Cebu Gezi Rehberi

0
1343

Filipinler’in merkezindeki küçüklü büyüklü binlerce adadan oluşan Visayas Adalar grubunun kalbinde yer alan Cebu, diğer adıyla “Güneyin Kraliçesi” Manila’nın 600 km güneyinde yer alır ve Filipinler’in 9. büyük adasıdır. Cebu şehri Filipinler’in ikinci büyük şehridir. Filipinler’in diğer adalarına açılan önemli bir kapı konumundaki Cebu oldukça büyük bir ulaşım ağına sahiptir.

cebu_2

Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Cebu şehri, dini ve tarihi geçmişi ile Filipinler’in en eski şehridir. Gecehayatı, alışveriş merkezleri, uluslararası deniz ve hava trafiği ile Manila’yı aratmayan Cebu, Filipinler’de Hıristiyanlığın doğduğu şehir olarak bilinmektedir.

 

Cebu Gezilecek yerler

Magellan Cross: Cebu şehrinin en önemli tarihi yerlerinden birisi olan Plaza Sugbo içindeki Macellan Haçı, 1521’de adaya gelen İspanyol denizci Ferdinand Magellan tarafından şehrin merkezine yerleştirilen tahtadan yapılmış bir haçtır. Pagan inanışına sahip yerli Cebu halkının Hıristiyanlığa geçişini sembolize etmektedir. Orijinal tahta haçın Macellan’ın şehirden ayrılışının hemen ardından yakıldığı iddiaları vardır.

Santo Nino Bazilikası: 1565 yılında yapıldığı bilinen bu bazilika dinler tarihinden hoşlananlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bu kiliseyi kutsal kılan en önemli özellik, kilisenin içinde yer alan kutsal Santa Nino ( kutsal çocuk, İsa) heykelinin, Macellan tarafından zamanın Cebu Kraliçesine sunulmuş olmasıdır. Burası pekçok Filipinli için son derece kutsal bir mekandır. Her yıl ocak ayının üçüncü pazar günü yapılan Filipinler’in en büyük, en gürültülü ve en renkli festivali olan Sinulog Festivali, Santo Nino’ya (çocuk İsa’ya) adanmıştır.

Fort San Pedro: 1565 yılında korsanlara karşı şehri korumak amacıyla Miguel Legazpi Tarafından inşa edilen eski İspanyol kalesidir.

Gün batımında şehri ve adaları yükseklerden izlemek için bisiklet veya motorsiklet kiralayarak Busay Dağı‘na çıkabilirsiniz. Nefes kesici Visayas Adaları eşliğinde günü batırma zamanı…

cebu_sahiller

Cebu’ya gelenler genellikle şehir içinde fazla vakit geçirmeden beyaz kumlu sahillere gitmek isterler. Cebu Adası etrafında 170’e yakın tropik ada vardır. Cebu şehrine en yakın plajlar adanın güneydoğusundaki Mactan Adası’ndadır. Malapascua, Bohol, Pangklao, Siquior, Bantayan ve Camotes Adaları Cebu şehrinden ulaşım imkanı olan en popüler adalardır. Cebu şehrinin güneyine doğru sahil boyunca giden otobüslerle eski İspanyol kasabası Carcar’a gitmek mümkündür. Ayrıca Cebu’ya 2.5 saat sürüş mesafesindeki, güneydeki ünlü dalış merkezi Moalboal, Pescador Adası ve Panagsama Plajını da gezi listesine eklemek gerekmektedir.

 

Konaklama

Cebu şehir merkezinde konaklama için her bütçeye uygun oteller ve ucuz pansiyon seçenekleri mevcuttur. Gezginlerin büyük bölümü şehir merkezinde konaklamak yerine Mactan Adası’ndaki otel ve resortları veya Moalboal’daki ucuz otelleri tercih etmektedir.

 

Ulaşım

Cebu’ya Filipinler’in ana havaalanlarından ve Manila’dan ucuz uçuş bulmak mümkündür. Singapur ve Hong Kong’tan direk uçuşlar da mevcuttur.

Cebu’dan Manila, Davao, Cagayan de Oro ve diğer pek çok adaya feribot seferleri vardır. Zaman sorunu olmayanlar için feribot eğlenceli ve ucuz bir seyahat şeklidir.

TEILEN
Önceki İçerikMalina Gezi Rehberi
Sonraki İçerikBoracay Adası

CEVAP VER