Banaue Pirinç Terasları

0
1657

Filipinler’in saklı mücevheri, dünyanın 8. harikası, 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak koruma altına alınan Banaue Pirinç Terasları, 2000 yıl önce Luzon Adası’nın yerlileri olan “Ifugao” lar tarafından yapılmıştır. Çıplak ellerini kullanarak, taşlarla desteklenmiş çamurdan duvarlar yaparak Cordilleras Bölgesi’ndeki bu pirinç teraslarını yaratmışlardır. Deniz seviyesinin 1300 metre üzerinde yer alan bu teraslarda dünyaca ünlü “tinoen” pirinçleri üretilmekte ve dünyaya ihraç edilmektedir.

Manila ve Baguio’dan Banaue Pirinç Terasları’na, şehirlerarası otobüslerle 8-9 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşım mümkündür. Manila’ya 300 km mesafedeki pirinç teraslarıyla ünlü bölgede sınırlı konaklama imkanı vardır. Bu sebeple yüksek sezonda mutlaka önceden rezervasyon yapılması gereklidir. Batad bölgesinde konaklama yaparak ertesi gün teraslarda yürüyüş yapmak da mümkündür. Pirinç terasları ile ilgili daha detaylı bilgi için www.riceterracesbanaue.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Pirinç teraslarını ziyaret ettikten sonra Banaue şehir merkezinde Coridller Sculpture Müzesi ve Banaue Müzesi de görülebilir.
TEILEN
Önceki İçerikBoracay Adası
Sonraki İçerikBohol Gezi Rehberi

CEVAP VER