Dünyadaki Pasaportlar Hakkında Bizim Bile Bilmediğimiz 17 Şey

0
886

Güzel görselleri ve enteresan özellikleri ile dünyanın dört bir yanındaki en ilginç pasaportları keşfedin

Seyahatte bu kadar önemli bir yeri olmasına rağmen, nedense pasaportlarımız hakkında çok düşünmeyiz. Bazen bir yerlerde unuttuğumuz bile olur. Ama aslında bu belgeler, içindeki tasarımlar, damgalar ve yazılarla hem ülkemizi anlatır, hem seyahat tarihçemizi, anılarımızı bir günlük gibi tutar.

Norveç’in kısa bir süre önce uygulamaya koyduğu yeni süper ince tasarımlı pasaportlar, UV ışığa tutulduğunda Kuzey Işıkları manzaralarıyla canlanan sayfalar içeriyor. Aynı şekilde Kanada pasaportunun sayfaları mor ışığa tutulduğunda Niagara Şelaleleri ve Parlamento Tepesi’nin üzerinde patlayan havai fişekler canlanıyor.

Pasaport tasarımlarının bu kadar güzel olabileceği kimin aklına gelirdi? Peki en güzeli hangisi? Tüm dünyadan seçtiğimiz 17 pasaportu inceleyin ve en çok hangisini beğendiğinizi bize söyleyin.

 

1. Japonya

Japonya vatandaşları 20 yaşına geldiklerinde iki farklı pasaport tipi için başvuru yapabiliyorlar. Mavi pasaportlar beş yıl geçerliyken, kırmızılar on yıl boyunca geçerli.

2. Malezya

1998 yılında biyometrik pasaportları ilk uygulamaya koyan ülke Malezya’dır.

 

3. İspanya

İspanya vatandaşları 172 ülkeye vizesiz veya kapıda vize uygulamasıyla seyahat edebiliyor.

 

4. Çin

1996 yılında Çin vatandaşlarının %77’si yalnızca devlet kuruluşlarında çalışan kişilerin alabildiği ‘kamu işleri’ pasaportu taşıyordu.

 

5. Hindistan

Normal Hindistan pasaportları 36 sayfadan oluşuyor, ancak sık seyahat edenler 60 sayfalık pasaport talep edebiliyorlar.

 

6. Avusturya

Avusturya pasaportunun her sayfası farklı bir eyaletin armasını taşıyor.

 

7. Güney Kore

Bir adet biyometrik Güney Kore pasaportunun üretilmesi sekiz saat sürüyor ve günde 26.500 tane pasaport üretilebiliyor.

 

8. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın resmi dillerinden olan Maorice, ülkenin pasaportunda ilk defa 2000 yılında kullanılmaya başlanmış ve Fransızca’nın yerini almıştır.

 

9. İngiltere

Ülkenin daha önce ‘Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’ olan adı 1927 yılında ‘Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’ olarak değiştirildi.

 

10. Filipinler

2007 yılına kadar Filipinler’in pasaportu yeşil renkteydi.

 

11. Rusya

Rusya’da çok sayıda farklı uluslararası pasaport tipine ek olarak, Rusya ve eski Sovyet ülkeleri arasında seyahat için bir dahili pasaport da veriliyor.

 

12. Singapur

Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kolay seyahat imkan sağladığı için Singapur pasaportları aynı zamanda sahteleriyle de meşhur.

13. Tayland

Tayland pasaportlarının kapağında ülkenin ulusal amblemi olan ve kraliyet ile kralın gücünü simgeleyen Garuda yer alıyor.

14. Ukrayna

Eski Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin pasaportunda yalnızca 16 sayfa vardı ve bunun yedi sayfası da pasaport sahibinin kişisel bilgileriyle doluydu.

 

15. Avustralya

Avustralyalılar ilk pasaportlarını1. Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında almıştır. Savaş sırasında yürürlüğe giren Savaş Önlemleri Kanunu, İngiliz Milletler Topluluğu’nun dışına seyahat edecek herkese kimlik belgesi taşıma zorunluluğu getirmişti.

 

16. Kanada

Kanada vatandaşları pasaport başvurusunda bulunurken doğum tarihlerinin seyahat belgesinde yer almamasını tercih edebiliyorlar, ancak bu durum bazı ülkelerden vize alınması konusunda sıkıntı doğurabiliyor.

 

17. İtalya

Günümüzde İtalyan pasaportları kırmızı, ancak 1966 yılında yeşil ve 1953 yılında maviydi.

Sizce en ilginç olan pasaportları, ya da sizin bildiğiniz ilginç bilgileri bizimle paylaşın!

CEVAP VER