize uzanan burunlar oluşturulmuş. Çeşitli su kuşu türleri de bu manzaraya canlı süsler olarak eklenmişlerdir.

1 YORUM

CEVAP VER