Burma Gezi Notlarımız

0
1285

BURMA

GENEL BİLGİLER (Vize, Aşılar Ve Sağlık, Gezi Maliyetleri, Yemek, Kalınacak Yer, Ulaşım, Asla Yapılmaması Gerekenler, Hırsızlık, Hava Durumu, Giyecek, Bayan Giyim Tarzı, Zorluklar, Gezi Planı)

MYANMAR

ŞEHİRLER (Ülkeye Giriş, Yangon, Bagan, Mandalay, Phin U Lwin, Inle Lake, Aung Lan, Kyaiktiyo)

GENEL BİLGİLER

VİZE:

Pasaportunuz ne olursa olsun Myanmar tüm Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Vize ücreti 20 $ ve 4 hafta ülkede kalınabiliyor. Vizenin verildiği günden itibaren 3 ay geçerliliği var. Ayrıca 4 adet fotoğraf  isteniyor.

AMARAPUR

AŞILAR VE SAĞLIK:

*Aşıların koruma süresi 2 ila 10 yıl arasında değiştiği için son vurulduğunuz tarihi göz önüne alarak tetanos, difteri, tifo, hepatit A, zorunlu olmamasına karşın sarı humma aşılarını yaptırmanız öneriliyor.

*Sıtma haplarınızı yanınıza almayı unutmayın.

*Asla suyunuza ya da içeceklerinize buz karıştırmayın.

*Asla musluk suyunu klor hapı ile dezenfekte etmedikçe kullanmayın. Kinley, Aquafina ve Bisleri en iyi su markaları.

*İdrarınızı sürekli kontrol edin. Koyulaşmışsa aldığınız su miktarı az demektir. Hemen su takviyesi yapın, vücutta susuzluktan kaynaklanan problemler ortaya çıkabilir. Beyaza yakın olması herşeyin normal olduğunu gösterir.

KUTHODAW

GEZİ MALİYETLERİ:

1 US $ = 800-850  Kyat (Çet olarak okunuyor)

*Para bozdurma (havaalanı):

Ülkeye girerken havaalanında zorunlu olarak 200 ABD Doları bozdurup FEC denen üçüncü bir para almak zorundasınız. 1 FEC = 1 ABD $ olarak sabitlenmiş durumda. Tüm oteller bunları kabul ediyor ama kyat’a çevirmeye kalktığınızda kur oldukça düşük oluyor.  Şansıma havaalanında FEC için gereken 200 doları, kredi kartı ile ödeme ısrarım kredi kartı sorumlusu görevlinin bulunamaması nedeniyle, bozdurmadan ülkeye giriş yaptım ki bu büyük bir şans. Otellerin çoğu ve müze, ören yerleri girişlerinde FEC kullanabilirsiniz.

*Bagan, İnle Lake gibi yerlerin giriş ücretleri kaldığınız pansiyon ya da otel tarafından tahsil edilebiliyor.

*Para bozdurma (şehir):

Karaborsa olarak adlandıracağım  piyasada rakamlar daha yüksek. Otele yerleşince hemen bozdurmayıp etrafta 4-5 yere rakamları sormak ve ondan sonra dolar bozdurmak oldukça akıllıca olur. Yalnız burada çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle 100 $ bozduruyorsanız size en azından 5-6 deste para verecekler. Bunları sayarken şaşırıp eksik para alan yabancılarla karşılaştım. Karaborsacıların böyle bir numarası var. Ben, Sule Paya’nın Cami tarafındaki yol ağzında Selim isimli bir müslüman çocuğa bozdurmuştum. Böyle bir sorun yaşamadım.

*Myanmar, genel olarak ucuz bir ülke. Eğer dar bir bütçeniz varsa günde 10 $ gibi bir bütçe ile rahatça dolaşmak mümkün. Özellikle iki kişi iseniz bir çok masraf bölüşüleceği için bu miktar daha da aşağılara düşecektir. Kahvaltılar genelde otel ücretine dahildir. Biraz daha lüks ve temizlik arıyorsanız bir üst kategori olarak 20-25 $ arası bir bütçe öneriyorum. Orta seviyedeki 2 yıldızlı otellerde kalarak keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

 *Myanmar’da her yerde pazarlık şart. Ben bazı otellerde de pazarlıkla rakamı indirdim. Özellikle rikşacılarla ve taksicilerle mutlaka yapın ve verdiklerinin 3te 2sini teklif edin. Bir süre sonra gerçek değerleri öğrenmeye başlarsınız.

BURMAX2

YEMEK:      

Güneydoğu Asya’daki en önemli husus gıda ve beslenme. Ülkedeki hijyenik şartların bizim standardlarımızın altında olması nedeniyle son derece dikkatli olmak gerekiyor. Web Sitemdeki “Önceki Geziler” linkinde “Hindistan Notları” bölümünün sonunda işinize yarayacak bir çok bilgi bulabilirsiniz. Ben burada yemekler konusunda bilgi vereceğim.

*En basit bir şekilde güvenilir olarak (özellikle de ishalseniz) yiyebileceğiniz, ülkenin ana yemeklerinden biri rice, yani bizim lapa dediğimiz yağsız, buhar ile pişirilmiş pilav. Menülerde “plain rice” diye geçer. Bu malzemeyi kullanarak yaptıkları bütün rice yemeklerini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Örneğin fried rice chicken gibi.

*Ayrıca pirinç kadar önemli olan noodle yemekleri. Bizim ince makarnamız ya da erişte türünden oluyor. Pilav gibi değişik çeşitleri var.

*Et konusunda benim önerim kırmızı eti pek tercih etmemeniz ama tabi ki siz bilirsiniz.

*Çorbalar rahatlıkla içilebilir.

*Ekmek olarak Indian restoranlarda bulunan “çapati” bizim dönerci pidelerine benziyor. Esmer undan yapılıyor, ateş üzerinde bir tavada ısıtılıyor ve oldukça da ucuz. Ayrıca nan diye bir şeyleri daha var. Biraz kalın hamuru kağıt helvası tarzında fırında yapıyorlar ve tek kat. Her ikisi de, özellikle çapati bir hint yemeğinin vazgeçilmezlerinden.

*Bizim içtiğimiz çay “black tea” olarak geçiyor. Onlarınki sütlü ve bir parça baharatlı oluyor. Büyük bir tesadüf başkent Yangon’da bir kaç yerde de “çay” olarak telaffuz ediliyor, ama diğer şehirlerde çay dediğimde yüzüme baktılar.

*Bira, Myanmar’da oldukça ucuz sayılır. Yabancı bira olarak Tiger var. Kendi biraları Mandalay iyi sayılır ve 500 kyat civarında.

*Nehir balıklarından   yemenizi öneririm.

*Restoranların çoğunda ingilizce menü var ama fiyat listesi yok. Önceden sormanızda yarar var.

YANGON__

KALINACAK YER:

*Benim bu yolculukta kaldığım yerler hep budget tarzında küçük oteller ve guest house diye adlandırılan pansiyonlar. Fiyatlar 2 ila 7 dolar arasında değişiyor. Tabi banyolu ve fanlı odalar. Kyat olarak ta daha düşük bir kurdan ödeme imkanı var.

*Şayet ortak banyolu yerleri tercih ederseniz fiyat aşağı düşecektir. Çok zorunlu kalmadıkça, eşyalarımın güvenliği için tercih etmiyorum. Yalnız değilseniz tercih edilebilir.

BURMAX3

ULAŞIM:

Myanmar’da çok etkin bir karayolu ve demiryolu şebekesi  var. Tren devlete ait olduğu ve yabancılara oldukça farklı fiyat uygulandığı için hiç tercih etmedim.

*Bir sonraki geçeceğiniz şehrin biletini en azından 1 gün önce alın. Son ana bırakırsanız bulma şansınız çok azalır.

*Yabancılara uygulanan otobüs tarifeleri de Burma halkına göre oldukça yüksek. Ayni yere giden birden fazla firma varsa bence hepsine fiyat sormak çok akıllıca olur.

BURMAX4

ASLA YAPILMAMASI GEREKENLER:

*Bir insanın fotografını çekerken izin isteyin. Myanmar halkı bu konuda müthiş hoşgörülü. Para, sadece Bagan’da küçük budist rahip çocuklar istedi.

*Hindu tapınaklarında içteki kutsal mekanda fotograf çekmek kesinlikle yasaktır.

*Tapınaklara girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız mutlaka istenebilir.

*Kutsal mekanlara saygı çok önemli.

*Sakın kavga ya da sinirli tartışmaya girmeyin. Pek belli olmasa da sömürge döneminden gelen beyaz insana karşı derinden gelen bir tepki hala var.

*Asla suyunuza ya da içeceklerinize buz karıştırmayın.

*Bir çocuğun başına dokunarak asla sevmeyin. Büyük hakaret kabul ediliyor.

MANDALAY

HIRSIZLIK:

Çok önemli bir konu. Çok ihtiyatlı davranın.

*Asla eşyalarınızı başıboş bırakmayın. Çok zorunlu kalırsanız özellikle yabancılardan yardım isteyerek  gidin.

*Sırt çantası ile gidiyorsanız tüm gözlerini kitleyecek sayıda asma kilit yanınızda bulunsun.

*Tren yolculuklarında mutlaka zincir ile eşyanızı bağlayın.

*Otel odasında kapınızın kilitli olmasına dikkat edin. Dışarı çıkarken kendi asma kilitiniz ile de kitleyin.

*Pasaportunuz ve şayet taşıyorsanız seyahat çekleriniz çok önemli. İki-üç nüsha fotokopi yaptırıp farklı yerlerde muhafaza edin.

*Çamaşırınızın altına yerleşecek tarzda küçük bel ya da koltuk altı çantalarında önemli evraklarla paranızın fazlasını muhafaza etmekte büyük yarar var.

*Büyük boy fotograf makinası çantası hırsızlar için cazibeli bir hedeftir. Böyle bir çantasız yolculuk planlamada fayda var.

*Takı ve değerli saat götürmeye bence hiç gerek yok.

BAGAN1

HAVA DURUMU:

Burma’da yağışlı ve yağışsız mevsim olarak iki ana mevsim var. Yağışlı muson mevsimi  Mayıs ayı ortalarında başlıyor ve ülkenin kuzeyine doğru yayılıyor. Genel olarak Haziran-Ağustos dönemi muson dönemidir. Sıcak ve oldukça yağışlı, güneşi çok az görebileceğiniz bir dönem. Muson döneminin bitişi ile daha rahat bir dönem başlıyor. Özellikle Ekim’den Ocak sonuna kadar olan dönem  en güzel dönem. Benim yolculuğum yağışlı döneme denk geldi ve oldukça rahatsızlık duyduğum anlar, yerler oldu.

BAGAN2

 GİYECEK:

Bence birinci kural çok az giyecek. İhtiyacınız olan bir şey burada oldukça ucuz. Ekim-Ocak döneminde geliyorsanız yanınızda polar ve parka türünden bir giyeceğin olmasında yarar var. Bunun dışında Türkiye’de yaz döneminde giydiğiniz giyeceklerinizle gelinebilecek bir yer.

BAYAN GİYİM TARZI:

*Bence, bisiklet yaka, ya da sıfır yaka diye geçen tişortlar ya da kısa kollu lakost tarzı tişortlar giymek uygun olacaktır. Bazı özel tapınaklara girerken kollarınızın da örtülü olması istenebilir. Ayrıca mirkelam tarzı ya da şalvar türü pantolonlar, ya da şile bezi, bürüncük kumaş türü şeylerden yapılmış uzun etekler, dize kadar gelen şort pantolonlar tercih edilmeli. Camilere ve türbelere nasıl girileceğini bildiğinizi düşünerek bu konuda bir şey söylemiyorum.

*Burma’da da oldukça fazla müslümanla karşılaşacaksınız. Türkiye’nin müslüman bir ülke olduğunu da iyi biliyorlar.

BURMA_PI

 ZORLUKLAR:

* Yanınıza mutlaka bir rehber kitap alınız.

*Sivirisineklere karşı mutlaka önlem alınız. Ya yanınızda bir cibinlik götürün, ki bazen onun da içine girebiliyorlar, ya da prize takılan kovuculardan alın.

*Su konusunda çok dikkatli olun. Pet şişeleri ve iyi markaları tercih edin.

*İklim ve çok yabancı olduğumuz hijyenik ortam, yaşam tarzı başlangıçta sizi zorlayabilir.

*Kolaylıkla ishale yakalanabilirsiniz. Gerekli ilaçları yanınıza alın.

*Karaborsada para bozdururken paranızı çok dikkatli sayın.

*Otobüsünüzün hareket saatinden en az yarım saat önce hareket yerinde hazır olun. Bazen erken kalkabiliyorlar.

*Her türlü bilet ve belgeyi ülkeden çıkıncaya kadar muhafaza edin.

MANDALA1

  GEZİ PLANI:

Benim önerim ya saat yönü ya da tersi istikamette bir rota izlemeniz. Size saat yönünde olanı öneriyorum. Ama burada önemli bir ayrıntı Başkent Yangon’a 6 saat uzaklıktaki Aung Lan’de bulunan ve Birinci Dünya savaşında esir alınarak buraya getirilen Türk askerlerinin mezarlığını ziyaret edip etmeme isteğiniz de önemli. Şayet bu mezarlığı görmek isterseniz sabah otobüsleri ile Aung Lan’e gelmeniz gerekiyor ve o gece burada kalmalısınız. Şayet istemiyorsanız direk Bagan’a geçersiniz. Buradan Mt. Popa, Mandalay, Mingun (günübirlik), Phin U Lwin, Mandalay üzerinden İnle Lake yapıp Yangon’a dönebilirsiniz. Buradan da güneydeki Kyaikto’ya gidip Golden Rock’ı görmenizi öneririm.

 ÜLKEYE GİRİŞ:

YANGON (RANGOON) HAVAALANI:

*Pasaport kontrolunun hemen arkasında zorunlu FEC bozdurma gişeleri var.

*Şehre transfer için taksi tercih etmek durumundasınız. İlk rakamları 5 $ olacaktır ama 3 $a hepsi razı oluyorlar. Aslında bunun bile fazla olduğunu daha sonra öğreneceksiniz. Çünkü havaalanından daha uzak olan ana otobüs terminaline 1,9 dolar karşılığı kyat ödeyerek gittim.

YANGON

Eski adı Rangoon. Bir İngiliz koloni şehri. Özellikle nehir kenarında o dönemden kalma güzel binalar var. Şehrin merkezi Sule Paya (Suli Pagoda).

ULAŞIM:

Ana otobüs terminali Highway Bus Station diye geçiyor. Buradan merkeze taksi 1500 Kyat. Ayrıca ikinci bir garaj daha var, buradan da güneye giden otobüsler kalkıyor (Kyaikto gibi)

KONAKLAMA:

Ben, Sule Paya’nın karşısındaki Garden Guest House (GH)’da kaldım. Temiz bir yer. Yalnız üç kat merdiven çıkmak gerekiyor. Ortak banyolu oda 4, banyolu oda 7 $.

Sule Paya civarında Daddy’s House bir Hollandalı yol arkadaşımın kaldığı yerdi. Dışarıdan oldukça iyi görünüyor.

Sule Paya’ya 20 metre mesafedeki May Shan GH Sule Pagoda Road no 115 e-mailmayshan@mptmail.net.mm 7-13 $ arasında fiyatları ile daha çok bir otel.

Yine şehir merkezindeki Mahabandoola GH ve  Golden Smile Inn, benimseyemediğim  kalınamayacak yerler.

GEZİLECEK YERLER:

*ShweDagon Pagoda: Burmalı budistlerce en kutsal dini yer. Gerçekten oldukça görkemli. Yabancılar için giriş ücreti 5 $. Yan taraftaki asansörle ayrıca yukarıya da çıkılıyor.

*Sule Paya: Şehir İngilizler tarafından kurulurken merkez olarak alınmış. Etrafı oldukça hareketli.

*Maha Wizaya Pagoda: Shwedagon Pagodanın hemen yanında ve etkili bir görüntüsü var.

*Bogyoke Aung San Market: Kapalı ve oldukça büyük bir alışveriş merkezi. Gezmenizi önerirm. Herşeyi bulabiliyorsunuz.

*Akşam üzeri nehir kenarındaki rıhtımlar üzerinde dinlenmeye gelen Burmalıları izlemek oldukça keyifli. 37-38nci caddelerden nehire çıkarsanız tam yerine denk gelirsiniz.

ÖNERİLER:

Yemek için Mahabondaala Str üzerinde Sule  Paya’ya 100 metre mesafedeki KSS Fried Chicken’da harika ızgara tavuk ve yine aynı caddede aksi istikamette 200 metre kadar ileride Nilar Win’de harika yoğurt yedim.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER:

Yangon’dan Bagan’a geçtim. Tüm otobüsler öğleden sonra 3te kalkıyorlar ve yolculuk  15 saate (1750 Kyat) yakın sürüyor.

BAGAN

Bagan başlı başına bir ören yeri olduğu için buraya girerken, ya şehrin girişindeki kontrol noktasında ya da kaldığınız pansiyon ya da otel aracılığı ile 10 $lık giriş biletinden almanız gerekiyor. Bagan’ın içindeki oteller oldukça pahalı. Bu nedenle 4 km uzaktaki Nyaung U‘da kalmanızı öneririm. Otobüs garajı da her ikisinin ortasında.

ULAŞIM:

Otobüs garajından (aslında küçük bir meydan) kaldığım Lucky 7 GH’a bisiklet rikşa ile 100 Kyat’a gidiliyor. Buradan da Old Bagan’a gitmek için 200 Kyat normal bir rakam.

KONAKLAMA:

Aslında kaldığım Lucky 7 GH (banyolu oda 2 $ kahvaltı hariç) burada görülmesi gereken asıl yer olan Old Bagan’a en uzak noktada, Central Market’a yakın bir yerde. Burmalıların yaşantılarını görmek açısından Nyaung U köyünün içinde olmak güzeldi. Garajın yakınında ve Nyaung U yolu üzerinde bir çok alternatif mevcut. Pncherry GH bunlardan bir tanesi.

GEZİLECEK YERLER: Tabi ki Old Bagan, Pagodaları ile muhteşem bir yer. Anawratha Road üzerindeki tarlaların arasında olan bir pagodanın tepesine kadar çıkılabiliyor. Gerçekten olağanüstü bir manzara var.

ÖNERİLER:

*Bir çok İtalyan pizzacısı var. Önerim asla yememeniz. Çok kötü yapıyorlar.

*Old Bagan’ı gezerken bir çok bisikletli Burmlı size kumaş üzerine yapılmış resimler satmaya çalışacaktır. Fiyatlar 7-10 dolar arasında ama % 50 indirimle alabilirsiniz.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER:

Bagan’dan Mandalay’e sabah saat 7de büyük bir minibüs kalkıyor. 7saatlik yolculuk 1500 Kyat.

MANDALAY

Ülkenin ikinci büyük şehri. Havaalanı, Uluslararası uçuşlara açık.

ULAŞIM: Otobüs garajından şehir merkezindeki otele bisikletli rikşa ile gitmek için 600 Kyat ödedim.

KONAKLAMA:

AD-1 Hotel ( 27-28 ile 87-88nci caddeler arasında) Banyolu oda 3 $ (800 x3=2400 Kyat) Ayrıca güzel bir kahvaltı otelin terasında veriliyor.

GEZİLECEK YERLER:

*Mandalay Hill: 3 $ giriş ücreti var.

*Kuthodaw Pagoda ve Sandamuni Pagoda: 5 $ giriş ücreti var. Yangon’dakileri gördüyseniz görmeseniz de olur.

*Zeigyo: Pazar yeri sokaklar boyunca devam ediyor ve harika fotograf veren bir mekan.

*Nehir kenarında mutlaka yürüyüş yapın. Yüzyıllar öncesi nehir ticareti nasıl yapılıyormuş görmek için ideal.

*Mandalay civarında 4 tane eski krallık merkezi var . Bunlar Amarapura, againg, Ava ve Mingun. En kolayca ulaşılanı Mingun. Nehir kenarında (26ncı Caddenin sonunda City Park yanından) Tourist Jetty’den bilet alarak tekne ile grup olarak gidiliyor. Saat 9da hareket. Gidiş dönüş 500 Kyat. Mingun  giriş 3 $. Çok büyük bir tapınak olan Mingun Paya’nin tepesine basamaklardan çıkabilirsiniz. Dünyadaki en büyük çan olan Mingun Bell’i görebilirsiniz.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER: Ben, buradan Phin U Lwin’e geçtim. Pikap araçlar sabah 6:30dan itibaren her 15-20 dakikada bir Zeigyo Markete çok yakın bir yerden kalkıyorlar.

PHİN U  LWİN

Yüksek rakımlı bir dinlenme yeri. İngilizler tarafından Birinci Dünya Savaşında esir aldıkları Türk askerleri ile beraber yapılan eski koloni dönemi binaları ve Botanik Bahçesi ile ünlü.

ULAŞIM: Mandalay’de Şehrin içinde Zeigyo Markete yakın bir yerden pikaplar kalkıyor.

5 saatlik yolculuk 500 Kyat.

KONAKLAMA:

Golden Dream Hotel, Saat Kulesinde çok yakın hatta karşısında bile denebilir. Banyolu oda 3 $. Giriş ve koridorlar eski bir hava veriyorsa da banyolu odaları oldukça temiz.

GEZİLECEK YERLER: Botanik bahçeleri.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER:

Öncelikle Mandalay’a gelmeniz gerekiyor. Daha önceden aldığım Mandalay’dan Inle gölü bileti 2200 Kyat ve aksam 7de otobüs garajından kalkıyor.

İNLE LAKE

Harika bir yer. Mutlaka gelinmeli. Göle giriş için 3 $ ya da FEC ödemek zorundasınız.

Gölü görmek için gidilmesi gereken köyün ismi Nyaungshwe. Burası ana yola 13 km uzakta.

ULAŞIM: Mandalay’den sadece 2 otobüs kalkıyor. Biri gündüz diğeri de gece otobüsü. Yolculuk 10-11 saat sürüyor ve 2200 Kyat. Kavşaktan bir pikaba binmeniz gerekiyor (300 Kyat). Pikaptan inince bisiklet rkşalar çok az para istediler. Bu komisyon aldıkları anlamına gelir.

KONAKLAMA: Kanal kenarında Gypsy Inn. Pazarlikla  banyolu oda 3 $.

Taek Wood GH iyi görünüyor ve çarşıya  yakın.

GEZİLECEK YERLER:

Tabi ki Göl. Tur teknesi olmadığı için kendiniz tekne kiralamak durumundasınız. Sabah 7den akşam 3e kadar tüm gölü gezdiren tekne kirası 4000 Kyat.  Grup olunursa iyi olur. Tek başına bu parayı ödemektense Pansiyonda kalan başkaları ile grup oluşturmak daha akıllıca.

ÖNERİLER:

*Kanal üzerinde oldukça fazla gürültü oluyor. Bu nedenle içeride bir yerde konaklamak akıllıca olur.

*Tekne turu için gidilen yüzen pazar, ipek ve gümüş atelyelerindeki alışverişinizin teknecinin komisyonu ile yüksek faturalı olacağını hatırlatırım.

*Gölde öğlen yemeğinizi Ann’s Restoran’da yemeğe çalışın. Harika bir yer. Çok temiz.

* Inle’den herhangi bir yere gitmek için otobüs biletinizi önceden ayarlayın.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER:

*Ben, buradan tekrar Bagan üzerinden Aung Lan’e gitmek durumundaydım. Sadece Bagan yolculuğu için tek bir otobüs var ve o da çok erken geçiyor (2500 Kyat).  Kavşağa gitmek için Saat 3:30da kalkmak gerekiyor. Taksi için de otele 2500 Kyat ödedim. Yolculuk 9 saat sürüyor.

*Yangon’ a gidecekseniz yolculuk 18-20 saat sürüyor. Otobüs yerine iç hatlar uçuşu ile yapılabilecek bir yolculuk ama uçak biletini ya nakit dolar ya da FEC ile ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın. Kredi kartı kabul edilmiyor.

 AUNG LAN

İngilizler tarafından Birinci Dünya Savaşında esir alınan Türk askerlerinin Thayet Myo’daki mezarlıklarını görmek için geldiğim küçük bir kasaba.

ULAŞIM: Inle Lake-Bagan üzerinden gittim. Bagan’dan 15:30da iki ayrı otobüs Yangon’a kalkıyor ama her ikisi de yarı yolda inmeme rağmen Yangon fiyatı istediler. Bagan- Aung Lan arası için 2500 Kyat ödedim. Saat 22:30 sularında Aung Lan’e varıyorlar.

KONAKLAMA: Rehber kitaplarda bile olmayan küçük bir yer burası. Kasabanın tek bir Pansiyonu var. Nyaung Phoo GH Klimalı oda 2000 Kyat. Sahibi yaşlı şişmam koca kafalı göbekli bir adam ama çok yardımcı oldu bana.

GEZİLECEK YERLER: Mezarlık, nehrin karşısındaki Thayet Myo’da. Tekne ile 45 dakikalık bir yolculukla karşıya geçmek ve ondan sonra da ya at arabası ile ya da yarım saat kadar yürüyerek mezarlığa ulaşmak mümkün. Ama yerini bulmak çok kolay olmadı. Detaylar için direk benle temasa geçilmesinde yarar var.

DİĞER ŞEHRE TRANSFER: Başkent Yangon yolculuğu (700 Kyat) 6 saat sürüyor..

KYAIKTIYO

Burmalılarca çok kutsal kabul edilen bir hac yeri. Bir dağın tepesinde.

ULAŞIM: Yangon’dan Semilika adlı başka bir garajdan kalkan otobüsler direk olarak bu dağın dibindeki Kinpun köyüne gidiyorlar. Yolculuk giderken 1000 Kyat’tı ama dönerken 700 oldu.

KONAKLAMA: Kalınacak iki yer var. Sea Sar GH ve Pann Myo Thu GH. Birincisinin klimalı geniş odaları 6 $. Daha küçük olanlar ise 3 $. Diğerinde de banyolu oda 3 $.

GEZİLECEK YERLER: Tepedeki Golden Rock Pagoda ya da Kyaıkto Pagoda. Sea Sar restoranın yanındaki Car Gate’ten kalkan kamyonlarla 45 dakikada tepeye çıkılıyor ve buradan da 45 dk kadar yürümek gerekiyor.

Giriş 6 $.

TEILEN
Önceki İçerikMyanmar (Burma)
Sonraki İçerikMandalay Haritası

CEVAP VER