Dalat Gezi Rehberi

0
1049

Dalat, Vietnam’ın yüksek bölgelerinden biridir (1475 m). Vietnam’ın Alpleri olarak da anılmaktadır. Dağ kasabası olduğu için hava sıcaklığı nispeten diğer bölgelere göre daha serindir. Buraya gelecek olanlar hava durumunu kontrol etmelidir.

Dalat, Fransız koloni zamanından kalma estetik yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Küçük bir kasaba olmasına rağmen Dalat’ın çevresinde görülmeye değer göller, tropik ormanlar ve şelaleler bulunmaktadır. En önemlisi ise havasıdır. Yerel halk dilinde Dalat’ın diğer bir adı “Sonsuz Bahar Şehri”dir. Balayı çiftleri tarafından çok tercih edilmektedir.

Dalat’a geldiğinizde Bao Dai’nin yazlık sarayı, Lam Ty Ni Pagodası, Hang Nga Sanat Galerisi, Aşk Vadisi, Datanla Şelaleleri, Cam Ly Şelaleleri ve Xuan Huong Gölü’nü gezebilirsiniz. Lat Köyü’nden hareket ederek yürüş yapmak isteyenler için Lang Bian Dağı iyi bir seçenektir. Dalat’ın güneyinde 55 kmuzaklıkta yer alan Pon Gour Şelalesi de vakti olan gezginler için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Dalat’a ulaşmanın en kolay yolu şehrin 30 km güneyinde bulunan Lien Khuong havaalanıdır. Ho Chi Minh ve Hanoi’den Dalat’a rahatlıkla gelebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine servisler bulunmaktadır. Karayolu ile Nha Trang ve Ho Chi Minh şehrine ulaşabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikNha Trang Gezi Rehberi
Sonraki İçerikDanang Gezi Rehberi

CEVAP VER