Chiang Mai Gezi Rehberi

0
1158

Chiang Mai Kuzey Tayland’ın en önemli kültürel şehridir. Başkent Bangkok’a 700 km uzaklıktadır. Chiang Mai şehri ülkedeki en yüksek dağların arasında yer almaktadır. Şehrin ortasından akan Ping Nehri, Chao Phraya Nehri’nin önemli bir koludur. Chiang Mai Nakhon Ping, Srivijaya, Mengrai ve Kavila olmak üzere dört bölgeden oluşmaktadır.

Son yıllarda, Chiang Mai giderek modern bir şehir haline gelmiştir. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bu şehri ziyaret etmektedir. Burası yüzyıllardır Çin’den gelen kervanların uğrak yeri olduğu için pazar geleneği oluşmuştur ve çok farklı ürünü pazarlarda bulmak mümkündür.

uzun_boyunlu_kadinlar

Chiang Mai’nin tarihsel önemi ticaret yolu olan Ping Nehri üzerindeki stratejik konumu nedeni ile artmıştır. Yıllar öncesine dayanan yabancı ziyaretçi akını ile günümüzde bir metropol halini almıştır. Şehir, el işi eşyaları, şemsiyeler, mücevher (özellikle gümüş) üzerine önemli bir merkez ve hammadde üreticisi olarak görev yapmaktadır.

Chiang Mai, Tayland’ın dağlık kuzey bölgesinde Myanmar’a iki Laos sınırına beş saat uzaklıkta bulunmaktadır. Bu sebeple bu ülkelere seyahat edecek olan gezginlerin uğrak yeri olarak da ün salmıştır.

Altyapı olarak Bangkok’la aynı özellikleri taşımakta olup trafik daha sakindir. Chiang Mai’de fiyatlar daha düşük ve seyahat etmek daha kolaydır.

Tapınaklar şehri olarak da bilinen Chian Mai şehir merkezinde 300 den fazla tapınak bulunmaktadır.

Tapınakların bazılarında Thai masajı öğretilmektedir. Turistlerin ilgisini çeken bu okullarda 3-5-10 günlük kurslara çok uygun ücretlerle katılmak mümkündür

Chiang Mai’de geceleri açılan yüzlerce kaldırım lokantasında Tayland’a özgü yemekleri çok ucuza tadabilirsiniz. Her satıcı ayrı bir yemekte uzmanlaşmıştır. Farklı yemeklerden tatmak için masadan masaya turlayabilirsiniz.

Binbir gece masallarını andıran gece pazarları gezmek ve alışveriş yapmak için çok uygun ve kalitelidir. Bunların en ünlüleri Talat Wararot ve JJ Pazarıdır. Geceleri sakin olmasına karşın oldukça fazla eğlence merkezi yer almaktadır. Buralarda kaliteli bir müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilir ve Tayland’ın yerel sporu olan Thai-Boks dövüşünü canlı olarak izleyebilirsiniz.

Chiang Mai Kuzey Tayland’ın doğa sporları merkezi olarak ün salmıştır. Çevresinin ormanlık ve dağlık bölgelerden oluşması nedeni ile birçok alternatif spor tutkununu buraya çekmektedir. Aktiviteler arasında, balon turları, 4×4 ciplerle gezi, gece safarisi, at safarisi, dağ bisikleti turları, nehir gezileri, kaya tırmanışı ve yürüyüş (Mae Teang) sayılabilir. Chiang Mai’de birçok turizm acentesi bulunmaktadır. Bu faaliyetleri bu acenteler aracılığı ile ayarlayamak mümkündür.

fil_show

Chiang Mai gezilecek yerler: Şehir merkezinin bir bölümü halen tarihi dokusunu korumaktadır. Eski şehir (old town) adı verilen bu bölge oldukça turistik olup, oteller, pansiyonlar, restoran ve barlar bu bölgeye dağılmıştır. Eski şehir merkezinde birçok wat (tapınak) bulunmaktadır. Wat Chieng Man, Wat Phra Sing ve Wat Chedi Luang en önemlileridir. Tapınaklara erken saatlerde giderseniz, Budistlerin ayinlerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Şehir merkezine 16 km uzaklıkta olan Wat Phra Doi Suthep Tayland’da en çok ziyaret edilen tapınaklardan birisidir. Şehri kuş bakışı yükseklikten selamlayan bu tapınak Budist hacılar için önemli bir mekandır.

Chaing Mai yakınlarındaki Doi Inthanon Milli Parkı Tayland’ın en yüksek dağı olan Dai Inthanon (2565 m) yer almaktadır. Park içinde yer alan Mae Ya, Mae Klang, Wachiratan, Huay Sia Luang, Mae Pan ve Sririphum şelaleleri görülmeğe değerdir.

Chang Mai’de günübirlik ya da bir haftalık turlara katılabilir, motor kiralayıp Chang Mai çevresinde Karen köylerinde yaşayan etnik grupları görebilirsiniz. Bölgeyi hızlı tanımak isteyenler için, aynı gün içinde 6 ayrı yeri ziyaret edebileceğiniz turlar mevcuttur.

Maetamaan

Maetamaan doğası ve ormanlarıyla şirin bir köydür. Chang Mai’den alınacak paket turlarla bir günlük ziyaret unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bu gezide Fil yetiştirme merkezi ve fillerin gösterileri, fil safari, kano rafting, orkide bahçesi gezileri yapılmaktadır. Maetamaan’a 22 km uzaklıkta Burma’lı halkın yaşadığı Karen köyleri mutlaka ziyaret edilmelidir. Zürafa kadınlar olarak da anılan uzun boyunlu (longneck) kadınlar bu köylerde yaşamaktadırlar.

Kaplan Çiftliği (Tiger Kingdom)

Hayvanseverlerin kaçırmaması gereken bir kaplan yaşam alanıdır. Çiftlikte yetiştirilen yavru, genç ve yetişkin kaplanların yanlarına kadar girip onları sevebilir ve birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz.

tiger_kingdom

TEILEN
Önceki İçerikChiang Rai Gezi Rehberi
Sonraki İçerikPai Gezi Rehberi

CEVAP VER