Değişen Seyahat Alışkanlıkları

1
1051

Tatile ihtiyacınız var; yaz geldi, havalar ısındı. Bunu söyleyen biri olarak ben, bir süredir tatildeyim. 685 gün süren bir gezinin ardından eve dönüp, 10 aydan fazla bir süreyi, laptop başında, web projelerimi hayata geçirmek için çalışmış biri olarak, bir tatili hak etmiştim.

Mayıs 16’da Batum gezisi ile başladım tatilime. Birkaç gün sonra ise, yine yeniden Asya’daydım. Kuala Lumpur, Tioman Adası, Melaka, Taman Negara, Perhentian Adası, Georgetown-Penang ve Langkawi Adası rotasını izleyerek Malezya’da oldukça keyifli geçen 2 hafta sonrasında, kendimi yine Tayland’da buldum.

Güney Tayland’dan başlayıp; Krabi, Koh Phi Phi, Phuket rotalarını izleyerek Bangkok’a kadar uzandım.

Keyifli ve bazen yorucu geçen gezinin ardından çokça da iş birikti tabi. Yazılması gereken yazılar, makaleler, dergi yazısı, mailler, cevaplanması gereken sorular, düzenlenmesi gereken fotoğraflar ve videolar… Böylesi güzel bir coğrafyada da olsam birikmiş işler bende stres yaratıyor.

Krabi-Islands

KhaoSan Road çevresinde hostellerden birine yerleşmeyi planlıyordum. Oysa hostellerin çoğu Full Moon Partisi sonrası, Bangkok’a dönen gezginlerce doldurulmuştu. Bazı hosteller çok kötü, bazı otellerin fiyatı ise oldukça yüksekti.

Ben de aklımdaki diğer bir rota olan Khao Yai National Park’a gitmeye karar verdim. Bangkok’un Mo Chit otobüs terminaline gitmek için bir halk otobüsüne atladım. Oysa aldığım bilgi yanlışmış, oldukça kuzeyde olan otobüs terminali yerine, kendimi şehrin göbeğindeki Siam Paragon alışveriş merkezinde buldum.

Sağlık olsun; terminale, buradan metro ile gitmek de iyi bir fikir olabilirdi, ancak jeton makinesinin upuzun kuyruğunda neredeyse yarım saat bekledikten sonra, tam sıra bana geldiğinde yanan “servis dışıdır” ışığı bana Murphy’i hatırlattı…

Günün sonunda ise Bangkok’un doğu ucunda bir otelde buldum kendimi.

Wimdu-Kiralik-Bangkok

Spontane yaşamayı ve seyahat etmeyi seviyorum. Bu yüzden çoğu defa net bir seyahat planım hiç olmuyor. Aslında bu ve benzeri durumlar, keyif kaçırıcı şeyler değil benim için. Hatta böylesi sürprizlerle dolu günün sonunda, şehrin bambaşka bir yerindeki bir otelde kendimi bulmak, bana komik gelebiliyor. Nerede uyuyacağınızı bilmeden yapılan seyahat, bana aslında her zaman heyecan veriyor. Oysa bu birçoğu için belki endişe kaynağıdır.

Şimdiyse bu satırları Bangkok’un kalbine yakın bir yerde, kiraladığım dairemden yazıyorum. Kocaman temiz bir yatak, hoş manzaralı küçük bir oturma odası, banyo; yemeğimi pişirebileceğim minnacık bir mutfak ve de hızlı bir internetim var. Konaklama açısından konfor sınırlarım geniş olsa da, böylesi rahat bir ortamda birikmiş işlerimi hızlıca halletmeyi tercih ederim. Markete gidip, 3 gün yetecek kadar alışveriş yapmak ilk işim oldu.

Yoldaolmak.com’un uzun süreden beri takip edenler bilir; ister tatil, ister kısa veya uzun dönemlik bir seyahat olsun, gidilen şehrin, yerlileri gibi yaşanmasını savunuyorum. Bu, şehri veya kültürü yakından tanıyıp deneyimlemenin en güzel yoludur. Hijyen sınırlarını zorlayan kişiliksiz oteller, gençlerin takıldığı gürültülü hosteller dışında bazen farklı alternatifler arıyor insan.

Wimdu ile ev kiralamak

İşte bu alternatiflerden biri olan Wimdu’yu deneyimlemek bana Bangkok’a nasip olmuştu. Bundan sadece birkaç hafta önce, yeni nesil günlük ev kiralama fırsatı sunanWimdu.com.tr sitesini detaylıca incelemiştim. Seyahatimin finans kaynaklarından biri olan, evimden kiracım yakında ayrılıyor ve tekrar kiraya vermek konusunda günlük kiralık evler konusunda uzman olan Wimdu sitesini denemek istiyordum. Evimi kiraya veririm düşüncesiyle web sitesinde gezinirken, şimdi aynı site üzerinden ben Bangkok’ta kısa süreli ev kiralamıştım.

Wimdu-Kiralik-Gunluk-Evler

Wimdu gibi alternatif seçeneklerin olmasını seviyorum, bana yaşadığım şehre yabancı olmadığımı hissettiriyor. Otellerde veya hostellerde kalıp, sokaklarda gezen bir gezgin olmanın ötesinde, sanki bu şehirde yaşıyormuşum hissini uyandırıyor.

Kendi yemeğimi hazırlayacağım mutfağım var; TV karşısına geçip haberleri izlerken kahvaltımı yapabiliyorum, tertemiz banyomda duşumu alıp, balkona geçip elimde kahvemle şehir manzarası izleyebiliyorum.

 

Seyahat alışkanlıklarımız değişiyor

Bugün artık eskisinden çok da farklı alternatiflerle seyahat edebiliyoruz. Sosyal medya kaynaklarındaki paylaşımlar, gördüğümüz resimler bize ilham veriyor ve kendi seyahat planlarımızı etkileyebiliyor. Bugün gezginlerin yüzde 87’si kendi seyahat planlamalarını yaparken interneti kullanıyor.

Gideceğimiz yerlerde, klasik şekilde otelde kalmak yerine, konukseverlik ağları kullanarak başkasının evinde misafir olabiliyor, kısa süreli online ev kiralayabiliyor; hatta online yol arkadaşları bile bulabiliyoruz.

Wimdu-Gunluk-Kiralık

Edindiğimiz her yeni deneyim ile seyahat alışkanlıklarımızı geliştirip; gittiği yere ayak bastığında evine dönmeyi düşünen bir turist olmak yerine, şehrin yerlisi gibi yaşayan kaşif ruhlu bir gezgin olarak daha gerçekçi bir tatil yapabiliyoruz.

İşte seyahat kültürünü derinden etkileyen ve değiştiren Wimdu gibi yeni yaklaşımlar ve deneyimler bana heyecan veriyor.

Kısa süreli bu yeni evimde, vaktimin çoğunu çalışarak geçirecek olsam da; benim için bu yine de, tatil içinde evde tatil anlamına geliyor. Uzun bir süre, günlerini otel veya hostellerde geçirenler, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Ben hostelleri de otelleri de severim, ancak ev konforunda bir tatilin hissettirdiklerini hiçbiri yaşatmıyor.

Editörün Notu: Bangkok’ta günlük ev kiralama keyfini, sağladığı voucher ile bana yaşatan Wimdu.com.tr‘ye özellikle teşekkür ederim. Web sitesinin kullanımı ve rezervasyon işlemleri gayet kolay ve basit, deneyim ise gayet keyifliydi.

1 YORUM

  1. Arkadaşlar Tayland da yemek sorunu var diyorlar bu yalan heryerden Türk lokantası kcf mc donalds burger vss var yemek hiç sorun olmaz aklınızda olsun

CEVAP VER