Erasmus Programıyla Gidilebilecek En İyi Ülke ve Şehirler

0
1025

Erasmus değişim programıyla atılacağınız maceranın en önemli adımlarından biri de doğru ülkeyi ve şehri bulmak, çünkü turistik olarak muhteşem şehirler illa ki şahane bir öğrenci hayatı vadetmiyor. İşte hayatınızın en güzel deneyimlerinden biri olacak Erasmus programı için ülkelerin kendine özgü kültürünü barındıran, uygun fiyatlı ve öğrenci dostu Erasmus şehirleri.

 

1. Lizbon, Portekiz

Hem Avrupa’nın eğlenceli ve sıcak yüzünü görmek, hem de öğrenci bütçesiyle rahat geçinmek için en iyi Erasmus şehri Lizbon. Avrupa’nın en ucuz başkenti olan Lizbon’u öğrenciler için bu kadar çekici yapan unsurlar arasında güzel havası, sıcakkanlı Portekiz insanı, lezzetli yemekler ve gece gündüz canlı olmasını sayabiliriz. Birkaç ay içinde sağı solu rahatça öğrenebileceğiniz, ama her zaman keşfedecek yeni şeyler sunan Lizbon’un tepelerinde baş döndürücü Atlantik okyanusu manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz platformlar da var. Bir Erasmus öğrencisi olarak hem rahat ve telaşsız, hem de eğlenceli ve uygun fiyatlı bir şehir arıyorsanız Lizbon’dan iyisi yok.

Seyahat için en güzel fırsat olan Erasmus programı kapsamında pasaport harcından muaf olacağınızı unutmayın! Eğer pasaportunuz yoksa, okuldan muafiyet belgesini alıp, sadece cüzdan bedelini ödeyerek pasaport çıkarma işlemlerini yapabilirsiniz.

2. Budapeşte, Macaristan

Avrupa para sistemine dahil olmadığı için hala kendi para birimi olan forinti kullanan Macarsitan, ziyadesiyle diğer Avrupa ülkelerinden çok daha hesaplı. Kendine has bir dokusu olan Budapeşte’de Türk etkileriyle kurulan hamam ve kaplıcalar burada çok farklı bir havaya bürünmüş ve açık hava havuzlarına dönüşmüş. Gece hayatı da bambaşka olan Budapeşte, uzun süre boş kalan binaların kolektif bir şekilde sanatla harmanlanarak barlara dönüşmesiyle oluşan “ruin pub”larıyla meşhur. Hem kalacak yer bulmanın hem de arkadaş edinmenin çok kolay olduğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde Erasmus deneyiminden sonra geri dönmek istemeyenine rastlamadık.

Erasmus döneminde Schengen vizesinden faydalanmak ve bolca seyahat etmek de hedefleriniz arasında olmalı. Skyscanner’ın Her Yere seçeneği sayesinde bulunduğunuz şehirden dünyanın herhangi bir yerine en ucuz biletleri kolayca bulabilirsiniz.

 

3. Amsterdam, Hollanda

Gideceğiniz ülkede yerel dili bilmediğiniz için rahat iletişim kuramayacağınızdan korkuyorsanız tüm endişelerinizi bir kenara bırakın. Amsterdam’da çat pat İngilizceyle bile hayatınızı rahatça sürdürebilirsiniz, çünkü Hollandalıların neredeyse hepsi anadilleri gibi İngilizce konuşuyor. Baş döndürücü kanalları, yemyeşil parkları ve kendine has mimarisiyle Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Amsterdam’da trafik derdini de tamamen unutun, çünkü Hollanda’nın dört bir yanındaki özel bisiklet yolları sayesinde her yere bisikletle gidebilirsiniz. 180’in üzerinde farklı milletten göçmenin yaşadığı Amsterdam dünyanın en uluslararası şehirlerinin başında geliyor ve yabancılara karşı toleransıyla tanınıyor, bu açıdan öğrenciler için de son derece uygun bir Erasmus şehri.

Dünyanın en havalı mahallelerinden biri elbette Amsterdam’da. Erasmus sayesinde yolunuz Amsterdam’a düşerse bu mahalleyi de mutlaka ziyaret edin deriz!

 

4. Madrid, İspanya

Ailenizden ve ülkenizden uzaklaşacağınızı düşünmek sizi hüzünlendiriyor olabilir, ancak tüm endişelerinizi unutturacak bir şehir varsa o da Madrid. Sıcakkanlı İspanyollar ve Madrid’in cıvıl cıvıl atmosferi sayesinde yabancı bir ülkede olduğunuzu hissetmeyeceksiniz bile. Bolca kültürel etkinlik ve dünyanın en iyi müzelerinden birkaçını bulabileceğiniz Madrid, İspanya’nın ortasında yer aldığı için başka şehirlere de kolayca ulaşmak mümkün. Gece geç saatlere kadar canlı sokaklar, her köşe başı restoran, müze, bar ve kafe dolu bir şehir için Madrid’den ötesini aramayın.

 

5. Heidelberg, Almanya

Almanya’nın bu küçük ancak büyüleyici öğrenci şehrine geldiğinizde kendinizi ortaçağa adım atmış gibi hissedeceksiniz. Şehrin tepesinde tüm heybetiyle duran Heidelberg şatosu ve huzurlu Neckar nehrinin oluşturduğu manzara sayesinde Almanya’nın en romantik şehri olarak anılan Heidelberg, aynı zamanda Almanya’nın en eski üniversitesine de sahip. Almanya’nın en özel şehirlerinden olan ve öğrenciler için de rahat bir yaşam sunan Heidelberg’de unutulmaz bir Erasmus deneyimi sizi bekliyor.

Eskiden sanayisiyle meşhur olan Almanya, artık güzelliğiyle de adından söz ettiriyor. Heidelberg en güzel şehirlerinden olsa da, Almanya’da ziyaret edilecek en iyi yerleri de kaçırmamalısınız.

 

6. Bolonya, İtalya

En iyi Erasmus ülkeleri ve şehirleri arasında dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu İtalya’da Bolonya’yı saymamak olmaz. Kırmızı tuğlalı binaların eşsiz manzaralar oluşturduğu Bolonya, hem kültürel açıdan hem de refah seviyesi olarak İtalya’nın önde gelen şehirlerinden. Üstelik öğrenciler için de koşullar oldukça elverişli, sonuçta dünyanın en eski üniversitesi burada olduğu için öğrenci yaşamının ilk oluştuğu şehir diyebiliriz! Tüm bunlara bir de enfes İtalyan mutfağının en meşhur eserlerinden Bolonez sosu da eklediniz mi, Erasmus dönemini Bolonya’da geçirmenin hayatınızın en güzel deneyimlerinden biri olacağına eminiz.

 

7. Montpellier, Fransa

Öyle bir şehir hayal edin ki Fransa’nın en güzel kısımlarını bir araya toplasın, büyük şehir olarak muazzam bir mimarisi ve canlı bir günlük hayatı olması yetmesin, bir de Akdeniz’in kıyısında bolca güneş alsın… Montpellier’e hoş geldiniz! Fransızca’nın zarafetini Akdeniz’in sıcaklığıyla birleştiren Montpellier’de bir an bile sıkılmayacaksınız. Üstelik Fransa’nın en uygun fiyatlı şehirlerinden biri olduğu için bütçeniz de çok zorlanmayacak. Fransız mutfağından ve şaraplarından bahsetmiyoruz bile… Montpellier’in neden senelerdir Fransa’da en iyi öğrenci şehirlerinin başında geldiğini anlamak hiç de zor değil.

 

8. Nottingham, İngiltere

Londra herkesin gitmek istediği bir şehir olsa da, pahalılığıyla hem öğrencilerin hem de turistlerin cebini yaktığını, İngilizlerden çok yabancılarla karşılaşacağınızı unutmamak gerek. Bu yüzden daha özgün bir İngiltere deneyimi yaşamak ve büyük şehrin pahalılığından kaçmak için Nottingham birebir. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Nottingham Üniversitesi ve Trent Üniversitesi de oldukça geniş dallarda değişim programı sunuyor. Kaliteli bir eğitim alırken İngilizcenizi de ilerletme fırsatı sunan Nottingham İngiltere’nin ortasında bulunduğu için diğer pek çok yere de kolayca ulaşılabiliyor. İngiltere’ye kadar gitmişken İskoçya ve İrlanda’yı da görmeden gelmeyi düşünmüyorsunuz elbette, değil mi?

CEVAP VER