Danum Valley

0
1514

Danum Valley, Lahad Datu’dan ulaşabilen, Borneo‘nun 2 önemli korunmuş orman rezervlerlerinden birisi. Bilim adamları ve araştırmacıların girişine izin verilen bu korunmuş orman bölgesi sahip olduğu eko sistem ile görülmeye değer bir yer. Burası dünyanın en zengin canlı hayatına sahip birkaç yerinden biri. 43 bin hektarlık alana kadar yayılan tropikal ağaçlar arasında Sumatra gergedanı, Asya filleri, orangutan, uçan lemur, leopar, sarı havlayan geyik, cüce geyik, sakallı domuz, Malay civet, uzun kuyruklu makak, dumanlı pars, bison, dev uçan sincap, Malaya güneş ayısı, su samuru ve proboscis maymunu gibi memelileri barındırıyor.

Mağaralar, şelaleler ve egzotik orkid çeşitlerini bu vadide görebilirsiniz. Bunlara ek olarak 275 kuş çeşidi, bitki ve ağaç çeşitleri, kelebekler ve çiçekleri de ekleyince cazibeyi tahmin edebilirsiniz sanırım.

Malezya’nın %60’ı ormanlarla kaplı. Her yıl 140 bin hektardan fazla ormanını kaybediyor. Bu oran yılda % 65 ortalama oranlara denk geliyor. Şehirlerin yayılması, tarım için alan açılması yanında palmiye yağı elde etmek için ormanlar yok edilip yerine palmiyeler dikiliyor. Ormanların ancak % 11’i bozulmamış, saf halde bulunuyor.

Sarawak ve Sabah hükümetlerinin bu tropikal ormanları korumak için gerekli düzenlemeler yapmalarından sonra Endonezya dünyanın en büyük tropikal ağaç ihracatçısı konumuna oturmuş.

Malezya’da orman alanları 3 bölüme sınıflandırılmış. Birincil orman olarak adlandırılanprimary forestry içerisinde tamamen doğal hayatı barındıran yerleşime izin verilmeyen park ve konservasyon alanlarından oluşuyor. Bu ormanlar el değmemiş ve bozulmamış durumdalar. İnsan etkisinden uzakta olan bu ormanlardaki ağaçlar çok uzun olduklarından orman tabanında bitkiler yeterli ışık alamadığından yeterince büyüyemezler.

Birincil orman alanlarının tabanı bu yüzden genelde temiz ve açık durumdadır. Çok zengin çeşitlilikte canlı hayatına ev sahipliği ederler.

İkincil olarak adlandırılan secondary forestry ise birincil orman benzeri alanda limitli yerleşime ve turizm aktivitelerine izin verilmiş durumda. İnsan etkisiyle veya bazı doğal sebeplerden zarar görmüş ormanlar bu sınıfta yer alıyor. Ağaçları yeteri kadar büyük olmadıklarından orman tabanına sızan ışık, orada diğer bitkilerin yetişmesine imkan sağlar.

Jungle kelimesi daha çok bu tarzdaki ormanlar için kullanılır. Birincil ormanlar kadar zengin canlı hayatı olmasa da zengin canlı hayatını içerisinde barındırır.

Borneo’da milli park ve konservasyon alanlarına giriş için mutlaka önceden permit (izin) almanız gerekiyor. Her park için belli sayıda ziyaretçiye izin veriliyor. Herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor, ancak organizasyonlarla oraya gidebiliyorsunuz.

Bu organizasyonlar genelde bir tane olduğundan fiyatlar oldukça yüksek. Konaklama, yemek, kılavuz, giriş ücretleri derken abartılı fiyatlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Mabul Adası‘nda dalıştan sonra bulunduğum Semporna kasabasından ayrılıp yönümü Lahad Datu’ya çevirdim. Semporna otobüs terminaline geçip minibüse atladığım gibi 3 saat sonra oradaydım. Oradayım ama elimde ne doğru dürüst bilgi ne de bir plan vardı. Önce otobüs terminali yakınındaki Tabin Lodge adındaki otele gidip göz attım. Oda fiyatı  25 Ringgit (15 TL) ve kahvaltı buna dahil değil.

Burada kalıp kalmayacağıma pek emin değilim. Önce neler yapabilirim onu araştırıp ona göre karar vereceğim.

Lahad Datu havalimanının karşısındaki Fajar adlı çarşıda bulunan ofisinde erken rezervasyon yaptırmak istedim. Hep yollarda olunca günlerden ne olduğunu da kolayca unutuveriyorsunuz. Bugün Pazar olduğundan yapacak bir şey olmadığını anlayınca gerisin geriye o sıcağın altında yarım saat daha yürüyüp Tabin Lodge adındaki otele dönüp yerleştim. Yazmak, araştırmak, okumak zamanı.

Ne çok yer gezilecek yerler ve görülesi güzellikler var Sabah’ta! Neden bu kadar pahalısın sen Borneo!?

CEVAP VER