Farklı Havayollarının Bagaj Kuralları

0
1032

Havayollarının bagaj kuralları birbirine benzer olsa da her havayolu şirketinin kayak ekipmanları ile müzik aletlerinin taşınması ve fazla bagaj ücretleri gibi konularda birbirinden farklı uygulamaları bulunuyor. Size en uygun havayolunu seçebilmeniz için Türkiye’de yoğun kullanılan havayollarının bagaj kurallarını inceledik:

 

1. Türk Hava Yolları

BAGAJ HAKKI: Türk Hava Yolları (THY), yurt içi promosyon sınıfı uçuşlarda 15 kg, hem yurt içi hem de yurt dışı ekonomi sınıfı uçuşlarda 20 kg, business sınıfında ise 30 kg bagaj hakkı sunuyor. Classic Plus kart sahibi üyeler ise ilave olarak 10kg fazla bagaj taşıyabiliyorlar. Eğer bagaj ağırlığınız belirlenen limiti aşarsa iç hat uçuşlarında kg başına 6 TL, dış hat uçuşlarında ise uçuş noktasına bağlı olarak 3 ile 15 Euro ödemeniz gerekiyor.

SPOR MALZEMELERİ: Kayak, snowboard ve bisiklet gibi spor malzemeleri için THY, varış noktasına bağlı olarak malzeme başına 30 ile 60 Euro arası ücret talep ediyor.

EVCİL HAYVANLAR: Kedi, köpek ya da kuş gibi evcil hayvanınızla seyahat etmek istiyorsanız, aşı, sağlık sertifikaları ve tüm izin belgeleri olduğu sürece THY ile rahatlıkla uçabilirsiniz.

MÜZİK ALETLERİ: Türk Hava Yolları müzik aletinizi, boyutları kabin bagajı ölçülerini (23x40x55 cm) aşmadığı sürece yanınızda kabin bagajı olarak taşımanıza izin veriyor. Aksi halde müzik aletinizin kargo bölümünde taşınması gerekiyor.

EKSTRA AVANTAJ: THY, yepyeni Miniport uygulamasıyla, seyahatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nı kullanacak yolcular için bagajlarının Taksim ile havalimanı arasında taşınmasında kolaylık sağlıyor. Amerika, İsrail, Kanada, İngiltere dışındaki noktalara seyahat edecek olan yolcular, uçuşlarına en az 5 saat kala valizlerini Taksim’deki Miniport ofislerine bırakabiliyorlar. Aynı şekilde İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yapan yolcular da valizlerini havaalanındaki Miniport ofisine teslim ettikten sonra 07:00 ve 23:00 saatleri arasında Taksim’deki Miniport ofislerinden alabiliyorlar.

2. Pegasus Havayolları

BAGAJ HAKKI: Pegasus Havayolları’ndaki bagaj hakları, alınan bilet sınıfına göre değişiyor. İç hat uçuşlarında Eko Paket’te 15 kg, Avantaj Paket’te 20 kg ve Ekstra Paket’te 25 kg bagaj taşınmasına izin veriliyor. Dış hat uçuşlarında ise Süper Eko Paket’te yalnızca 8 kg’lık el bagajına izin verilirken Eko Paket’te 20 kg, Avantaj Paket’te 20 kg ve Ekstra Paket’te 25 kg bagaj hakkı bulunuyor. Eğer bagajınızın ağırlığı belirtilen ağırlıkları aşıyorsan yurtiçi uçuşlarda kg başına 8 TL, yurtdışı uçuşlarda ise uçuş noktanıza bağlı olarak 2 ila 12 Euro ödemeniz gerekiyor.

SPOR MALZEMELERİ: Pegasus, spor malzemeleri için yurtiçi ve yurtdışında ayrı tarifeler uyguluyor. Örneğin kayak takımlarıyla iç hatta uçma ücreti 10 TL iken dış hatta 10 USD. Bisiklet için ise yurtiçi uçuşlarında 45 TL ödenirken yurt ışına olan uçuşlarda 45 USD ödenmesi gerekiyor.

EVCİL HAYVANLAR: Yalnızca kuş, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcuların temin ettiği özel kafeslerde taşınabiliyor. Evcil hayvanlar için çağrı merkezleri aracılığıyla önceden rezervasyon yapılması gerekiyor.

MÜZİK ALETLERİ: Bagajın içinde bozulabilir ya da kırılabilir müzik aletlerinin bulundurulması yasaktır. Cello gibi büyük boyutlara sahip bazı müzik aletleri için ekstra kolduk satın alınması gerekmektedir.

 

3. AtlasGlobal

BAGAJ HAKKI: AtlasGlobal’in yurtiçi uçuşlarında ücretsiz bagaj taşıma hakkı alınan bilet sınıfına göre 20 ile 30 kg arasında değişiyor. Yurtdışı uçuşlarında ise gidilecek noktaya ve bilet sınıfına bağlı olarak 30 ile 50 kg arasındadır. Fazla bagaj ücreti ise iç hatlarda 6 TL, dış hatlarda ise 5 ila 10 USD’dir.

SPOR MALZEMELERİ: AtlasGlobal’in spor malzemeleri taşıma ücreti iç hatlarda 20 TL, dış hatlarda ise 30 USD’dir. Kayak ve golf malzemelerinin ilk takımları ücretsiz taşınmaktadır.

EVCİL HAYVANLAR: Kedi, köpek ve küçük kuşlar gibi ev hayvanları, önceden rezervasyon yapılması şartıyla taşınmaktadır. Ücreti ise yurtiçi uçuşlarda 20 TL, yurtdışı uçuşlarda 50 USD’dir.

MÜZİK ALETLERİ: Boyutları toplamı 126 cm, ağırlığı ise 8 kg’ı geçmeyen müzik aletleri AtlasGlobal uçuşlarında kabin içinde taşınabiliyor. Bu boyutları geçen müzik aletlerinden fazla bagaj ücreti alınıyor.

 

4. SunExpress

BAGAJ HAKKI: SunExpress’in Türkiye içindeki uçuşlarda yolculara sunduğu bagaj hakkı, satın alınan bilet sınıfına göre 15 ila 25 kg arasında, yurtdışına olan uçuşlarda ise 20 ila 40 kg arasında değişiyor. Bagajların bu ağırlıkları aşması durumunda ise iç hatlarda kg başına 6 TL, dış hatlarda ise 10 Euro tahsil ediliyor.

SPOR MALZEMELERİ: Uçuşlarda spor malzemelerinin taşınabilmesi için uçuş tarihinden 3 iş günü önce SunExpress’e yazılı olarak başvuru yapılmalıdır. Yurtiçi uçuşlarda spor malzemeleri kilo başına 6 TL olarak ücretlendirilmektedir. Yurtdışı uçuşlarında ise 30 kg’a olan kadar malzemelerin ücreti 40 Euro’dur. Bu ağırlığı aşan malzemeler için kg başına ekstra 10 Euro ücret talep edilmektedir.

EVCİL HAYVANLAR: Tıpkı spor malzemeleri gibi birlikte seyahat edilecek evcil hayvanların da uçuş tarihinden en az 3 işe günü öncesine kadar SunExpress’e bildirilmesi gerekiyor. Yurtiçi uçuşlarda evcil hayvanların kafesleriyle birlikte kg başına 6 TL ücret talep ediliyor. Dış hat uçuşlarında ise ücretler 20 ile 75 Euro arasında değişiyor.

MÜZİK ALETLERİ: Kabin bagajı ölçülerini aşmayan müzik aletleri, kabinde taşınabiliyor.

 

5. BoraJet

BAGAJ HAKKI: BoraJet’te ücretsiz bagaj hattı iç hat uçuşlarında 15 kg, dış hat uçuşlarında ise 20 kg’dır. Almanya uçuşlarına özel olarak ise 30 kg bagaj hakkı sunulmaktadır. Yurtiçi uçuşlarında fazla bagaj için ödenmesi gereken ücret kg başına 7 TL, yurtdışı uçuşlarında ise 14 TL’dir.

SPOR MALZEMELERİ: Uçuşlarda yanlarında kayak takımı, kamp malzemeleri ve bisiklet gibi spor aletleri taşımak isteyen yolcuların, BoraJet Çağrı Merkezi ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

EVCİL HAYVANLAR: Kabin içinde, ağırlığı kafesi ile birlikte tartıldığında 6 kg’ı geçmeyen kedi, köpek ve kuşlar taşınabilmektedir. Ücreti ise yurtiçi uçuşlarda 35 TL, yurtdışı uçuşlarda 35 Euro’dur.

MÜZİK ALETLERİ: Ölçüleri kabinde taşımaya müsait olan müzik aletleri, ilave koltuk satın alınarak BoraJet uçuşlarında taşınabilmektedir.

 

6. Lufthansa

BAGAJ HAKKI: Alman havayolu Lufthansa’da, uçuş sınıfına bağlı olarak bagaj hakkı 23 ile 32 kg arasında değişiyor. Örneğin First Class uçacak yolcuların 32 kg’lık 3 adet bagaj taşıma hakkı bulunuyor. Bu ağırlıkların üzerinde olan bagajlar için kilosu ve boyutuna bağlı olarak Avrupa uçuşlarında 50 ile 200 Euro, kıtalararası uçuşlarda ise 100 ile 400 Euro arası ekstra ücret alınmaktadır.

SPOR MALZEMELERİ: Lufthansa uçuşlarında, sahip olunan bagaj hakkı ağırlığının altındaki bir adet kayak ekipmanı, uçuş saatinden en az 24 saat önce Lutfhansa’ya bildirildiği takdirde ücretsiz olarak taşınabiliyor.

EVCİL HAYVANLAR: Lufthansa, kabinde yalnızda kafes ölçüleri 55x40x23 cm’i ve ağırlığı kafesle birlikte 8 kg’ı geçmeyen kedi ve köpeklerin taşınmasına izin veriyor. Diğer hayvanların kargo bölümünde taşınması gerekiyor. Ücreti ise Avrupa uçuşlarında 50 ile 200 Euro arası, kıtalararası uçuşlarda ise 70 ile 300 Euro arasında değişiyor.

MÜZİK ALETLERİ: Ölçüleri 200×75 cm’i, ağırlığı da 52 kg’ı geçmeyen müzik aletleri Avrupa içinde 200 Euro, kıtalararası uçuşlarda ise 300 Euro karşılığında taşınabiliyor.

 

7. British Airways

BAGAJ HAKKI: İngiliz havayolu British Airways’de bagaj hakkı 23 kg’dan başlıyor ve 32 kg’a kadar çıkabiliyor. Ağırlığı izin verilen limiti geçen bagajlar için 65 GBP ücret alınıyor. Executive Club ve Oneworld uçuş programı üyeler, üyelik statülerine bağlı olarak ekstra bagaj hakkına sahip olabiliyorlar.

SPOR MALZEMELERİ: Kayak ekipmanları ve diğer spor aletleri, mevcut bagaj hakkı dahilinde (ekstra olarak değil) British Airways uçuşlarında ücretsiz olarak taşınmaktadır. Taşınacak spor ekipmanı, uçuş saatinden en az 24 saat önce British Airways’a bildirilmelidir.

EVCİL HAYVANLAR: Engellilere eşlik etmek için özel olarak yetiştirilmiş olan köpekler dışında hiçbir evcil hayvanın uçakta kabin içinde taşınmasına izin verilmemektedir.

MÜZİK ALETLERİ: 190cm x 75cm x 65cm ölçülerini geçmeyen müzik aletleri de tıpkı spor malzemeleri gibi mevcut bagaj hakkı dahilinde ek bir ücret talep edilmeden taşınmaktadır.

 

8. Emirates

BAGAJ HAKKI: Dünyada bagaj hakkı konusunda en bonkör havayollarından olan Emirates’in yolcularına sunduğu bagaj hakkı 20 ile 50 kg arasında değişiyor. Emirates, Kuzey ve Güney Amerika’ya uçacak yolculara ikinci bagaj hakkı da tanıyor.

SPOR MALZEMELERİ: Golf takımı, bisiklet ve kayak ekipmanları gibi spor malzemeleri mevcut bagaj hakkı dahilinde ücretsiz olarak taşınmaktadır.

EVCİL HAYVANLAR: Görme engelliler için rehberlik görevi gören özel eğitimli köpekler dışında hiçbir hayvanın kabinde taşınmasına izin verilmiyor.

MÜZİK ALETLERİ: Emirates uçuşlarında müzik aletleri için özel bir bagaj kuralı bulunmuyor. Normal kabin ya da kayıtlı bagaj kuralları uygulanıyor. Ayrıca müzik aletleri, ekstra koltuk alınarak taşınabiliyor.

NOT: Bu yazı bagaj kurallarının tamamını kapsamamakta olup, sadece bir yardımcı rehber niteliği taşımaktadır. En kesin ve güvenli bilgileri bulmak için uçacağınız havayolunun resmi kurallarına göz atmanız önerilir. Bu yazıdaki bilgiler, en son 27.06.2016 tarihinde güncellenmiştir.

CEVAP VER