Festivaller

0
1592

FİLİPİNLER FESTİVAL VE ETKİNLİK TAKVİMİ

OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Sokaklardaki veya tropik adalardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılabilirsiniz.

Siyah Nazarene Festivali – Manila ve Quiapo: Her yıl ocak ayının 9’unda kutlanır. Quiapo’da bulunan Quiapo Kilisesi’ndeki “Black Nazarine” (Siyah İsa Heykeli)’ ni görmek için her yıl 200.000’den fazla katolik hıristiyan bu şehre akın eder. İnanışa göre bu heykele dokunanlar hastalıklarından kurtularak şifa bulurlar.

Sinulog – Cebu: Her yıl ocak ayının üçüncü pazar günü kutlanır. Santa Nino (Çocuk İsa)’nın şerefine tüm şehirde canlı müzikler eşliğinde yemekler yenir, içkiler içilir ve geçit törenleri düzenlenir.

Ati- Atihan – Kalibo – Aklan: 13. yüzyılda Borneolu 10 şef ve yerli Ati Kralı Marikudo arasında yapılan toprak anlaşmasının onuruna her yıl ocak ayının ikinci haftasında düzenlenen Filipinler’in en büyük festivali süresince kostümlü sokak dansları düzenlenir. Davullar eşliğinde yerli danslar yapılır. Ayrıca Çocuk İsa’yı anmak için kutlamalar yapılır.

Dinagyang -Lloilo: Ocak ayının son haftasında düzenlenen festival Ati- Atihan geleneklerine dayanır. Lloilo’da yaşayanlar sıkıcı günlük kıyafetlerini çıkarıp “Ati” savaşçı kostümlerini giyerler. Geleneksel silahlarla kuşananlar davullar eşliğinde nehir kenarındaki geçit törenlerine katılırlar. Bu geleneksel festivali kaçırmayın…

filipinler_iloilo_dingayang-festivali

ŞUBAT

Filipin Sıcak Hava Balonu Festivali – Clark, Pampanga: Her yıl şubat ayının başlarında düzenlenen festivalde dünyanın değişik ülkelerinden gelen balon pilotları turnuvada hünerlerini gösterirler. Ayrıca değişik hava araçları ile gösteriler yapılır, canlı müzikler eşliğinde oyunlar oyanır ve sergiler düzenlenir.

Panagbenga – Baguio: Tüm şubat ayı boyunca süren bu festival Baguio Çiçek Festivali olarak da bilinir. Vitrinlere çıkan yüzlerce çeşit çiçeğe yerli dansları eşlik eder. Mis gibi bir festival görmek isterseniz şehrin bu en büyük festivaline mutlaka gidiniz.

Suman Festivali – Baler, Aurora: Şubat ayının üçüncü haftası düzenlenen festivalin teması muz yaprağına sarılmış, yapışkan pirinçten yapılan keklerdir. Çiçeklerle bezenen sokaklarda geçit törenlerine, danslara katılabilir ve bu eğlenceyi yaşayabilirsiniz.

filipin_festival_foto

MART

Moriones, Marinduque (Paskalya Pazarı): Marinduque Adası “Filipinler’in Haşin Başkenti” olma sıfatıyla ünlüdür. Bu kutsal haftada şehri ziyaret edenler, asırlık Moriones ritülleriyle tanışma fırsatı bulur. Hz. İsa zamanındaki romalı askerlerin kostümlerini giyen halk, yüzlerine de vahşi Roma askerlerini sembolize eden maskeler takarlar. Romalı komutan Longunius, Hz. İsa’yı çarmıhta iken kaburgalarının altından bıçaklayarak bir delik açmıştır. Bu delikten fışkıran Hz. İsa’nın kanı komutanın gözüne sıçrayarak onu lanetlemiş ve kör olmasına sebep olmuştur.

Arya Abra – Bangued, Abra: 7-10 mart tarihleri arasında, Abra Bölgesi’nin kuruluşunu kutlamak için düzenlenen festivalde Abra Nehri’nde rafting şenliği yapılır. At yarışlarının da düzenlediği festivalde kuzey kabileleri biraraya gelirler.

Kaamulan Festivali, Malaybalay, Bukidnon, Mindanao: 3-7 mart tarihleri arasından düzenlene festivalde yerli kabile kültür ve sanatları ön plana çıkar. Etnik danslar, yemekler, fuarlar ve müziklerle renklenen festivale katılabilir, Filipinler’in yerel kabilelerinin geleneklerine tanık olabilirsiniz.

filipinler_camur_festivali

NİSAN

Boracay Uluslararası Dragon Bot Festivali, Boracay: Hong Kong Dragon Bot yarışlarının bu yerli versiyonunda, yerel ve yabancı takımlar ahşaptan yapılmış kanolarla White Beach (Beyaz Plaj)’te marifetlerini gösterirler. Festivalin tarihi ve detayları için www.boracaydragonboat.ph adresini ziyaret edebilirsiniz.

Allaw Ta Apo Sandawa, Kidapawan, North Cotabato: Nisan ayının ikinci haftasında düzenlenen etkinliklerde yüksek bölgelerde yaşayan kabileler biraraya gelerek kutsal Apo Dağı’na saygılarını sunarlar.

Kadaugan Sa Mactan, Cebu: 27 Nisan’da Mactan Savaşı’nın anısına düzenlenen festivalde, Macellan ve güçlerinin Lapu-lapu ve savaşçıları tarafından yenilmesi anlatılır. Macellan’ın öldüğü bu savaş, canlandırmalarla tekrar yaşatılır.

filipinler_festivalleri4

MAYIS

Flores de Mayo, Filipinler: Mayıs ayı boyunca düzenlenen dini etkinliklerde yağmurların başlaması kutlanır. Şehrin en güzel kızları en güzel kıyafetlerini giyerek inanç, umut ve merhameti sembolize eden Hz. Meryem’i onurlandırırlar. Geceleri mumlar eşliğinde sevgiyle kutlamalar yapılır.

Alinsangan Boa-Boahan, Nabla, Camarines Sur: 1 Mayıs’ta kutlanan Pagan orijinli bereket festivalidir.

Pahiyas, Lucban, Laguna: Tüm evlerin rengarenk boyandığı, sebze ve meyvelerle dekore edildiği festival, çiftçilerin azizi olan San Isidro Labrador adına her yıl 15 mayısta düzenlenir.

cicek_festivali_filipinler

HAZİRAN

Mudpack (çamura bulanma) Festivali, Murcia, Negros: Doğayla bütünleşme adına her yıl 24 haziranda düzenlenen festivalde, katılımcılar vücutlarını tamamen çamurla kaplarlar. Canlı müzik eşliğinde yapılan geçitlerde çamurlarınızla eğlenin, sonrasında duş almayı unutmayın.

Araw Ng Maynila, Manila: Manila’nın kuruluşu her yıl 24 haziranda düzenlenen etkinliklerle kutlanır. Sokak gösterileri, geçit törenleri, spor müsabakaları ve Manila Film Festivali görülmeye değerdir.

TEMMUZ

Sagayan, Tubod, Lanao del Norte: 3-4 temmuzda düzenlenen festivalde erkekliği sembolize eden, dini bir içeriği olmayan savaş gösterileri yapılır.

Pagoda, Pasig Nehri, Metro Manila: Her yıl temmuz ayının ilk pazar gününde düzenlenen festivalde Kutsal Wawa Haçı özel olarak hazırlanan tekne (pagoda) içinde Pasig Nehri’nde dolaştırılır.

Pinta Flores, San Carlos City, Negros: 1 temmuzda düzenlenen etkinliklerde katılımcılar tüm vücutlarını çiçeklerle ve çiçek desenleriyle bezerler. Çok renkli bu festivalde çiçekler arasında dans ederek, eğlenceye katılabilirsiniz.

AĞUSTOS

Kadayawan Sa Dabaw, Davao: 20-24 ağustos tarihleri arasında düzenlenen Davao’nun geleneksel festivali kabilelerin renkli geçit törenleri, sokak gösterileri, dansları ve müzikleriyle kutlanır.

balon_festivali_filipinler

EYLÜL

Bonok-Bonok Festivali & Silop Mağarası Macerası, Surigao: Surigao’nun yerel kültürün yaşatıldığı festival her yıl 9 eylülde kutlanır. Yerel müzikler ve danslar eşliğinde sokak eğlenceleri düzenlenir.

Peñafrancia Viva La Virgen, Naga: Bicol Bölgesi’nin 16 eylülde başlayan ve 9 gün süren festivali dini ve kültürel motiflerle süslüdür. Bakire Meryem’in ahşaptan yapılmış heykeli caddelerde dolaştırılır ve mumlar eşliğinde Bicol Nehri’nde yüzdürülür.

EKİM

Zamboanga Hermosa Festivali, Zamboanga: Mindanao’daki tüm yollar bu festival boyunca “Çiçekler Şehri” olarak bilinen Zamboanga’ya çıkar. Her yıl 1-12 ekimde düzenlenen etkinliklerde renkli yerel tekneler nehirlerde birbirleriyle yarışır, kültürel gösteriler, sanat sergileri, fuarlar ve çiçek şovları düzenlenir.

Masskara Festivali, Bacolod: Eğlenceyi seven Bacalod halkı 14-21 ekimde düzenlenen etkinliklerde olağanüstü kostümleriyle şehrin ana caddelerinde değişik gösteriler yaparlar. Yemek festivali, maske yapma yarışmaları, bando – mızıka yarışması, renkli geçit törenleri ve latin dansları bu festival boyunca sizi bekliyor.

Lanzones Festivali, Lambajao,
Camiguin: Her yıl ekim ayının üçüncü haftasında düzenlenen ve adını tropikal bir meyve olan “lanzone”den alan festival boyunca sokak dansları yarışmaları, kültürel gösteriler, güzellik yarışması ve yerel el yapımı ürünlerin satıldığı ticari fuarlar düzenlenir.

filipinler_festival6

KASIM

Pinta Flores Festivali, San Carlos: Şeker üretimi ile ünlü bu şehirde her yıl 3-5 kasım tarihlerinde şehrin azizi San Carlos Borromeo anısına düzenlenen festivalde katılımcılar bedenlerini çiçek desenleri ile boyarlar ve çiçeklerle kendilerini dekore ederler. Koloni öncesi zamanlarını hatırlatan danslar ve caddelerde yapılan gösteriler festivalin en renkli sahnelerine tanık olur.

Kansilay, Silay, Negros:
Adını pembe-mor renkli bir ağaçtan alan ve 5-13 kasım tarihinde gerçekleşen bu festival Silay’daki devrimin anısına düzenlenir. Festival boyunca yemek yarışmaları, güzellik yarışması ve geçit törenleri düzenlenir.

Mt. Pinatubo Yürüyüşü, Capas Tarlac: Her yıl 30 kasımda düzenlenen etkinlikte yerli Aetasların rehberliğinde dünyaca ünlü Pinatubo volkanına yürüyüş yapılır.

ARALIK

Büyük Fener Festivali, San Fernando, Pampanga: Her yıl 3 aralıkta San Fernando şehrinde 12 metre çapında görkemli fenerler hazırlanır. Işıl ışıl yanan, göz kırpan fenerler izlemeye değerdir.

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Filipinler’de de Hz. İsa’nın doğumgünü, Noel 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. İsterseniz Noel’i birkaç bira eşliğinde Filipinler’in tropik adalarındaki plajlarda da kutlayabilirsiniz.

CEVAP VER