Endonezya Macerası

0
1243

Endonezya adaları ve Tropik iklime sahip bir ülke olması nedeni ile dünyanın sayılı Turistik destinasyonları arasında yer almaktadır. Endonezya tatili denince aklınıza ıssız adalardan tutunuz yemyeşil doğasına kadar her türlü aradığınız turistik aktiveleri yapabileceğiniz bir tatil diyarıdır.

Enonezya-Eğlence-Hayatı

Endonezya gezisi esnasında Endonezya’nın kendine özgü tarihi yerlerini gezebilir, Jakarta gecelerine ya da Bali gecelerine dalabilir, isterseniz sevgiliniz veya eşiniz ile altın sarısı kumsallarda yürüyüş yapabilirsiniz. Endonezya’nın en çok bilinen turistik yeri Bali Adası olması nedeni ile Bali Adasında turistlere yönelik birçok aktivite eğlence ve yerler bulabilirsiniz.

Endonezya tarihi boyunca kendine has olan etnik yapısı ve adalar kültürüne İslamiyet i, Budizm i ve Hıristiyanlığı karıştırıp ardından sömürge döneminin etkisi ile oluşan çok yönlü ve eşiz güzellikte zengin bir kültüre sahip olan bu eşiz ülke keşfedilmek için bizleri beklemektedir.

 

Endonezya Vizesi :

Normalde Endonezya hükümeti umumi yani bordo pasaport sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına girişte 30 günlük vize verilebilmesine rağmen riske etmeyip Endonezya ya gitmeden vizenizi almanızda fayda vardır. Bir aydan daha uzun süreli kalacaksanız gitmeden önce vize aldığınız takdirde sorun olmaz şayet girişte vize alıp ülkede bulunduğunuz sırada kalış süresini uzatmak düşüncesindeyseniz en yakın göçmenlik bürosundan ayni günden sorunsuzca uzatma yapabilirsiniz. Göçmenlik bürosu ya da İngilizce adı ile İmigration Office den vize uzatmasını bir sefere mahsus 30 günlüğüne alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine gelirsek Endonezya İle Türkiye hükümetleri arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda 2013 yılından itibaren 6 ay içerisinde toplam 90 günlük konaklama ve her girişte maksimum 30 günlük kısım vizeden muaf tutulmuştur.

Bali-gece-hayatı

Endonezya Nasıl Gidilir :

Maalesef Türkiye Endonezya arasında aktarmasız uçak seferi olmadığından dolayı THY veya diğer havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşları ile Endonezya’ya ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır. Seçeceğiniz havayolu ve aktarma sayısına bağlı olarak uçuş süreniz 16 saatten 32 saat arasında değişiklik gösterecektir. Normal bir aktarmalı sefer 17 saatlik bir süre sonunda sizleri Endonezya’ya ulaştıracağını hesaplayarak uçak biletiniz ona göre almanız önerilmektedir.

Jakarta-gece-hayatı

Endonezya Önemli Şehirleri :

Endonezya 13 binden irili ufaklı adadan oluşan bir adalar devleti olduğundan, Endonezya için ilk olarak 5 büyük adasını olan Sumatra Adası, Selebes Adası, Java Adası, Borneo Adası ve Yeni Gine Adası’nın yarısı diye başlıca büyük adalarını sayabiliriz.

Endonezya’nın önemli şehirleri olarak Endonezya’nın başkenti olan Jakarta ile Medan, Makassar, Surabaya,Semarang ve Denpasar şehirlerini sayabiliriz.

 

Endonezya Gezilecek Yerler :

1- Gunung Kavi Tapınakları : Bali Adasında yer alan bu 11 yüzyıldan kalma Tapınaklar ayrıca Kralların vadisi olarak da bilinmektedir.

2- Prambanan Tapınağı : Java adasında yer alan ve Başkent Jakarta ile Surabaya şehri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Prambanan Tapınağı 9. Yüzyılda inşa edilmiş Endonezya’nın en geniş Hindu tapınağı olma özelliği taşımaktadır. Prambanan Tapınağı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

3-Borobudur Tapınağı : Java adasında yer alan ve Başkent Jakarta ile Surabaya şehri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Borobudur Tapınağı Dünyanın en büyük tek parça olan Budist Tapınağı olarak bilinmektedir. Prambanan Tapınağına oldukça yakın olan Borobudur Tapınağı iki yüzyıl önce keşfedilmiş ve UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

4- Tanah Lot Tapınağı : Bali adası kıyısında bulunan bu ilginç Tanah Lot Tapınağı deniz kenarında bulunan kaya üzerine kurulmuştur. Tanah Lot Tapınağı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

5- Bali Safari ve Marine Parkı : Bali Safari ve Marine Parkı Bali adasında yer almaktadır.

6- Goa Gajah Mabet Mağarası : Bali Adasında yer alan Goa Gajah Mabet Mağarası 9. Yüzyılda yapılmıştır. Goa Gajah Mabet Mağarası nın bilinen bir diğer adı da Fil mağarasıdır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

7- Taman Sari Kalesi : Java adasında Başkent Jakarta ile Surabaya şehrileri ortasında kalan Yogyakarta Özel Bölgesinde yer alan Taman Sari Kalesi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

 

TEILEN
Önceki İçerikBorneo’ya Yolculuk
Sonraki İçerikEndonezya Gece Hayatı

CEVAP VER