Endonezya Festival ve Etkinlik Takvimi

0
1175

OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Tüm dünyada olduğu gibi Endonezya’da da 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Özellikle hıristiyanların yaşadığı bölgelerde yeni yıl sokaklarda karnavallar, gösteriler ve havai fişeklerle kutlanır.

Garebeg, Java: Java’nın en önemli festivallerinden birisidir. Ocak ve nisan ayının sonu ve kasım ayının başında yapılan kutlamalarda son derece gösterişli ve renkli geleneksel kıyafetlerini giymiş yüzlerce Endonezyalı, gamelan müziği eşliğinde şarkı söyler, dans eder ve kutlamalar yapar.

endonezya_festivalleri

ŞUBAT

Çin Yeni Yılı (Imlek): Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

Pasola, Nusa Tenggara: Bölgenin en büyük festivalidir. Gözalıcı kıyafetleriyle pek çok at binicisi biraraya gelerek çeşitli oyunlar oynar. Batı Sumba’da bazen bu oyunlar kanlı karşılaşmalara da sahne olur. Bu festival kimi zaman Sasaklar tarafından kutlanan Lombok’taki Nyale büyük balık festivali ile çakışmaktadır.

endonezya_festivalleri2

MART

Java Caz Festivali, Jakarta: Mart ayının başlarında düzenlenen Caz Festivali Jakarta Kültür Kongre Merkezi’nde yapılır. Dünyaca ünlü bir çok caz ustasını biraraya getiren festival izlenmeye değerdir.

Nyepi, Bali: Mart ayının sonlarında veya nisan ayının başlarında kutlanan bu festival Bali’nin en büyük Hindu festivalidir. Hindular bu festival boyunca dini takvimlerine göre yeni yılın gelişini kutlarlar. Bu aynı zamanda bahar gün dönümüne denk gelen bir zamandır. Bir gece önce düzenlenen etkinliklerde kağıttan yapılan ve şeytani ruhları sembolize eden kağıttan dev canavarlar yapar ve yakarlar. Böylece Bali’nin kötü ruhlardan arınacağına inanırlar.

endonezya_festivalleri2_papua

MAYIS

Wesak, Yogyakarta: Buddha’nın doğumu ve ölümünün anıldığı törenler özellikle Yogyakarta’nın biraz dışındaki Candi Mensut’ta kutlanır. Buddha’nın imajlarını taşıyan Budist rahipler çiçekler, mumlar ve kutsal ateşlerle Borobudur’a kadar yürürler.

endonezya_festivalleri_vesak_festival_(1024x681)

TEMMUZ

Al Miraj (Miraç): Hz. Muhammed’in Mirac’a yükselerek cennetin yedi katı boyunca yaptığı yolculuk anısına dini kutlamalar yapılır.

Idul Fitri: Ramazan ayının sona ermesi ile çeşitli bayram etkinlikleri düzenlenir. Resmi tatil olan günlerde uzaktakiler aile ziyareti yaparlar ve Bali gibi tatil bölgelerine giderler.

Erau Festivali, Tenggarong: Her yıl temmuz ayında bu festivale katılmak için binlerce Dayak, Kalimantan’dan buraya gelirler. Kabilelerarası yapılan etkinliklerde danslar ve geleneksel seremoniler yapılır.

sabah_malezyafestivalleri

AĞUSTOS

Endonezya Bağımsızlık Günü: Her yıl 17 ağustosta yapılan kutlamalar boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenir. Şehirler süslenir, geçit törenleri ve danslar yapılır.

Bidar Yarışları, Güney Sumatra, Palembang: Her yıl 16-17 ağustosta düzenlenen kano yarışlarıdır. Bazı kanoları 60’dan fazla kürekçi yüzdürmektedir. Eş zamanlı olarak Padang’ta da Dragon Tekne yarışları düzenlenmektedir.

Baliem Vadi’si Festivali, Papua: Papua’daki yerli kabile kültürünün yaşatıldığı festival çeşitli etkinliklerle kutlanır. Ağustos’un ikinci haftasında düzenlenen ve iki gün süren festival boyunca kabile dövüşleri, dansları ve müzikleri geleneklere uygun olarak icra edilir.

endonezya_festivalleri3

EKİM

Ubud Yazarlar ve Okuyucular Festivali: Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Endonezya’nın değişik bölgelerinden gelen yüzlerce yazar ve okuyucu bu festivalde biraraya gelir.

Asmat Kültür Festivali, Papua: 5-6 gün süren bu festivalde ahşap el oymacılığı sergileri, kano yarışları ve geleneksel dans gösterileri düzenlenir.

bali_bahar_festivali

ARALIK

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Endonezya’da da Hz. İsa’nın doğumu 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. Özellikle hıristiyanların yoğunlukla yaşadığı Sumatra (Bataklar), Sulawesi (Toraja ve Minahasanlar), Nusa Tenggara’daki bazı adalar ve Irian Jaya’da Noel kutlamaları batıdaki örnekleri gibi yapılır.

TEILEN
Önceki İçerikSeyahat Bilgileri
Sonraki İçerikJakarda Gezi Rehberi

CEVAP VER