Cameron Highlands Gezilecek Yerler

0
1398

Malezya, ülkemizde tatil yeri olarak ilk akla gelen ülkelerden biri değil. Malezya hakkındaki aklımıza ilk gelen başkent Kuala Lumpur ve ünlü gökdeleni Petronas İkiz Kuleleri. Oysa Malezya, şahane doğası, dünyanın en eski yağmur ormanları, renkli ve kozmopolit kültürü, beyaz kumlu etkileyici tropikal adaları ve egzotik lezzetleri ile oldukça ilgi çekici vübir ülke.

Malezya tatil yerleri arasında dikkat çekenlerden birisi de serin iklime sahip, çay ve sebze tarlaları ile ünlü Cameron Highlands. Güneş, kum, deniz ve sualtı macerası anlayışından farklı olarak, mükemmel bir doğa tatili için ilgi çekici bir destinasyon olarak Cameron Highlands karşımıza çıkıyor. Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde yer alan bu doğa harikası yer, çiçek ve çilek bahçeleri, renkli Hindu ve Budist tapınakları, zemini yosunlarla kaplı yaşlı orman içerisinde uzayıp giden çok sayıdaki trekking rotaları, şelaleleri ve tepeleri yemyeşil bir örtü gibi kaplayan çay tarlaları ile doğayla iç içe bir tatil arzulayanlar için görülecek yerler listesine konması gereken bir destinasyon.

Malezya turu yapacaklar, gezi rotasına Cameron Highlands’ı eklemeli.

Bu bölgede gezilecek ve yapılacak çok şey var. Burada bir kaç günlük geziye sığdırılabilecek olanları yazdım. Bunların bir çoğu tek başına da yapılabilir, ancak zamanı verimli kullanmak isteyenler, paket turlar organize eden acentelerden faydalanabilirler.

Cameron Highlands Gezilecek Yerler

Mossy Forest, Gunung Brinchang (Brinchang Dağı), 2.000 metre yüksekliği ile Cameron Highlands’ın en yüksek ikinci dağı. Bulutlar arasında sisli havası ve harika manzarası ile görülmeye değer bir yer. Orman tabanı ve ağaç gövdeleri yosunlarla sarılmış olmasından dolayı Yosunlu Orman olarak adlandırılıyor. Eğreltiotu ailesine ait ağaçları (fern) ve vahşi orkide çeşitlerinin süslediği bu ormanı, Harry Potter veya Lord of the Rings’te gördüğümüz mistik ormanları anımsatıyor.

Boh’s Sungai Palas Tea Estate (09-14.30 Salı-Pazar) Güney Asya’nın en büyük çay ekim alanı olan bu böle bölge, gezmeye gezilecek yerlerin başında geliyor. Boh Tea Estate’in kurucusu JA Russell tarafından ilk çay fideleri 1929 yılında dikilmiş. Bu işletmenin ürettiği çaylar şu an Malezya’nın en ünlü çay markalarını oluşturuyor.

Yol üzerinde görülebilecek bir Hindu tapınağı bulunuyor. Bu çay üretim ve sunum merkezinde bölgenin tarihi hakkında bilgi veren bir video salonu bulunuyor.

Buraya ulaşmak için, Tanah Rata ve Kampung Raja arasında çalışan halk otobüsleri ile Gunung Brinchang’a giden kavşakta inip şahane bir yolda 1 saat kadar yürümek gerekiyor. Yaklaşık 4 km uzunluğunda olan yol, en güzel trekking rotalarından biridir.

Rose Centre, Kea Farm, Brinchang’ın 5 km uzağında yer alıyor. 89 yılında kurulan çiftlik, 10 katlı teras halinde hazırlanmış. Cameron Highlands’ın turistik atraksiyonlarının başında geliyor.

The Sam Poh Temple, Brinchang’da ana yolun 1 km kadar dışında, hoş manzaralı bir tepede kurulmuş. Tapınak, 10.000 Budha tapınağı olarak da biliniyor. Malezya’nın en büyük 4. Budist tapınağı olan yer, 1972’de yapılmış. Tapınağa girerken ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın. Mermer zemin kaygan olabiliyor.

The Cameron Bharat Tea Plantation, Brinchang 3 km kadar kuzeyinde yer alan bir çay bahçesidir.

Ee Feng Gu Honey Bee Farm (www.eefenggu.com; ücretsiz; 08-19.00), Brinchang merkezin 5 km dışında yer alıyor ve çoğunlukla da alınacak tur paketlerine dahildir. Çiçek dolu bahçelerde bal üretimi yapan bahçelerde arıcılık ve bal üretimi konusunda bilgiler veriliyor. Bal alınabilir.

Raju’s Hill Strawberry Farm, (Kea Farm, ücretiz). Lezzetli çileklerden tatmak için gidilecek yerlerden birisidir. Tur programlarına çoğunlukla dahildir. Çilek reçeli alınabilir. Fiyatlar diğer yerlere göre yüksek olsa da lezzetlidir.

Cactus Valley (Pekan Lama, Brinchang; 4 RM; 08-18.00) Çok çeşitli yerel çiçek, meyve ve sebzeler yanında, kaktüslerle dolu bir teras boyunca dolaşılabilir. Kaktüslerin bazıları 60 yıllıktır. Saksı bitkileri alınabilir. Giriş ücreti 4 RM.

Butterfly Farm, Kea Farm, çeşitli kelebek ve Malezya’ya özgü kuş türleri görülebilir. Tanah Rata’nın 20 km dışında yer alıyor. Giriş ücreti 5 RM.

Orang Asli Village, bu bölgenin yerli insanlarının yaşadığı bir köy. Resmi rehber eşliğinde tur firmaları aracılığı ile tüm gün keşif turlarına dahil olarak (80 RM, 45TL) gidiliyor. Geleneksel kıyafetlerle misafirler karşılanıyor. Fotoğraf çekmeden önce sormak gerekiyor. Ben bağımsız olarak gitmiş ve köyden bazılarıyla sohbet etmiştim. Fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmıyorlar.

Rafflesia Tour, dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia, el değmemiş yağmur ormanlarında bulunuyor. Kokusundan dolayı ceset çiçeği olarak da adlandırılıyor. Yalnızca 2 haftalık ömre sahip çiçeğe sahip olan Rafflesia bitkisi, 1818 yılında Dr. Joseph Arnold tarafından Endonezya yağmur ormanlarında keşfedilmiş. Sumatra, Malezya, Borneo ve Tayland’ın güneyinde yer alan Khao Sok Milli Parkı’nda görülebiliyor. 1 metre genişliğe kadar büyüyebilen Rafflesia’nın ağırlığı 11 kilograma kadar ulaşabiliyor. Rafflesia görmek için düzenlenen turlara eşlik edilebilir.

Cameron Highlands Yapılacak Şeyler

Cameron Highlands’de yapılacak en önemli aktivitelerden birisi de hoş manzaralı trekking rotalarında yürüyüşe çıkmak. Çoğu yürüyüş rotası temiz ve iyi işaretlenmiş olsa da, bazı bölümler insanı şaşırtabiliyor. Kendine güvenenler ve deneyimli olanlar tek başına rehber olmadan gidebilir. Kaldığım oteldeki bilgi aldığım arkadaş, bu rotalarda çok kimsenin kaybolduğunu da iletti. Hatta polis timlerinden biri de kaybolmuş diye gülerek anlattı.

Cameron Highlands’te 14 farklı trekking rotası bulunuyor. Ben tek başıma 11 Nolu trekeking rotasını yürüdüm, 5 saat sürdü. Rotanın tamamı yürünmese bile mutlaka, bu olağanüstü orman görülmeli. Ancak filmlerde, belgesellerde görülebilecek bir atmosfere sahip. Yanınıza yeteri kadar su, cep telefonu, hava durumuna göre yağmurluk almayı unutmayın.

Cameron Highlands Nasıl Gidilir

Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde Cameron Highlands’a gidebilmek için öncelikle Kuala Lumpur’a uçmak gerekiyor. Uygun uçak bileti bulabilmek için thy uçak bileti sayfalarına göz atılabilir. Yine Singapur Airlines ve Malaysian Airlines web siteleri da uçak bileti için bakılacak yerler arasında yer alıyor. Kuala Lumpur’dan buraya ulaşmak için en uygun yol otobüs. Kuala Lumpur-Ipoh-Butterworth güzergâhı üzerinde bulunuyor. KL Pasar Seni yakınlarındaki Puduraya Bus Terminal’den bilet alınabilir. 8.00am 10.30am 1.00pm 4.30pm saatlerinde olmak üzere günde 4 sefer yapılıyor, fiyat ise 35 Ringgit.

TEILEN
Önceki İçerikColours of Malaysia Festivali
Sonraki İçerikTioman Adası

CEVAP VER