Endonezya a İklimi ve Ulaşımı

0
1898

Endonezya a İklimi

Endonezya adalar devleti olması ile yılın 12 ayı sıcak olan Tropik Muson İklimi görülmektedir. Endonezya da genel olarak mevsimler Yağışlı sezon ile Kuru sezon diye iki mevsim olarak gözlemlenmektedir. Yağışlı sezon Muson yağmurlarının gelişi olan Ekim ayı sonu ile Mart ayı sonu arasında olan döneme gelmektedir. Bu dönemde ülke genelinde turist sayısı düşüş göstermekte ve sezonsal ucuzluk yaşanmaktadır. Kuru sezon ise Muson yağmurlarının etkisini yitirdiği Mart ayı sonu ile Ekim ayı başı arasında olan döneme denk gelmektedir. Bu dönem yağmurların azalması ile turistlerin talebinin artışı gözlenmekte ve sezonsal olarak fiyatlarda artış görülmektedir.

Aslında Endonezya yılın 12 ayı ziyaret edilebilinecek bir ülke olasına rağmen ziyaret için en uygun dönem kuru sezona denk gelen dönemdir.

Endonezya Trafik Ulaşım

Endonezya’da trafik soldan seyir etmektedir. Yani Türkiye’nin ters şeridi kullanılmaktadır.

Endonezya’da trafik diğer Asya ülkelerin de olduğu gibi yoğun bir trafik mevcut olup motosiklet kullanıcıları ağırlıktadır. Şehir içi ulaşımda taksi, otobüs, raylı sistemleri tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma seçeneklerini kullanırken kişisel güvenliğiniz bağlamında dikkatli olup kapkaççılara ve yankesicilere dikkat etmenizde fayda vardır.

Şehirlerarası ulaşımda Otobüs, Taksi, Kiralık araç, Tren, Feribot ve Havayolunu kullanabilirsiniz. Adalar arası ulaşımda ise deniz yolu ve havayolu ile ulaşım sağlamanız mümkündür.

CEVAP VER