Etkileyici Mimarisiyle Görülmeye Değer En Güzel Camiler

0
1009

Tarihi ve mimari özellikleriyle öne çıkan, dünyanın dört bir yanından en güzel camileri sizin için derledik.

 

1. Mimar Sinan’ın “En İyi Eserim” diye tanımladığı Selimiye Cami, Edirne

Osmanlı mimarisinin en büyük eserlerinden biri olan Selimiye Cami, Sultan II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın 80 yaşındayken inşa ettiği Selimiye Cami’nin en önemli özelliği, o güne kadar hiçbir cami inşasında kullanılmayan bir teknikle yapılmış olmasıdır. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eseri” olan caminin kubbesi, kademeli yarım kubbelerin üzerinden yükselmez, 43,25m yüksekliğinde, 31,25m çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür. Caminin dört köşesinde bulunan her biri üç şerefeli minareleri 70,89m yüksekliğindedir. Çok nadide olan el işçiliği çinilerle süslü olan caminin iç bölümünde, bir lale bahçesi üzerine inşa edildiğini temsil eden ters bir lale figürü de yer almaktadır. Selimiye Cami ve külliyesi, UNESCO tarafından 2011 yılında “Dünya Mirası” listesine alınmıştır ve tartışmasız dünyanın en güzel camileri arasındadır.

 

2. Bir Rüya Gerçeğe Dönüşürse: II. Hasan Camisi, Fas

Dünyanın en büyük üçüncü camisi olarak bilinen II. Hasan Camisi’nin yüz ölçümünün yarısından çoğu, Atlas Okyanusu üzerine inşa edilmiştir. Kral II. Hasan’ın gördüğü bir rüya üzerine yapımına başlanmıştır. İslam’ın en batıdaki simgesi olarak nitelendirilen Cami, başrollerini Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın paylaştığı unutulmaz sinema filmine adını veren, Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu’nun kıyısındaki “Kazablanka” şehrinde yer alır.

Fransız mimar Michel Pinseau’nun tasarladığı ve Bouygues tarafından inşa edilen cami, 210 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun minaresine sahiptir. Yıl boyunca okyanus dalgalarının huzur verici sesinin yankılandığı caminin üzeri de açılabiliyor.

Yerleşimi ve dış görümümü kadar iç mimarisi de etkileyici olan cami görülmeye ve gezilmeye değer. Yolunuz Fas’a düşerse Kazablanka’ya uğramanızı camiyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 

3. Yeni Cami’den İlham Alan Cami: Mehmet Ali Paşa Camisi, Mısır

Kahire’nin en tepesinde yer aldığı için, şehrin her yerinden görülebilen cami, 1830 yılında, dönemin Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından, İstanbullu mimar Boşnak Yusuf’a yaptırılmıştır. 18 yılda tamamlanan cami, İstanbul’daki Yeni Cami’den esinlenilerek Barok ve Rokoko mimari üslubunda yapılmıştır.

100 yıl sonra caminin durumu kötülemiş ve Kral Fuad emriyle 1931 yılında restorasyona başlanmıştır. 1939 yılında ise Kral Faruk’un döneminde restorasyonu tamamlanmıştır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın mezarının da yer aldığı cami, Gize’deki piramitlere kadar uzanan muhteşem manzarasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

 

4. Kristal Cami, Malezya

2006-2008 yılları arasında, çelik, cam ve kristalden inşa edilen cami, özellikle karanlık çöktüğünde, muhteşem aydınlatma sistemi ile görenleri büyülüyor. Tropikal iklimi, yağmur ormanları ve uzun kumsallarıyla her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Malezya’nın İslami Miras Parkı’nda yer alan camide 1500 kişinin aynı anda ibadet edebiliyor. Kristal Cami aynı zamanda teknolojiyi de kullanan ve kablosuz internet hizmeti veren dünyadaki ilk cami olma özelliğini de taşıyor.

 

5. “Mavi Cami”: Sultanahmet Cami, İstanbul

İstanbul tarihi yarımadasının en önemli eserlerinden biri olan Sultanahmet Cami, 1609 ile 1616 yılları arasında, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. 20.000 fazla İznik çinisiyle bezenen Sultan Ahmet Camisi, kubbelerinin içindeki mavi süslemeler nedeniyle “Mavi Cami” olarak da anılır. Sultanahmet Cami ayrıca dünya üzerindeki ilk altı minareli camidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Sultanahmet, Türkiye’nin de en güzel camilerinden kabul edilir.

 

6. Yeni Cami, İstanbul

Galata Köprüsü’nün güney ucunda Eminönü’nde yer alan Yeni Cami’nin yapımına, Sultan III. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın emri ve bağışlarıyla başlanmış ancak IV. Mehmed’in Validesi Hatice Turhan Sultan zamanında 63 yılda tamamlanmıştır. İlk mimarı, Mimar Sinan’ın çırağı Davut Ağa’nın ölümü sonrası Dalgıç Ahmet Ağa’nın tamamladığı Cami’nin toplam 66 adet tam ve yarım kubbesi ve 2 minaresi bulunmaktadır.

 

7. Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cami (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’de bulunan cami, ülkenin en büyük, dünyada ise 8. büyük cami olmasının yanı sıra, aynı zamanda en güzel camilerdendir. Çok geniş bir alan üzerine kurulu olan camide, bayramlarda ziyaretçi sayısı 40.000’i aştığı söylenir. Arap, Babür ve Mağribi mimarilerinin bir fiüzyonu olarak da tanımlanmaktadır.

Caminin mimarisi kadar yapımında kullanılan öğeler de Arap ihtişamını vurgulamaktadır. Dünyanın dört bir yanından sanatkarları ve farklı malzemeleri birleştiren yapıda; Türkiye’den İtalya’ya, Çin’den Yeni Zelanda’ya kadar geniş bir yelpazede mermer, altın, kristaller, değerli seramikler ve yarı değerli taşlar kullanılmıştır. Yaklaşık 107m yüksekliğinde dört adet minaresi olan caminin kurulu olduğu alanda bir de kütüphanesi bulunmaktadır.

CEVAP VER