Çocuklarınızla Keyifli Bir Uçuş Geçirmek İçin 20 Öneri!

0
879

Haylaz çocuklar, yerinde duramayan bebekler ya da afacan ikizlerle tatile mi çıkacaksınız? Çocuklarla uçmak konusundaki tavsiyelerimize göz atın.

Yaz tatiliniz yaklaşıyor! Belki de çocuklarla güzel bir deniz tatili düşlüyorsunuz ya da çoktan erken rezervasyonunuzu yaptırdınız. Şimdiden uçakta çocuklarınızı nasıl mutlu edeceğiniz endişesi içinizi kemirmeye başladı mı? Skyscanner ekibinin ipuçlarıyla bebeğiniz ya da çocuklarınızla, uçak seyehatinizi nasıl problemsiz bir şekilde sonuçlandırabileceğinizi keşfedin.

1. Çocuklarınıza uçmanın ne kadar harika birşey olduğunu öğretin

Uçmak eğlencelidir; uçmak harikadır. Unutmayın ki küçükleriniz için gökyüzünde uçmayı hayal etmek bile oldukça heyecan vericidir. Skyscanner CEO’su Gareth Williams’ın önerisine kulak verin: “Unutmayın ki uçmak bir zamanlar olağandışı birşeydi. Çocuklar içinse hala öyle. Onlara uçağın penceresinden küçük evleri, bulutları, güneşin doğuşunu gösterin. Eğer hala ümitsiz durumdaysanız uçaktaki yolcuları saydırabilirsiniz (Kesinlikle işe yarıyor). Yapabiliyorsanız, kokpiti ziyaret de edebilirsiniz. Düşünsenize yetişkinler bile buna bayılır, çocuğunuzun ne kadar sevineceğini bir düşünün.”

 

2. Pilotçuluk oynayın

Skyscanner Rusya Yazarı Oksana Ermolaeva, küçük kızının uçuş korkusunu yenmek için bulduğu yöntemi bizimle paylaşıyor: “Kızımın uçuş korkusunun üstesinden gelmek için onunla rol oyunu oynardım.” Bırakın çocuğunuz pilot ya da kabin görevlisi olsun. Her şeyi uçuş sırasında olduğu gibi taklit edin. Bu uçuş öncesi ve sırasındaki panik halini önlemeye yardımcı olur. Tabi çocuğunuz pilot olmak yerine uyuşturucu kaçakçısı bir yolcu rolünü üstlenmek isterse onu psikiyartriste götürmenizi tavsiye ediyoruz.:)

 

3. Diğerlerini hesaba katın

Skyscanner Test Mühendisi Gabriela Wawszkowicz’den yaşanmış güzel bir öneri: Aynı uçuşta olduğunuz bir aile, ikiz bebeklerinin olası huysuzluğu nedeniyle uçuşlarını kabusa çevirecekleri insanları hesaba katıp şeker paketleri hazırlamış ve bunları uçaktaki yolculara bir ön özür olarak dağıtmışlardı. Çift haylazlık yapması olası küçük bebeklerine sempati toplamak için aşağıdaki mesajı şekerlerin içine eklemeyi unutmamıştı:

“Önümüzdeki sırada oturan kişiye,

Büyük ihtimalle çoktan varlığımızı fark ettiniz. Sanırız check-in yaparken kısa çöpü çektiniz. Sevgili kızımız Nazlı’nın huysuzluğu konusunda sizden çok özür dileriz. Dondurma istediğinde çok tatlı olabiliyor ama sıra uçmaya geldi mi tam bir cadıya dönüşüyor. Eğer koltuğunuzun arkasını tekmeler ve belinizi incitirse, lütfen bizi dava etmeyin.” Ya da uçaktakilere uyku hapı dağıtmayı düşünebilirsiniz.

Özür dileme paketlerinizi dağıtmanın vakti geldi sanki...

 

4. İyi bir hemşire ya da doktor olun

Talihsiz bir deneyimi dillendirir gibi görünse de, Skyscanner COO’su, Mark Logan, uçuşa giderken her zaman ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden çok daha fazla kusmuk torbasıyla yola çıkmanızı öneriyor. El bagajınızda çocuğunuz için fazladan giysi olmasına dikkat edin. Ayrıca, gideceğiniz yerin yakınlarındaki hastanelerin adres/telefonlarını alın, çocuklarla yapılan tatillerde bunlara ihtiyacınız olabileceğinin istatistiki olasılığı bir hayli yüksek.”

 

5. Basit düşünün

Her ebeveynin denenmiş, güvenlir ve basit ama etkili bir oyununun olduğunu söyleyen Skyscanner Satın Alma Yöneticisi Sheena Nayar ise: “Kolay oyunlar en iyisidir. Örneğin üç harfle başlayan cümle kurmak – AES: Ayşe elmayı sever. Ya da alfabe oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin futbol gibi bir konu belirleyip, sırasıyla her harfle başlayan bir futbolcu adı bulmak gibi.”

 

6. Sevimli ayıcıkları unutmayın

Skyscanner Baş Strateji Sorumlusu Bonamy Grimes’ın çaresiz kaldığınız anlar için bir önerisi var: “Uçağa binerken yanınızda mutlaka en sevdiği ayıcığının olduğundan emin olun. Hiç birşeyin işe yaramadığını hisettiğiniz anda oyuncak kozunuzu kullanın. Ayrıca her zaman yedek bir tane ayıcık bulundurun. Çocuğunuzun sevimli ayıcığını kaybetme riskiniz olduğunu unutmayın. Yedek ayıcık sayesinde, uçakta unutulmuş tatlı ayıcık ağlama krizini önlemiş olursunuz.

 

7. Bebeğinizi başınızın üzerinde tutun!

Skyscanner Kıdemli Yöneticisi ve İş Geliştirme Uzmanı Brian Hills ve eşi geçen yıl ilk bebeklerini kucaklarına aldılar ve üstelik o zamandan övgüyle bahsettikleri 3 gidiş-dönüş Kanada seyahatine de imza attılar bile. “Küçük bebeğimizi sakinleştirmenin en iyi yolu onu başımın üzerine kaldırmak. Bu kol kaslarına da iyi geliyor ancak uçuş görevlilerinin bunu kalkışta yapmamdan pek haz etmediklerini fark ettim!”

8. Doğru ücreti ödediğinizden emin olun

Brian ve Oksana’nın ortak bir tavsiyesi var: Biletlerinizin fiyatlarını kontrol etmeniz. Çünkü bazı havayolları koltuğu olmayan bir bilet için bile kendiniz için ödediğinizden yüksek bir ücret talep edebiliryor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, gerekirse çocuğunuz için ekstra koltuk alın. Böylece ekstra bir alana sahip olursunuz ki, bu çocuklu bir uçuş için oldukça değerli.

 

9. Erken bilet alın

Eğer maaile uçuyorsanız ya da geniş bir akraba grubuyla tatile çıkıyorsanız (kız kardeşleriniz ve onların toplam 6 çocuğu mesela) muhtemelen ortak hareket etmekte zorlanacaksınızdır. Sonuç olarak check-in’e gecikmeniz işten bile değil. Mutlaka online check-in yapın! Onların gecikeceği kesin olduğundan, en azından kız kardeşlerinizin çocuklarından uzak oturmayı garantilemiş olursunuz.

 

10. Çocuklarınızın günlük ritmine uyumlu uçuş saatlerini seçin

Mümkünse çocuklarınızın uyku vaktine yakın saatteki uçuşları tercih edin. Her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de, geri tepmesi ihtimalini de göz ardı etmeyin. Sizin ufaklık uçuşun heyecanına kapılıp uyumayı unutabilir ve uykusu geldiğindeki sinirli ve hırçın hali ile başbaşa kalabilirsiniz. Bu da tatiliniz için çok hoş bir başlangıç olabilir.

 

11. Küçük bir mola verin

Evet ama nasıl?” dediğinizi görür gibiyiz ancak kesinlile işe yarıyor. Oksana, uzun uçuşlardansa bir kaç transit uçuşun çocukları üzerinde işe yaradığını söylüyor. “Çocuklar uçakta sahip olmadıkları; zıplayıp, koşarak hareket edecek alanı transit uçuşlarda bulabiliyorlar. Tabi kalkış ve inişlerden pek hoşlanmayan çocuklarınız varsa ya da hava alanında onları kaybetme tehlikesini göze almak istemezseniz bu öneriyi es geçebilirsiniz.

 

12. Tuvalet molası verin

Skyscanner Proje Yöneticisi Kevin Hall, minik yavrularınızın kalkış öncesi tuvalete gitme isteğinin yarattığı stres konusunda uyarıyor. “Tuvalete gitmek ister misin?” sorusuna cevapları saniyeler farkıyla değiştiği için kalkışta ya da inişte tuvallet krizi yaşamamak için uçuş öncesi çocuklarınıza çok sıvı tükettirmemenizi tavsiye ederiz.

 

13. Polis amcaya söyleyin

Skyscanner Halka İlişikiler Yöneticisi’nin (aynı zamanda iki küçük cadının annesi) çocuklarla uçak seyehat için ipuçlarına da kulak verin. Bizim favorimizi uygulamanızı tavsiye ederiz: Çocuklarınızı yaramazlık yapan çocukları yakalayan ‘Uçak Polisi’ konusunda uyarın. Yakaladıktan sonra ne yaptıkları konusunda ne diyeceğinizi bilemiyoruz ama diğer yolcuların maruz kalmaya can attıkları; “koltuk tepelerine tırmanma, koltuk arkası masasını sürekli kapatıp açma ya da öndeki yolcunun koltuğunu tekmeleme” faaliyetlerini durduracağını garanti edebiliriz.

 

14. Sütleyin!

Gareth W (Skyscanner CEO’su) beslenme konusunda da bazı öneriler getirdi. “Bebeklere kalkışta ve inişte biberonlarını verin. Bunun iki nedeni var: 1) Siz onların kemerini takarken biberon onların dikkatini dağıtır. 2) Emmek basıncı dengeler.” Tabi güvenlik kontrolünde bebeğiniz için hazırladığınız mama veya sütü tatmak zorunda olduğunuzu da unutmayın.

 

15. Teknolojiyi kullanın

Bir iPad (ya da benzeri bir akıllı tablet) çok işe yarayabilir. Angry Birds, Candy Crush gibi oyunlar onları meşgul edecek ve en azından uçuşun büyük bir bölümünü sorunsuz atlatmanıza yardımcı olacaktır. Sevgili miniğinizin iPad bağımlısı olacağından endişe etmenize gerek yok, bu sadece uçuş için geçerli bir öneri. Evde bilgisayar ya da TV ile geçirdiği vakti istediğiniz kadar kısıtlayabilirsiniz. Uçuş sırasında sinir krizi geçirmesi yerine biraz teknoloji daha faydalıdır.

 

16. Çocuklarınızı tok tutun

Çocuklarınız da sabah kahvaltısı geciken sinirli bir kedi gibi açken çılgına dönebilirler. Uçuş yemeği servis edilene kadar atıştırmalarıa izin verin. Şeker ya da çikolata gibi zararlı olanlarını tercih etmiyorsanız, üzüm ya da ceviz gibi besleyici olanları yanınızda bulundurabilirsiniz.

 

17. Rahat etmelerini sağlayın

Duruma uygun giydirilmemiş bir çocuk mutsuz bir çocuktur. Çocuğunuzun rahat kıyafetler içinde olduğundan emin olun. Battaniye yerine geçebilecek ceket gibi ekstra bir kat giysiyi yanınızda bulundurun ki, uçuşta üşümeden mutlu rüyalar görebilsin.

 

18.Onları meşgul edin

Canı sıkılmış ve oyalanacak bir şey bulamayan çocuğunuzun, düşman yolcular yaratma olasılığı kesindir. Olası can sıkıntılarını önelemek için yanınızda bulundurmanız gereken bazı materyaller:

– Küçük çocukları için defter ve kalem iyi sonuç verebilir. (Yan koltuktaki yolcunun portresini çizdirmeyi deneyebilirsiniz) – Kitap – iPod/ cep telefonu (Oyun oynamak ya da müzik dinlemek isterse bırakın keyfine baksın) – Sudoku

 

19. İlaçlarını yanınıza almayı unutmayın

Basınç değişiklklerinden kaynaklanan ağrılar çocuğunuzun canını sıkabilir. Kulak damlaları basınç değişimleri için çok işinize yarayacaktır.

 

20. Ve son olarak… kendinize iyi bakın

Çocuğunuzun etrafa rahatsızlık vermemesi ya da canının sıkılmaması için vereceğiniz tüm uğraşlar arasında kendinizi unutmayın. Kendinize iyi bakın, unutmayın ki siz iyi modda olduğuzda gerisi kendiliğinden iyi gidecektir. Bu nedenle pasaportlarınızı aldığınızdan emin olun, 1.5 saat önce havaalanında olacak şekilde yola çıkın.

CEVAP VER