Donsol Gezi Rehberi

0
1146

Yerel adı “Butandin” olarak bilinen dev balina köpekbalıklarının yaşam alanı olmasının keşfiyle birlikte sakin bir sahil kasabası olan Donsol, Filipinler’in en çok turist çeken bölgelerinden birisi olmaya başlamıştır. Köpekbalığından daha çok balinaya benzeyen bu dev balıklar 20 metreye kadar büyüyebilmektedir. Bilinen köpekbalıklarının aksine, balina köpekbalıkları oldukça sevecendir ve tekne ile birlikte yüzeyde yüzmeye bayılırlar. Basit bir şnorkel ile denizin içinde bu dev balıklarla yüzmeye gelen binlerce turist, balıkların en hareketli olduğu kasım-mayıs aylarını tercih etmektedir.

1990’lara kadar Filipinler genelinde çok nadir olarak avlanan bu dev deniz yaratıkları, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerin yiyecek ihtiyacını karşılayabilmek için hızla avlanmaya başlamış ve Visayas Adaları ile Mindanao’nun güneyinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Hükümetin tüm koruma çalışmalarına karşı, balina köpekbalıkları avlanmaya devam etmektedir. Donsol’da yerel halkın bilinçlenmesi ve canlı balina köpekbalığının turistleri bölgeye çektiği için ölüsünden daha fazla para kazandıracağı düşüncesinin yerleşmiş olması, bu türün devamı açısından sevindiricidir.

Donsol’a gelmek için yolunuz mutlaka Legazpi’den geçecektir. Burada gezilecek önemli yerlerden birisi şehrin kuzey sınırında yer alan ve aktif bir volkan olan 2462 metre yüksekliğindeki Mayon Volkanı’dır.1983’de hükümet tarafından koruma altına alınan bölgedeki bu ünlü volkan, 1616 yılından beri tam 50 kez faaliyete geçmiştir. Dağı ziyaret etmek isteyen turistler için dağda bir kamp alanı mevcuttur.

Donsol’da konaklama için en iyi seçim, sahil şeridi boyunca 2 km devam eden resortlardan, balina köpekbalığı izleme merkezlerine en yakın olanlarıdır. Yüksek sezonda mutlaka önceden rezervasyon yapılmalıdır. Daha ucuz konaklama seçenekleri için homestay (yerel evlerde konaklama) ler tercih edilebilir.

Ulaşım

Manila ve Cebu’dan Legazpi’ye iç hat uçuşu yaparak gelmek mümkündür. Legazpi’den Donsol’a 1-1.5 saat süren bir minivan yolculuğu ile ulaşılmaktadır.
Macerayı seviyorsanız, Manila’dan karayolu ile Donsol’a gitmek bir diğer ulaşım şeklidir.

CEVAP VER