Bagan Genel Bilgiler

0
1045

Bagan’a trenle girişimiz adeta büyülü. Dün yola çıktığımızdan sonra manzara dramatik olarak değişmiş. Şehir karmaşası ve kasabalar yerini uçsuz bucaksız geniş düzlüklere ve bu düzlükleri süsleyen tek tük palmiye ağaçlarına bırakmış.

Gün doğumunu trende yakalıyorum. Renkler kırmızının her tonu olarak ortaya çıkıyor. Güneş yavaş yavaş karamel rengi düzlüklerin üzerinde kendisini gösteriyor. Bagan’a vardığımızda saat sabahın 6’sı. Bu anlamda trenin rötarlı gelmiş olmasına çok seviniyorum. Daha vagondan inmeden taksi şoförleri içeriyi dolduruyor, şehir merkezine götürmek için yolcuları.

İki geceyi üst üste trenlerde geçirdiğimden çok da uğraşacak enerjim yok, bir tanesi ile anlaşıyorum. Şehre girerken bir kulübenin önünde durup Bagan Arkeolojik Bölgesi’ne giriş ücreti olan 10 doları ödüyorum ve karşılığında biletimi alıyorum.

Şehir merkezine geldiğimde taksi şoföründen rehber kitapta önerilen otellerden birisine götürmesini istiyorum beni. Aynı zamanda gün içinde taksi kiralamak istersem bana iyi bir fiyat önereceğini söylüyor çocuk.

Aynı gün için taksiye ihtiyacım olmasına rağmen çocuğun direk sevgilim olup olmadığı konusu ile muhabbet açması beni huylandırıyor da başkası ile anlaşmaya karar veriyorum. Şansıma konaklama istediğim otelde uygun oda var. Üstelik gayet geniş, banyosu içerisinde, kliması var ve Myanmar’da birçok otelde olduğu gibi kahvaltı da ücrete dahil.

Odayı tutup kendimi direk yatağa atıyorum. Vücudum düzgün yatak görmeyeli günler olmuş. İki saat kadar uyuyorum enerjimi tekrar toplamak adına. Uyandığımda Bagan’ı keşfetmeye hazırım.

İlk olarak para bozdurmaya ihtiyacım var. Resepsiyondan bu konuda yardım istiyorum, bana burada para bozdurmak için bankaya gitmemin en mantıklı hareket olacağını, bankadaki değerlerin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Ben de ne ile karşılaşacağımı bilmediğimden ve daha önce herhangi bir bankaya oranları sormadığımdan denemekte fayda var diyorum.

Otelden çıkıp sora sora bankayı buluyorum. Bankadan içeri girerken yedi sekiz kişilik bir ekip beni karşılıyor, kapıyı açıyor ve hepsi selam vermek amacıyla karşımda eğiliyorlar.

Sonrasında bir görevli  neye ihtiyacım olduğunu soruyor, para bozdurmak istediğimi söylediğimde saat 10’a kadar beklemem gerektiğini, istersem bu yarım saati içeride bekleyerek geçirebileceğimi söylüyor. Tamam diyorum. Ben beklerken bana portakal suyu ve su ikram ediyorlar. Sonrasında fark ediyorum ki gelen her müşteriye bu muamele yapılıyor.

Herkes son derece güleryüzlü, ilgili ve yardımsever. Yıllardır hükümetin bankalar üzerinde etkili olması, istediği anda insanların hesaplarını sıfırlayabilmesi nedeniyle tekrardan güven yaratmak için böyle bir muamelenin gerekli olduğu düşünüyorum.

Saat 10 olduğunda beni bir masaya alıyorlar. Ve bana söyledikleri değişim oranı şu ana kadar duyduğum en iyi değişim oranı. Yani bir Amerikan doları 940 Kyatt. Hemen biraz para bozduruyorum.

Dönüş yolunda yoldaki merkez pazarı geziyorum. Sonrasında da beni gün içerisinde Bagan’da gezdirecek bir taksi aramaya koyuluyorum. Taksi kiralamak bana pahalıya mal olacak, bunun bir alternatifi de at arabası ya da bisiklet kiralamak. Ama buradaki tek günümü olabildğince verimli geçirip görebileceğim kadar tapınak bölgesini gezmek istiyorum.

Yolda sorduğum taksi şoförlerinin bir ikisi tüm gün kiralamaya uygun olmadıklarını belirtiyorlar. Ben de otelin yolunu tutup resepsiyondaki çocuklardan yardım istiyorum. Şansıma resepsiyon görevlisinin her aradığı taksi şoförü ya meşgul ya da uygun değil. Bir on dakika daha uğraştıktan sonra sonunda bir taksi şoförü uygun olduğunu söylüyor ve beş dakika içerisinde bütün günü beraber geçicreceğim Amir beni almaya geliyor.

Bu yaşlı adam gün içerisinde sadece bana tapınakları göstermekle kalmıyor, aynı zmanda çok da iyi bir rehber oluyor.

41 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Bagan Arkeolojik Bölgesi yıllardır yüzleşmek zorunda kaldığı işgaller, depremler, kötü restorasyon projelerine rağmen etkileyiciliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olarak karşımda duruyor.

Bagan bölgesi üç dört farklı alandan oluşuyor. Genelde bütçe konaklamaların ve otobüs istasyonunun yer aldığı Nyaung U, eski şehir duvarlarının içinde yer alan iki kilometrekarelik bir alana yayılmış ve en görkemli tapınaklara ev sahipliği yapan Eski Bagan, Eski Bagan’ın güneyinde yer alan Myinkaba, Myinkaba’nın daha da güneyinde yer alan ve pahalı konaklamaları ile meşhur Yeni Bagan ve tapınakların yoğunlaştığı merkezi alan.

Biz bütün gün boyunca bu bölgeleri sırayla ziyaret ediyoruz. Gün içerisinde en az 30 kadar tapınağa girip çıkıyorum. Her seferinde sandaletlerimi çıkarıp tekrar giymek ve güneşten yanan betonlara çıplak ayakla basmak bir yerden sonra işkenceye dönüşse de tapınaklar son derece etkileyici.

Bu tapınaklar arasında özellikle Eski Bagan’da yer alan ve bölgenin tek Hindu tapınağı Nathlaung Paya, bölgenin en yüksek tapınağı olan Thatbyinnyu Pahto, Bagan bölgesinin en güzel tapınaklarından biri olan, hala işlerliğini koruyan ve dört girişinde de devasa Buddha heykellerinin bulunduğu Ananda Pahto, rengarenk duvar resimleri ile dikkat çeken Anando Ok Kyaung; Merkez Alan’da yer alan bölgenin en güzel manzaralarını görebileceğiniz Shwesandaw Paya, Myinkaba bölgesinde yer alan üç suratlı Brahma heykelleri nedeniyle bir dönem Hindu tapınağı olduğuna inanılan Nan Paya, Güney Alan’da yer alan kırmızı tuğlaları ile büyüleyen Dhammayazika Paya bu bölgeye gelme zahmetine fazlasıyla değdiğini tekrar tekrar bana hatırlatıyor.

Arada bir Myanmar restoranında yemek molası veriyoruz. Tavuk köriye ek olarak bölgenin yerel tadlarından 6-7 farklı ikram ve meze tabağı da yemeğimle beraber geliyor. Karnım doyduktan sonra tekrar yola koyuluyoruz.

Amir ile o kadar iyi bir ekip oluyoruz ki saat üç olduğunda neredeyse bölgedeki bütün tapınakları bitirmiş durumdayız. O bana gittiğimiz tapınakların hikayelerini anlatıyor, tapınaklara gireceğim zaman hangi bölgelerinde neleri görmem gerektiğini tembihliyor.

Bense hızlıca tapınakları gezip her seferinde Amir’i sıcaktan gölgelik bir alana sığınmış buluyorum.

Günbatımını da birçokları gibi Pyathada Paya tapınağının terasından yapmaya gidiyoruz. Benim şaşkınlığıma fotoğraf makinemin şarjı günün erken saatlerinde bittiği için bütün günü cep telefonum ile fotoğraf çekerek geçiriyorum. Günbatımını bu tapınağın terasından izliyoruz. Ama birçoklarının gördüğü efsane Bagan manzaralarına tam anlamıyla tanık olamıyoruz.

Bunun nedeni de bu manzaraları süsleyen balonların sadece Ekim ve Mart ayı arasında çalışmaları. Amir‘in anlattığına göre bu dönemlerde günde en az 8-9 balon dolu dolu kalkıyor, ücreti kişi başına 300 dolar olmasına rağmen.

Günbatımı sonrasında Amir beni otelimin olduğu bölgeye bırakıyor. Ben de karnımı doyurmak üzere yol üzerindeki restoranlardan birine oturuyorum. Söylediğim yemekler son derece leziz, bu arada interneti kontrol ediyorum. Türkiye’den aldığım Gezi Park’ı haberleri beni son derece üzüyor ve endişelendiriyor. Haberleri okumaktan restorandan kalkamıyorum bir türlü. İnternetin yavaşlığı bile bana mısın demiyor.

Otele dönünce ertesi sabah için Bagan’dan beni Inle Gölü’ne götürecek bir otobüs ayarlıyorum ve odamın yolunu tutuyorum. Yine çok uzun bir gün olmuş, günü erkenden bitiriyorum.

CEVAP VER