Danang Gezi Rehberi

0
1084

750 bin nüfusu ile orta Vietnam’ın dördüncü en önemli şehri olan Da Nang, İzmir’in kardeş şehridir. 30 km uzunluğunda, beyaz kumlarıyla ünlü Çin Plajı, Da Nang’ın en çok turist çeken yerlerinden birisidir. Özellikle Koreli firmaların kıyı boyunca yaptıkları devasa yeni oteller kıyıları doldurmaya başlamışlar bile. Şehir, eskiden cepheden dönen Amerikan askerlerinin dinlendiği bir yer olduğu için kadın ticareti çok yaygınmış. Komünist hükümet buna el atmış, ama görünen o ki eski alışkanlıkların değişmesi biraz zor oluyor. Şehir merkezinde kaldırımdaki motosiklet sürücülerinin hemen hepsi taksi hizmetinin yanı sıra kadın ticareti yapmaya da çalışıyor.

Da Nang şehrinin önemli özelliklerinden birisi de bölgede 1700’lerden önce hüküm süren Hindu ve sonra Müslüman olan Cham devletine ait güzel heykellerin bulunduğu bir müzeye ev sahipliği yapmasıdır. Chamlar, Hinduizm ve Budizm’den de etkilendiklerinden, müzede en büyük Lingam heykelini (Tanrı Şiva’nın cinsel organı) Lingam, Hindu inanışında tanrı Şiva’nın sembollerinden birisidir ve kadın ve erkek cinsel organları ile doğurganlığı ve hayatı temsil eder. Bunun dışında dans eden Apsara ve diğer heykeller estetik olarak çok güzellerdir.

danang_(800x482)

Bugün tarihten silinmiş olan Cham devleti, zamanında güçlü iken Mekong Deltası’na kadar uzanan, esas yerleşimi orta Vietnam olan bir devletmiş. Bugün, Güney Vietnam’da yaşayan 54 azınlık halk içinde Cham’lılar da vardır. Cham halkının geliş yeri Malezya, Endonezya taraflarıdır ve Chamlar Malay halkındandır. Bugün Müslüman azınlığın önemli bir bölümünü bu halk meydana getirmektedir.

Cham’lara ait My Son eski yerleşim yeri Da Nang’a 30 km mesafededir. Kimerler’in Kamboçya’da yarattıkları Angkor Wat gibi muhteşem tapınakların, Cham uygarlığınca yapılmış olan benzerlerini Vietnam topraklarında görme şansını kaçırmamalısınız. My Son, oldukça iyi durumdaki bazı tapınakları da içeren dini bir kompleksin adıdır.

Da Nang Vietnam’ın tam ortasında yer almaktadır. Buraya en kolay ulaşım havayolu ile yapılmaktadır. Vietnam Havayollarının iç hat tarifeleri oldukça uygundur. Diğer seçenekler kara ve demiryoludur.

TEILEN
Önceki İçerikDalat Gezi Rehberi
Sonraki İçerikMui Ne Gezi Rehberi

CEVAP VER