Gardens By The Bay

0
1464

SingapurMarina Reservoir yanında bulunan Gardens By The Bay, dünyada daha önce eşi ve benzerini görmediğim bir yer. Kendimi tam olarak Alice Harikalar Dünyasında hissettim.

Yeşilin her tonuna sahip Gardens By The Bay, gelenlerin kendilerini bambaşka bir dünyada hissetmelerine neden olacak büyülü atmosfere sahip. Bitkilerin insanlarla olan ilişkisini ve türlerin ekosistemdeki yeri ve çeşitliliğinin baz alındığı iki ana temadan oluşan park, renkliliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yaklaşık 101 hektar büyüklüğünde, yeşillikler arasında huzur veren bu doğa parkı, çok sayıda tasarım ödülüne de sahip.

Bay South Garden

Buranın en geniş bahçesi olan Bay South Garden, orkidenin yapısına benzeyen dizaynıyla bahçe sanatının en güzel örneklerini sunuyor. Gardens By The Bay’ın içinde yer alan en geniş alan olan Bay South Garden, toplamda 54 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Bahçe sanatının ve çiçekçiliğin en güzel örneklerinin sergilendiği alan, orkide çiçeğinden esinlenen bir iç dizayna sahip.

 Ayrıca burada 2 tane soğutulmuş özel alan da bulunuyor. Sürdürülebilir bina teknolojisinin enerji verimliliğini göstermek amaçlı kurulan bu salonlar “Cloud Forest” ve “Flower Dome” adını taşıyor.

Supertrees

Açık ve kapalı alanlardan oluşan mekanda en çok dikkat çeken bitkilerin başında Supertrees olarak adlandırılan ağaçlar geliyor. Aslında tamamı yapay olan bu ağaçlar tesis için büyük önem taşıyor.

Bu ağaçlara süper denmesinin nedeniyse, bahçe içindeki orkide ve diğer bitkiler için gerekli gölge alanı sağlamaları, bitkilerin fotosentezi için güneş ışığını absorbe edebilmeleri ve yağmur suyunu toplayarak gerekli sulak alanı oluşturmalarından kaynaklanıyor. Bu devasa ağaçlar ayrıca binanın soğutulmasında da görev alıyor.

Alandaki bitkiler için gerekli gölgelik alanı sağlayan, fotosentez için yeterli güneş ışınını soğuran ve yağmur sularını toplayarak sulak alanları besleyen bu ağaçlar geceleri olağanüstü büyüleci bir manzara sunuyor.

Toplamda 18 adet süper ağacın aralarında bulunan geçitler sayesinden bahçe, kuşbakışı bir gezintiye de fırsat veriyor. Akşamları sergilenen ışıklı ve müzikli gösteriler ise tam anlamıyla büyüleyici. Benzersiz atmosfer çok ilginç bir deneyim yaşattı bana.

Cloud Forest

Bu parkın bana göre en görkemli ve dikkat çeken yeri ise, adeta Babilin Asma Bahçelerini andıran Cloud Forest bölümü. Burada bulunan insan yapımı, yaklaşık 42 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain ve dünyanın en büyük iç mekan şelalesi, yemyeşil örtüsüyle görünce ağzımı açıkta bıraktı. Doğrusu hiç de böyle bir şey beklemiyordum. Çoğu seyahatime araştırma yapmadan gittiğim için, gözgöze geldiğim ilk şeyler beni çok daha etkiliyor.

Cloud Mountain’ın (Bulut Dağı), 3 kattan oluşuyor ve zemin katında deniz seviyesinde yetişen bitkiler; Secret Garden adındaki orta katta dere kenarında yetişen bitkiler ve en üst kat olan Lost World bölümünde ise daha çok böcek kapan bitkisi gibi egzotik bitkiler sergileniyor. Bu bölümlere oldukça keyifli olan yürüyüş yolu ya da asansörle rahatça ulaşılabiliyor. tarif etmesi biraz zor, ama neler hissettiğimi sayfalarca yazabilirim.

Dünyanın her yerinden getirtilmiş binlerce bitki türüne ev sahipliği yapan Gardens By The Bay aynı zamanda birçok lüks restoran ve kafelere de sahip. Ziyaretçilerin doğayla iç içe muhteşem zaman geçireceği bu yer, sabah 5’ten gece saat 2’ye kadar kapılarını açık tutuyor. Ancak kapalı iç mekanların ziyaret saatlerinin farklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Açık ve kapalı alanlarda muhteşem bir bitki şölenine ev sahipliği yapan Gardens By The Bay, her gün saat sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Ancak kapalı olan özel alanların giriş saatleri değişiklik gösterirken belli bir ücret karşılığı gezilebiliyor. Burada bulunan süper ağaçların akşamları “OCBC Garden Rapsodi” adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında yer alıyor.

Singapur‘un bir diğer adı olan Bahçe İçindeki Şehir unvanına yönelik yapılan çalışmalardan biri olan bu muhteşem yer, kesinlikle Singapur’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur arasında tarifeli seferler düzenliyor.

Singapur gezilecek yerler arasında Singapore Botanic Gardens’den sonra turistlerin en çok görmek istedikleri yerolan Gardens By The Bay’i görmeden gelmeyin derim.

TEILEN
Önceki İçerikSingapur Changi Havalimanı
Sonraki İçerikMarina Bay

CEVAP VER