Battambang Gezi Rehberi

0
1066

Battambang, Kamboçya’nın koloni döneminin mimarisini en iyi yansıtan, korunmuş bir şehirdir. Şehrin sokaklarında dolaşırken kendinizi nehir kenarında yapılaşmış olan bir Fransız kasabasında geziyor gibi hissedebilirsiniz. Fransız kafeleri ve restoranları ile şehir gezilmeye değerdir.

Şehri gezmenin en güzel yolu, tuk tuk veya motor kiralamaktır.

Battambang’ı ilginç kılan özelliklerden biri de sokaklarda bulunan heykellerin süslemeleridir. Tanrı, kral ve hayvan heykelleri ilginç bir şekilde süslenmiştir.

Şehrin gezilecek bazı önemli yerleri arasında Wat Banan, Wat Baydamram, Phnom Sampeu mağarası ve 70’li yıllarda terk edilmiş olan Pepsi Cola fabrikası sayılabilir.

Şehrin güneyinde yer alan kasaba ve köyleri keşfetmek için çeşitli seçenekler bulunmaktadır “Kültürel Köy”, kent merkezinin birkaç kilometre güneyinde eski ahşap evleri ile ön plana çıkmaktadır. Güneyde tarım köyleri olan Kompong Seyma ve Ksach Puoy gezilebilir.

Battambang’a ulaşım için iç hat havayolu tercih edilebilir. Phnom Penh’den 4, Siem Reap’dan 3 saat süren kara yolculuğu ile gelinebilir. Diğer seçenek ise Tonle Sap’dan kalkan teknelerle 4 saat süren yolculuktur.

Tayland sınırına yakın olması neden ile sınır kasabası Poipet üzerinden de Battambang’a ulaşılabilir.

CEVAP VER