Bangkok Gezi Rehberi

0
1071

Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayland nüfusunun %10’ undan fazlası başkentte ve banliyölerinde yaşamaktadır. Chao Phraya Nehri başkent Bangkok’u ortadan ikiye bölmektedir..

Bangkok, 1782’de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya’daki en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biridir.

Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) Bangkok’u dünyanın en sıcak büyük şehri olarak adlandırmıştır. Bangkok aynı zamanda dünyanın en popüler turistik mekânlarından biridir.

bangk

Şehrin Thai dilindeki resmi ismi “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”tir.

Bangkok şehrin uluslararası ismi olarak kullanılırken, Thai dilinde genel olarak, şehrin isminin kısaltılmışı olan “Krung Thep” kullanılır. Resmi alanlarda ise, meselâ otomobil plakalarında Krungthep Mahanakhon olarak tanımlanır.

Bangkok Thai dilinde “melekler şehri” anlamına gelmektedir. Bangkok şehri için kullanılan birçok isim vardır. Bu şehirde 400 den fazla tapınak bulunması nedeniyle “tapınaklar şehri” yakıştırması da yapılmıştır.

Bangkok’ ta bulunan tapınaklar UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Kraliyet Sarayı (Grand Palace) ve Wat Phra Kaew (Temple of Emerald Buddha)

1782 yılında inşa edilen saray kompleksi 100’den fazla ayrı binadan oluşmaktadır. Geleneksel Thai mimarisinin en güzel örnekleri burada görülebilir. Watlar (Thai Budist tapınakları) kutsal yerlerdir. Özellikle Saray içerisinde ayrı bir yapı olarak yer alan Zümrüt Buda Tapınağı çok özel bir tapınaktır.

img_6018

Wat PhoTapınağı

Bu tapınak Bangkok’taki en eski ve en büyük tapınaktır. Bu tapınağı diğer tapınaklardan ayıran iki özellik vardır. Birincisi “Yatan Buda” heykelinin burada bulunması, ikincisi ise dünyaca ünlü olan Thai masajının eğitiminin burada veriliyor olmasıdır.

Wat Arun

Şafak Tapınağı olarak anılan bu yapı Bangkok’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır. Bu tapınağın dış cephesinde bulunan tabaklar ilk dikkat çeken unsurlardan biridir. Bu tapınakta adak adayanlar adaklarının gerçekleşmesi için bu tapınağa tabak bırakırlar.

Wat Traimit (Temple of Golden Buddha)

Bu tapınak, içerisinde bulunan 5,5 ton ağırlığındaki saf altın altın buda heykeli ile dikkat çekicidir.

Lak Meuang (City Pillar)

Kraliyet Sarayı’nın (Grand Palace) hemen karşısında yer alır. Belirli saatlerde ücretsiz olarak Thai folk dansını izlemek mümkündür.

Ulusal Müze (National Museum)

Nehir kenarında Kraliyet Sarayı’na çok yakın bir noktadadır. Güneydoğu Asya’daki en büyük müzedir. Müze binası, 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiştir.

Kraliyet Kayıkları (Royal Barges)

50 metre uzunluğundaki bu süslü tekneler nehirde yapılan özel kutlamalar için kullanılmaktadır. Kayıklar, nehrin Thonburi tarafında Khlong Bangkok Noi’de sergilenmektedir.

Ulusal Galeri (National Gallery)

Ulusal Tiyatro’nun (National Theatre) karşısında yer alan müzede geleneksel ve çağdaş sanat eserleri sergilenmektedir.

Çin Mahallesi (Chinatown)

Fiyatların ucuzluğu nedeniyle altın takı, yiyecek, giyecek satın almak için tercih edilecek renkli ve kalabalık bir bölgedir.

Pahurat

Çin Mahallesi’nin bitişiğinde Pahurat ve Chakraphet caddelerinin kesişiminde küçük ama hareketli, Bangkok Hintlilerinin yaşadığı Pahurat bölgesi yer almaktadır. Her türlü elbise ve kumaşı bu dükkanlardan pazarlıkla çok ucuza alabilirsiniz.

Lumphini Parkı

Adını Buddha’nın doğduğu şehir olan Lumbini’den alan park, şehrin merkezindeki bol oksijenli bir parktır. Yerel halk ve turistleri sabah ve akşam saatlerinde parkta hoca eşliğinde spor yaparken görebilirsiniz. Bunaltıcı Bangkok havasında kaçamak yapılabilecek ender yerler arasındadır

img_6024

Sanam Luang Parkı

Kraliyet Sarayı ve Ulusal Müze’nin önünde yer alan bu büyük park. pek çok kutlama töreninde kullanılmaktadır.

Nehir ve Kanal Turları

Bangkok için Doğu’nun Venedik’i denir. Gerçekten de Chao Phraya Nehri’ne açılan yüzlerce kanal şehrin hayat damarlarıdır. Kanallarda ve nehirde gezinti için çeşitli alternatifler mevcuttur.

Bangkok ‘ta yapacağınız en önemli gezilerden biri, şehri boydan boya geçen Chao Praya Nehri üzerinde botla dolaşmaktır. Bunun için iki yol vardır. Gündüz saatlerinde nehir kenarına gidip, halkın şehri bir uçtan diğerine geçtiği botları kullanarak hem ucuza hem de gerçek Bangkok yaşantısı izleyerek bir gezi yapabilir veya şehirde bulunan turizm acentelerinden tur satın alarak gezebilirsiniz. Bu programı gündüz ya da gece yemekli teknelerle de yapabilirsiniz.

Chao Phraya River Express

Her iskeleye uğrayan ve yerel halkın ulaşımda kullandığı teknelerle nehirde yaklaşık 1,5 saat süren bir yolculuk yapabilirsiniz. Nehir üzerindeki yaşamları görmenin en ucuz yollarından biridir. Banglamphu civarındaki Guest House’larda kalıyorsanız Tha Phra Athit iskelesi size en yakın olanıdır. Buradan güneye yapılan yolculuklarda daha hareketli görüntüler izlemek mümkündür.

Charter Tekneleri

Kendi başınıza veya grupla Thonburi Kanalları’nı dolaşmak istiyorsanız Tha Chang, Tha Saphaen Phut veya Tha Si Phraya iskelelerine gitmelisiniz.

Gece Turları

Akşam yemeğinizi Chao Phraya Nehri üzerinde dolaşırken teknede yemek isterseniz çeşitli alternatifler vardır..

Wanfah Cruise Tel 424-6218 – Manohra Cruise Tel 476-0021

Yüzen Pazarlar (Floating Market)

Çeşitli sebze ve meyve ile tıka basa doldurulmuş ağaçtan yapılmış küçük kanolar ve elinde küreği ile hasır şapkalı Thai kadın ve erkeklerinin bulunduğu, insanın aklını başından alan bir cenk cümbüşünü bu pazarlarda görebilirsiniz.

img_5039

Bang Khu Wiang Floating Market

Tha Chang iskelesinden sabah saat 6.15’de ilk seferine başlayan botlarla bu pazara gidebilirsiniz.

Damnoen Saduak Floating Market

Bangkok’a 104 kilometre mesafedeki Pazar ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarıdır. Günübirlik turlar sabah saat 8.00 civarında pazara varırlar ve bu saatten sonra kanallarda gördüğünüz turist teknesi sayısı pazarcı Thai teknelerinden daha fazla olmaktadır. Damnoen Saduak’ta gecelemek pazarın orijinal atmosferini yaşamak için değerlendirilebilecek bir alternatiftir.

Ayutthaya Antik Şehri

Bangkok’a 75 km uzaklıkta bulunan Ayutthaya Tayland’ın Siam Krallığı’nın başkenti olarak bilinmektedir.

Ayutthaya günümüzde 80 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehirdir. Şehrin önemi Siam Krallığı döneminin görkemini yaşatan pek çok tapınak ve tarihi kalıntıya ev sahipliği yapması ile artmıştır. UNESCO 1981 yılında Ayutthaya şehrini Dünya Kültür Mirası listesine dahil etmişir.

img_5185

Ayutthaya’nın tarihi kent merkezi üç nehrin, dört bir taraftan çevrelediği bir ada şeklindedir. Bangkok’a devam eden Choa Praya Nehri ile birlikte onun kolları olan Pasak ve Lopburi nehirlerinin arasındaki eski merkezde çok fazla tapınak ve antik kalıntı bulunmaktadır.

Ayutthaya’yı gezmeye başlamadan önce tarihi kalıntıların bulunduğu bölgeleri gösteren bir haritanız olmasında fayda var. Geniş bir alana dağılmış olan eski şehrin tamamını gezmek istiyorsanız buna ihtiyacınız olacaktır.

Gezilmesi gereken yerler arasında, Vat Pu Kao, Vat Vorapo, Vat Voracetharam, altın varakla kaplanmış olan ve zarar görmesin diye üzeri bir örtü ile sarılmış olan 37 m. uzunluğundaki dev “Yatan Buda” heykelinin yer aldığı Vat Lokayasutharam, içinde üç hanedan stupasının bulunduğu Vat Phra Si Sanphet, Antik Saray kalıntıları, “Oturan Buda” heykelinin yer aldığı Vat Phra Mongolbohit ve Eski Kraliyet Sarayı sayılabilir. Önemli tapınaklardan biri olan Vat Mahathat’ı diğer tapınaklardan ayıran özellik bir ağacın kökleri arasına sıkışıp kalmış ahşaptan oyulmuş bir Buda başının yer almasıdır.

Taylandlılar için manevi değeri yüksek olan Ayutthaya şehri yerel ziyaretçilerle dolup taşmaktadır. Her tapınakta ziyaretçiler bağış bırakmaları için teşvik edilmektedir. Bu sebeple içinde Banka ATM si olan tapınak sayısı oldukça fazladır. Birbirinden renkli tapınakların bahçelerinde, bu tapınaklara bağış yapmış ve vefat etmiş kişilerin külleri saklanmaktadır. Uzun konik biçimli mezarlara konan küller, aileler tarafından özel günlerde ziyaret edilmektedir. Şehir her ne kadar turistik olsa da, Taylandlılar için manevi değeri yüksek olduğundan tapınaklarda ziyaretçilerden uygun şekilde giyinmeleri istenmektedir.

Tum-Nak-Thai

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş dünyanın en büyük açık hava restoranıdır. Thai folk dans gösterilerini de izleyebileceğiniz bu dev restoranda iki kişi bira dahil 10 $ a iyi bir akşam yemeği yemek mümkün olmaktadır.

Bangkok şehir turu satın almanız halinde; Altın Buda Tapınağı, Uyuyan Buda, Çiçek Pazarı, Çin Mahallesi, Parlamento Binası, Mermer Tapınak ve dünyaca ünlü mücevher fabrikası mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Gül Bahçesi (Rose Garden)

Zenginliğin ve yoksulluğun çelişkili birlikteliğinin kenti Bangkok’ta görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yılan Çiftliği

Dünyanın ikinci büyük yılan çiftliği Bangkok’tadır. Yılanları beslemek ve onlarla fotoğraf çektirmek gibi heyecan verici etkinliklerin olduğu bir çiftliktir.

Timsah Çiftliği

Bangkok’a yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan çiftlikte devasa timsahları ve onlarla. şov yapan gençleri görünce şaşıracaksınız. Günlüğü bir iki dolara çalışan çocukların hayatları pahasına yaptıkları gösteriler oldukça etkileyici.

Kwai Köprüsü

2. Dünya Savaşı sırasında Japonlara esir düşen bir bölük İngiliz askeri tarafından cephanelerin taşınmasını kolaylaştırmak için Kwai Nehri’nin üzerine yapılan tren yolu köprüsüdür. Köprüyü günübirlik turlara katılarak gezmek mümkündür.

2011-11-09_10.57.09_(800x600)

Thai Masajı

Thai masajı Tayland’ın geleneksel masajı olarak bilinmektedir. Thai masajının diğer masajlardan farkı, sert bir yer yatağı üzerinde yapılmasıdır. Ortalama iki saat süren bu masaj, eşofman ya da ipek yerel Tayland giysisi ile bir dizi esnetme hareketi ile yapılmaktadır. Masaj; iskelet, eklem ve kas yapısındaki gerginliği azaltarak acı ve ağrıları dindirmekte, vücudun esnekliğini artırmakta ve iç organların düzenli çalışması sağlamaktadır.

Eğlence

Bangkok eğlence mekanları Patpong ve Khosan Road etrafında toplanmıştır. Bu mekanlarda gece hayatının renkli anlarını yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER