Filipinler Gezi Rehberi

0
1053
Filipinler ilk ismini, İspanya Kralı II. Philip’ten almıştır. Tarih boyunca ülke değişik isimlerle anılsa da, II. Dünya savaşından sonra bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte resmi olarak Filipinler Cumhuriyeti adını almıştır.
7107 takımadadan oluşan Filipinler, Güneydoğu Asya’da Malay Takımadaları bölgesinde, 116° 40′ ve 126° 34′ Doğu boylamları ile 4° 40′ ve 21° 10′ Kuzey enlemleri arasında yer alır. Ülkenin kuzeyinde Tayvan, güneyinde Celebes Denizi, doğusunda Filipinler Denizi, batısında Güney Çin Denizi vardır. Toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 300 bin km²’dir. 36,289 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülke dünyanın 5. en uzun kıyısına sahiptir. Filipinler, Luzon, Visayas ve Mindanao olmak üzere üç ada grubuna bölünmüştür.

Filipinler, Pasifik Ateş Çemberi olarak adlandırılan aktif bölgenin batı kıyılarını oluşturduğundan, sık sık sismik ve volkanik aktivitelerle sarsılır. Mayon Volkanı, Taal Volkanı ve Pinatubo Dağı aktif volkanlardandır. Mindanao Adası’ndaki Mount Apo 2954 metre yükseklik ile en yüksek dağ olma özelliğini korumaktadır. Ülkenin aktif coğrafyasının yanı sıra, biyo çeşitliliği koruma altına alınmış doğal ve sakin tropik yağmur ormanları ve beyaz kumsalları ile ünlü, dingin, pek çok rüya plajları mevcuttur. Ülkenin en uzun nehri kuzey Luzon’daki Cagayan Nehri’dir. Laguna de Bay ise en büyük gölüdür.

 

filipinler

Filipinler’de tropikal bir iklim hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 26,6°C civarındadır. Haziran – kasım ayları arası muson yağmurları etkili olurken, mart- mayıs arası oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. En soğuk ay ocak ayı iken, en sıcak ay ise mayıstır. Tayfun kuşağında yer alan ülke genelinde temmuz-ekim ayları arası şiddetli yağmur ve fırtınalarla karşı karşıya kalır.

Filipinliler genel olarak Austronesian ya da Malayo-Polynesian olarak bilinen etnik gruplardan oluşmuştur. Filipinler’e ilk yerleşimlerin M.Ö. 3 yy’da Avustralya, Güney Asya ve Tayvan’dan gelen halklar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Daha sonra Çinliler, Japonlar, Malaylar, Hintliler, İspanyollar ve Araplar ülkenin değişik adalarına yerleşmişlerdir. 2000 yılı nüfus bilgilerine göre, ülkenin % 28,1’ini Tagalog, % 13,1’ini Cebuano, %9’unu Ilocano, %7,6’sını Bisaya/Binisaya, % 7,5’unu Hiligaynon, % 6’sını Bikol, %3,4’ünü Waray ve %25,3’ünü ise diğerleri oluşturmaktadır. Bunlar çeşitli etnik guruplar içeren, fakat sınırlanmayan şu guruplara bölünmüştür: Visayanlar, Tagaloglar, Ilocanolar, Morolar, Kapampangan, Pangasinense, Bicolano, Igorot, Lumad, Mangyan, Ibanag, Chabacano, Bajau, Ivata ve Palawantribes.
pirinc_teraslari
Filipinler kilise ile devlet işlerini birbirinden ayıran anayasaları ile laik bir yapıya sahiptir. Ülkenin %90’sından fazlası Hıristiyan inanışına sahiptir. %80’si Roma Katolik Kilisesi’ni, %10’u ise Protestan Hıristiyan geleneklerini takip etmektedir. Mindanao, Palawan ve Sulu Archipelago’da yaşayan nüfusun %5-10’u arası İslam inanışına sahiptir. Nüfusun %2’si ise aborigin ve ilkel kabilelerden oluşur ve animizm ve Şamanizm gibi inanışlara sahiptir. Budizm, Taoism, Hinduizm, Sikhizm, Judaizm, Bahai dini ve Çin yerel inançları ise diğer %1’lik kısmı oluşturmaktadır.

Filipinler’e ilk Avrupalının gelişi 1521’de Macellan ile başlamıştır. 1565-1898 yılları arasında İspanyol kolonisi olan Filipinler, 1898’deki Amerika- İspanya savaşından sonra Paris Antlaşması ile 20 milyon dolara Amerika’ya devredildi. 1946’ya kadar Amerikan yönetiminde kaldı. 24 Ekim 1945’de Filipinler Birleşmiş Milletlerin kurucu üyeleri arasında yerini aldı. 4 Temmuz 1946’da Manuel Roxas’ın başkanlığındaki Filipinler, Amerika tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmıştır. Filipinlilerin ulusal kahramanı ise, yazdığı yazılar ve yaptığı konuşmalarla halkına yol göstererek Filipinlerin ulusal şeklini kazanmasında büyük katkıları olan Dr. José Rizal’dır.

Filipinler bugün anayasal cumhuriyete bağlı, başkanlık sistemli demokratik bir cumhuriyettir. Başkan, devletin ve hükümetin başı ve askeriyenin başkomutanı sıfatlarını taşımaktadır.
cristal_cove
Filipinler tarımsal alanda, elektronik endüstrisinde ve ekonomi hizmet sektöründe yeni endüstrileşmeye başlayan bir ülkedir. Muz, hindistan cevizi üretimi ve turizm ülke ekonomisinde çok önemli yer tutmaktadır. Ayrıca volkanik yapısından dolayı mineral ve maden deposu durumundadır. Güney Afrika’dan sonra ikinci en büyük altın rezervi ve dünyanın en büyük bakır rezervi Filipinler’dedir. Nikel, kromite ve çinko da diğer değerli madenler arasındadır. İlaveten, Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ikincijeotermal enerji kaynağına sahip ülkenin elektrik ihtiyacının %18’ini jeotermal kaynaklardan sağlanmaktadır.
Filipinler bir turist cennetidir. Doğal ve kültürel açıdan son derece zengin olan bu adalar ülkesini gezmek için, zamanınız bol ise karayolu ve feribotlarla ulaşım son derece keyiflidir. Zamanı kısıtlı olanlar ise adalar arası uçakları kullanabilirler.

Başkent

Manila

Resmi Dil

Filipince, İngilizce

Milliyet

Filipinli (Filipino)

Yönetim Biçimi

Üniter devlet, başkanlık sistemi, Anayasal cumhuriyet

Kuruluş

1946

Nüfus

96,71 milyon (2012)

Para Birimi

Filipin Pesosu (PHP)

Zaman Dilimi

UTC+8

Trafik Akışı

sağ

Internet TLD

.ph

Telefon Kodu

+63

      

CEVAP VER