Cameron Highlands

0
1158

Cameron Highlands adını, 1885 yılında bölgenin haritasını çıkaran kadastro uzmanı William Cameron’dan alıyor. 1925 yılına kadar bir şeylerin yapılmadığı bu dağlık yeri, 1925’te Sir George Maxwell ziyaret edince, burayı geliştirmeye karar veriyor. Çay, kahve, meyve ve sebze  yetiştirmek üzere bir Tarımsal Deneme İstasyonu olarak kuruluyor.

1931 yılında yolun yapılmasıyla birlikte, Malezya‘nın aşırı sıcak ve nemli havasından bunalan zengin İngilizler buraya yerleşmeye başlamış. Onları çay yetiştiricileri, Çinli sebze çiftçileri izlemiş.

Cameron-Highlands-Cay

Rakımı 1300 m.’de başlayıp, 1829 m.ye kadar yükselen Cameron Highlands, Malezya’nın Perak eyaletinin sınırları içerisinde yer alıyor. Bugünlerde ülkenin en popüler turistik yerlerinden birisi. Bizdeki yayla kültürüne benzeyen bir ilgi görüyor.

Cameron-Highlands-Photos

Cameron Highlands, Malezya’da yerleşimin olduğu en yüksek yerlerden birisi. 712 km2’lik bir alana yayılan bu doğa harikası yer, tam olarak Singapur büyüklüğünde bir yer. Malezya’nın en büyük seracılık merkezi olan Cameron Highlands’ın idari merkezi olan Tanah Rata kasabası şirin bir yer. Çay plantasyon alanları ve yağmur ormanları; ana kasabalar olan Ringlet, Tanah Rata, Brinchang, Kampung Raja’nın etrafını sarmış durumda.

Cameron-Highlands-Plantation

Çiçek ve sebze seralarının uzayıp gittiği, çiçek ve meyve bahçeleri, rengarenk tapınaklar, oldukça yaşlı orman içerisinde harika trekking rotaları, şelaleleri ve dağlarıyla doğayla iç içe bir tatil ortamı sunuyor.

Cameron-Highlands-Resimleri

Cameron Highlands’te yapılacak en önemli aktivitelerden birisi, nefis manzaralı trekking rotalarından birini seçip yürüyüşe çıkmak. Güney Asya’nın sıcak ve nemli tropik iklimiyle kıyaslandığında, 10-21°C arasındaki sıcaklığıyla bir cennet gibi.

Cameron-Highlands-Road

Kuala Lumpur’danCameron Highlands’a ulaşmak için en uygun yol otobüs veya araç kiralama. Kuala Lumpur-Ipoh-Butterworth güzergâhı üzerinde bulunuyor. Taman Negara National Park, Penang, Ipoh, Perhentian Adası ve Langkawi’den bu bölgeye buaya otobüsle seferleri düzenleniyor.

Cameron-Highlands-Tea

Cameron Highlands ve civarını keşfetmek için 2-3 günlük bir zaman ayırmak gerekiyor, ancak trekking rotaları ve çay bahçelerinde daha fazla zaman geçirecekler buraya 1 hafta ayırdıklarında negis bir tatil geçirebilirler.

CEVAP VER