Erken Rezervasyon İle Uygun Tatil

1
1137

Konu tatil olduğunda sohbet konusu olan ve hep dert yandığımız bir şey var: Yabancılar geliyor memleketimize, çok ucuz tatil yapıyor, biz yapamıyoruz! Biz kendi otellerimizde neden yabancılardan daha pahalıya kalıyoruz? Yabancı turistler nasıl oluyor da bizden daha ucuza uygun tatil yapıyor?

Hemen herkesin sohbetlerine bu konu olmuştur değil mi?

Önceki gün sohbet ettiğim Semih arkadaşım, Japonya uçak bileti baktığını ve uygun bilet yakalarsa Ekim 2013 tarihinde gideceğini söyledi. “Nasıl bu kadar ileri bir tarihe plan yapabiliyorsun? Şimdiden o gün izin yapabileceğini kestirebiliyor musun?” diye sormuştum. “Bayram olduğu için 9 gün tatil var” demesi bana göre her şeyi özetliyordu. Kendisi özel sektörde çalışıyor olmasına rağmen neredeyse 1 yıl sonrasına plan yapıyordu. Bununla da kalmamış, şimdiden 5-6 kadar yurt içi, bir o kadar da yurtdışı erken rezervasyon uçak biletleri işlemlerini halletmişti bile.

Kamboçya’nın Kep kasabasında sohbet ettiğim, emekli abim Tayfun ise, otel rezervasyonlarını ve uçak biletlerini yazın yaptığını, kışın da 6 ay kadar Uzak Doğu’da seyahat ettiğini söylemişti. Ne güzel değil mi? Planlarını değiştirdiği için Tayfun Abi Laos’a gitmemeye karar verdiğini söylemişti bana. Bunun için gözünü kırpmadan uçak biletini yakmaya razı olduğunu da ekledi; çünkü uçak bileti için sadece 20TL harcamıştı.

Scuba-Junkie-Mabul-Resort-2-728x410

Biz aslında uzun vadeli plan yapmaya pek alışkın bir millet değiliz, biraz tez canlıyız, kendimize hedef koymada bazen iyi olsak da uzun vadeli plan yapmada ve bunu uygulamada iyi olmadığımızı hepimiz biliyoruz sanırım. Garantili hareket etmeyi seviyoruz belki, belki de kendimizi güvende hissetmek yönümüz ağır basıyor. Bu yüzden olsa gerek ki çoğunlukla tatil veya seyahat planlarımızı son dakikaya bırakıyoruz. Erken rezervasyon yaptırmadığımız için de sona kalan dona kalır misali daha çok ödüyoruz. Elbette bizden 6 ay önce erken rezervasyonunu yapan Hans ve Helga bizden çok daha ucuza bizim memleketimizde tatil yapıyor.

 

Erken Rezervasyon Otelleri

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de işletmeler için turistik sezon 6 ay olarak geçiyor. 6 ay dolu, 6 ay ise neredeyse boş olan oteller, işletme masraflarını dengelemek için erken rezervasyon stratejisini geliştirdiler. Sezonda doluluk oranlarını yükseltmek için geliştirilen bu strateji ile, tatilcileri cezp eden yenilikçi stratejiler alabiliyorlar. Bu hem sektörü geliştiriyor, hem de rekabeti. Sonuçta bu da fiyat olarak halkın faydasına oluyor.Son dakikaya işini bırakanları ise 2 şey bekliyor; ya beğendikleri oteller zaten dolmuş oluyor, ya da kalan az yerler de bütçelerini aşan fiyatlarda satılmaya başlanıyor.

Her ne kadar lüks konseptli tatil köyleri ve 5 yıldızlı otel tatili artık bana pek hitap etmese de asıl değinmek istediğim konu erken rezervasyon ile tatile gitme oranlarımız. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) işbirliği ile bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen erken rezervasyon kampanyası 19 Aralık 2012 itibariyle başladı. Kampanyada erkenrezervasyon otelleri ile “yabancıya ucuz, yerliye pahalı tatil” algısının da yıkılması hedefleniyor.

2012 rakamlarına baktığımızda ancak 2 milyon kişi erken rezervasyon ile tatile çıkmış. 2013 yılında ise %25’ik bir artış hedefleniyor. 75 milyon civarındaki bir ülke için bu rakamlar bana çok düşük geliyor. Çoğunlukla fiyatların yüksekliğini mazeret sayan bizler acaba haklı mıyız?

Türk insanı olarak da; tatil zamanımız belli olmadığından erken rezervasyon yapamıyoruz anlayışı sadece bir mazeretten öte bir şey değil gibi geliyor bana. Bu konuda artık gerek devlet gerekse özel sektör oldukça gelişme kaydetti diye düşünüyorum. Tam zamanlı çalıştığım günlere dönüp baktığımda, eski çalıştığım şirket Temmuz aylarını tatil ilan ettiğini anımsıyorum. Hemen herkes bu dönem tatile çıkardı, hatta şirket merkezi de kapatırlardı. Eminim birçok şirket yaz aylarında bu uygulamayı hayata geçiriyordur. Birçok devlet memuru, öğretmen ve kamu çalışanlarının aşağı yukarı tatil zamanlarının belli olduğunu sanıyorum.

The-Beach-House-Fiji-728x410

Ülkemize biraz geç gelmiş ve bizler biraz geç farkına varmış olsak da şimdiden seyahat planlarımızı yapıp fırsatları kaçırmayalım. Yabancılar ülkemizi bizden daha iyi tanır oldular, onlardan geri kalmayalım. Modern hayatın stresli iş ortamında kaçmak için fırsatları daha iyi değerlendirelim, daha çok gezelim, daha çok öğrenelim. Tatilin veya seyahatin vazgeçilmez olgularından olan erken rezervasyon fırsatlarından faydalanalım. Kolaylaştırılmış bu uygun tatil olanaklarını takip edelim. Daha çok seyahat edelim.

Kimler şimdiden seyahat veya tatil planları için erken rezervasyon yaptı? Rotanız neresi?

1 YORUM

CEVAP VER