Chiang Rai Gezi Rehberi

0
1022

Chiang Mai’ye 180 km uzaklıktadır. Bu şehir gezginler için bir üs konumundadır. Buradan Laos ve Myanmar ülkelerine geçiş yapmak için sıkça ziyaret edilen bir şehir haline gelmiştir. Chiang Rai’ ye gelmenin en iyi yolu, Chiang Mai’den yapılacak olan 3 saatlik kara yolculuğudur. Bir diğer alternatif ise, Tha Ton kasabasından 4 saat süren nehir yolculuğu yaparak gelmektir. Uçak ise bir diğer alternatiftir.

Tarihi anlatımlara göre Chiang Rai’yi, Kral Menrai’nin 13.yy. da tesadüfen bulduğu söylenir. Efsaneye göre kral kaçan filinin peşinden giderek Mae Kok Nehri kenarına kadar gelir. Buranın doğal güzelliği ve stratejik yapısı kralın ilgisini çekmiş ve buraya yerleşerek bir şehir kurmuştur. Yıllardı sakin bir şehir olarak yaşamını sürdüren Chiang Rai günümüzde yatırımcıların ilgisini çekmiş ve bir sanayi şehri haline gelmiştir.

beyaz_tapinak_(1024x768)

Chiang Rai’de gezilecek yerler arasında  Zümrüt Buda’nın Evi, Wat Phra Kaeo, şehrin panoramik manzarasını görebileceğniz Birmanya tarzında yapılmış Wat That Doi Chom Thong ve şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan ve son dönemde yapılan mimari tarzı ile dikkat çeken Beyaz Tapınak sayılabilir.

Chiang Rai’de tur yapmak için birkaç gün ayırmak yeterli olacaktır. Meşhur dağ tapınağı Doi Tung ve yol üzerindeki Burma halkının köy yaşamlarını gözlemleyebilir, Mae Chan Bölgesi’nde yürüyüş yapıp dağ köylerini ziyaret ve Yao kabileleri halkını ziyaret edebilir, Altın Üçgen adı verilen ve Tayland-Laos-Myanmar’ın Mekong Nehri’nde birleştiği eşsiz manzaraya sahip olan bölgeyi gezebilirsiniz.

Mae Sai sınır kapısı Chiang Rai’ye 62km uzaklıktadır ve buradan Myanmar’a geçiş yapılabilmektedır. Turistler bu kapıdan 10$ vize ücreti ödeyerek geçiş yapabiliyor fakat sadece sınır kasabasının gezilmesine izin verilmektedir. Turistler, iki sınırı birbirine bağlayan köprü üzerinden yaya olarak geçmek zorundadırlar. Bu kısa ziyaretinizde Myanmar halkını ve pazarlarını ziyaret edip tekrar geri dönebilirsiniz ya da birkaç gün kalabilirsiniz.

Mae Sai’den Mekong Nehri kıyısına kurulmuş olan Chiang Saen kasabası konaklamak için ideal bir seçim olabilir.

Chiang Rai’den Laos sınırına 3 saatlik bir kara yolculuğu yaparak Chong Kong kasabasına ulaşabilir, buradan da Mekong Nehri’ni geçerek Laos tarafına geçebilirsiniz. Laos’a giriş için mutlaka daha önceden alınmış geçerli vizeniz olması gerekmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikPattaya Gezi Rehberi
Sonraki İçerikChiang Mai Gezi Rehberi

CEVAP VER