Gizemler Diyarı Myanmar

0
1123

Myanmar (Burma) dilinde Min gala ba merhaba anlamına geliyor. Tonlayarak söylendiğinde işittiğiniz Merr-ha-baa oluyor. Saflıklar ülkesi Myanmar’a Min gala ba!

Myanmar eski adıyla Burma, büyük bir ülke ve Bangladeş, Hindistan, Çin, Laos ve Tayland ile komşu. 1800’lerde İngiliz kolonisi olana kadar farklı krallıklar ve kültürlere ev sahipliği yapmış, Budizm’in önemli topraklarından birisi. İngiliz sömürgesi olduğu dönemde ülkede altyapı gelişip, demiryolları kurulmuş, bir yandan da Hintli ve Çinli göçü almış. 2. Dünya savaşında Japonlarla işbirliği yapan Burma milliyetçileri, onlardan İngilizlerden daha sert muamele görünce, tekrar İngilizlere dönüp müttefiklerle birlikte savaşmışlar.

Shwedagon-Pagoda-Yangon-Myanmar-001-728x486

1947’de milliyetçi hareket lideri Aung San, büyük bir çoğunlukla ilk seçimleri kazanmış, ama hükümete geçemeden tüm kabinesi ile birlikte suikasta kurban gitmiş ve 1948’de ilan edilen bağımsızlığı görememiş. 1962’de General Ne Win’in darbesi ile Burma Sosyalizmi başlamış. Dükkanlara kadar ülkedeki her şey kamulaştırılıp, ülke dışarıya bir nevi kapatılmış. 1988’de çıkan isyanlarda 3000’den fazla insan ölürken, Diktatör de görevden çekilmiş.

1989’da yapılan seçimlerde Aung San’ın kızı Suu Kyi, Aung San liderliğindeki muhalefet partisi %85 oy almasına rağmen, darbeciler tarafından tutuklanıp göreve getirilmemiş. Bu arada ülkenin adı Burma’dan Myanmar’a değiştirilmiş. 1991’de Nobel barış ödülü alan Aung San, yıllardır aralıklarla tutuklanıp, bırakılıp, ev hapsinde tutulmuş ve en son 2011’de serbest bırakılmış.

Neredeyse 50 yıldır süren bu kapalı darbe yönetiminde, ülke çok geri kalmış. Hindistan’dan sonra Asya’da yoksulluk ne demektir en iyi görülecek ülkelerden birisi. Aslında geri kalmış bir ülke olmayan Hindistan’da fakir olanlar, sanki tevekkül ile Hinduizm’in öğretileri ile de o hayatlarını seçiyor veya kabulleniyorlar. Aynı zamanda ülkede inanılmaz zengin bir kesim, ya da başka ülkelerde olmayan teknolojiler de mevcut. Oysa Myanmar’daki böyle bir fakirlik değil, genel olarak daha ötesi bir yoksulluğun olmaması ve herkesin aynı derecede yoksun ve yoksul olması hali idi.

Fakirlik ve geri kalmışlıkla birlikte yoksulluk hali içerisinde olan Myanmar, bir gezgin için paha biçilmez olan hamlık, saflık, sahicilik, işlenmemişlik, iyilik taşıyor.

 

Eski Başkent Yangon

Ülkenin ekonomik merkezi ve en büyük şehri eski başkent Yangon, 5 milyonluk nüfusu ve birçok semte yayılmış yapıları ile, beklediğimizden çok daha büyük çıkarak bizi biraz şaşırttı. Bir Astrolog tarafından yönetimdeki askeri cuntaya, 2005 yılında, daha uğurlu diye Nay Pyi Taw şehri önerilip başkent buraya taşınıncaya kadar  ülkenin başkentiymiş. Resmi olarak artık başkent olmasa da, birçok kişi tarafından yine başkent muamelesi görüyor.

Mottama körfezindeki (eski) başkent Yangon’dan kuzeye çıkıp dönerek yine Yangon’da noktalayacağımız ring bir programımız vardı, bunun için de yine bir kampanya ile yerel havayolu Air Mandalay’ın 225 dolara kombine 4 uçak bileti aldık: Yangon – Inle Lake – Mandalay – Bagan – Yangon. Myanmar vizesi işlemlerini Bangkok’ta yaptık.

Yangon, biraz renksiz, enerjisi eksik bir şehir. 2500 yıllık Shewedagon Paya, ülkenin en etkileyici tapınağı. 98 metrelik Altın kubbeli bu tapınağı çevreleyen diğer 82 tapınağı ile bir nevi Budist hac yeri. Pagodalar göz kamaştırıyor.

Kandawgyi-Lake-and-Parks-Yangon-Myanmar-728x486

Şehrin Merkezindeki daha narin Sule Paya, Karaweik Gölü’ndeki kraliyet gemisi, Yatan Budası ile Chauktatgyi Paya, Çin mahallesi, ve manifaturacılar çarşısı tadındaki Bogyoke Aung San Pazarı ile Yangon, kendince renklenmeye çalışsa da, diğer şehirlere göre biraz daha tipik donuk bir başkent.

 

İnle Gölü

İkinci durağımız, uçakla Heho’ya indikten sonra yaklaşık yarım saatlik bir araba yolculuğu ile vardığımız İnle Gölü. Çünkü Shan eyaletinde yüksek dağlar arasında kalmış bu göl, pek el değmemiş doğası, yüzen köyleri ve bahçeli tapınakları, suda yetişen domates tarlaları ve ayakla çekilen sandallarda özel sepetlerle avlanan balıkçıları ile tam bir fotoğrafçı cenneti.

Shwe-Inn-Thein-Pagoda-Inthein-Inle-Lake-Myanmar-728x456

Birçok gezgin gibi biz de, gölün kuzey kıyısındaki Nyaungshwe kasabasında kalıp, 2 gün boyu tekne turu ile nehri keşfettik. Inle Gölü ve çevresindeki yüzen köylerde yaşayan halkın turizm ve balıkçılık dışında diğer gelir kaynakları da gümüş işlemeciliği ve geleneksel dokumacılık. Tekne turlarında, aralarda hediyelik eşya satan yüzen pazarlarda mola veriliyor. Tayland Chiang Mai’de de görülebilen uzun boyunlu kabile üyelerinden burada yaşayanlar da bulunuyor. Turistleri taşıyan bu teknelerin mola verdiği duraklarda, bir nevi gösterime çıkarılmışlardı!

Shwe-Inn-Thein-Pagoda-Inthein-Inle-Lake-Myanmar1-728x455

Zıplayan kedileri ile ünlü manastır Nga Phe Kyaung fazlasıyla turistik olduğu için atlanabilir bir durak iken, teknelerin yolu uzak diye pek gitmek istemedikleri Inthein, biraz tepe tırmanışı ile  çok daha etkileyici tapınaklar sundu; ve de minik keşiş öğrenciler.

 

Mandalay

Mandalay, İngiliz koloni dönemi öncesi eski başkent. Inle Gölü sonrası ring seferli uçağımızla geçtiğimiz şehir Yangon’dan çok daha sıcak bir şehir. Meşhur şair Kipling’in dizelerine de ilham olan şehir, daha kaotik, canlı ve hareketli olunca; Yangon ile Ankara-İstanbul benzetmesi kurdurdu.

Inle-Lake-728x485

Mandalay’daki günümüze şehrin kuzeydoğusundaki tepeye çıkarak başladık. Yukarıdan sisler altında yüzlerce pagodanın kulesi ile manzara harika. Tepenin altında meşhur çift aslan heykeli ile fotoğraflarımızı çektirip, nehir kenarına iniyoruz.

Maing-Thauk-Inle-Lake-Myanmar-728x456

Şehrin onlarca, yüzlerce tapınağı içerisinde en olmazsa olmazı söylenene göre Budha’nın yaşadığı zamandan kalma, sonrasında üzerine altın yapraklar sürülerek parlamış Mahamuni Tapınağı. Devasa altın Budha heykeli her gün sabaha karşı keşişler tarafından yıkanıp kutsanıyor. Tam yakınına sadece erkeklerin alındığı Buda’nın fotoğrafını kadınlar ancak uzaktan çekebiliyor.

Mandalay-Hill-Mandalay-Myanmar-728x486

Sonraki durak, Kuthadow Pagoda ise dünyanın en büyük kitabı olarak biliniyor. Binlerce dev taş yazıttan oluşan bir tapınak bahçesi şeklinde ve ortada Budha Pasgodası bulunuyor. Yakınında 1000 mermer kubbeli Sandamuni Pagoda da çok şahane fotoğraflar çekmek mümkün. Tamamen ahşaptan yapılmış Shwe Nandaw Tapınağı ise daha gösterişsiz gibi olsa da daha güzel. Şehirdeki kraliyet sarayının orijinal olanı tamamen yıkılmış, yerine yapılan yeni saray inşasında korkunç ağır şartlarda çalıştırılan binlerce insan hayatını kaybetmiş. Nehir üzerindeki sarayın dış surları orijinal.

Mandalay-Hill-Mandalay-Myanmar-001-728x455

Şehir merkezindeki Pazar yerini gezmeye değer.

Manadalay’dan ayrılmadan önce son durağımız, şehrin 11 km. kadar dışındaki ölümsüzler şehri Amarapura. Mandalay gibi bir zamanlar Burma’ya başkentlik etmiş olan Amarapura’da, dünyanın en uzun ahşap köprüsü bulunuyor. Gölün karşı kıyısındaki manastırda yaşayan 1000 kadar keşişten bazıları, bu U-bein köprüsü üzerinde yürüdüklerinde tam fotoğraflık kareler sunuyorlar.

 

Tapınaklar Şehri Bagan

Bagan, Kamboçya’daki Angkor Wat Tapınağı‘ndan sonra Güneydoğu Asya’nın en büyük arkeolojik şehri, adeta tapınaklardan yapılmış bir açık hava müzesi gibi. Arkeolojik bölgeye yakın ve daha sırtçantalılara göre otel seçenekleri sunan Nyaung Ou kasabası konaklamak tercih için iyi bir seçenek. Bölgeye kuş bakışı bakınca Bagan o kadar enteresan ki, sanki kilometrelerce genişliğinde bir alanın üzerinde gökten dev bir süzgeç sallandırılmış ve aşağıda karaya binlerce tapınak düşmüş gibi görünüyor, olağanüstü.

Mandalay-Palace-Mandalay-Myanmar-728x486

Bunaltıcı bir sıcak altında taksiyle tam gün dolaşarak bile başlıca önemli tapınakları gezilebiliyor. Her birine görmek için haftalar yetmeyebilir, bazıları da ziyarete açık değil. Her bir kral, bir öncekinden daha da farklı, görkemli bir tapınak yaptırmaya çalışmış ve yüzyıllar sonunda ortaya pagoda ile kaplanmış Bagan çıkmış. Shewezigon, Gubyauki, Ananda, Dhamayangi, Manuha, Nagaon, Sulamani tapınakları görülebilir, günbatımı için Pyathat Ghyi tapınağı iyi bir tercih.

U-Beins-Bridge-Amarapura-Myanmar-728x486

Henüz dokunulmamış, metalaşmamış, yabani ve doğal Maynamar, onlarca yıl baskı altında tutulduktan sonra yeni yeni konuşmaya başlayan insanlar ve gittiğimiz her şehirde başka bir yüzünü gösteren derin bir kültür ile dikkat çekici. Güneydoğu Asya’nın renkli, hareketli, neşeli temposundan sonra, Myanmar’da bulunmak, zaman makinesine yolculuk etmek gibiydi. Tayland’dan sonra buradaki hayat daha ağır çekimde yaşanıyor.

Women-at-Market-on-the-Traintracks-Mandalay-Myanmar-728x486

Bir daha yolum buraya düşer mi bilinmez, ancak düşse bile Myanmar’ı bu saflıkta bulamayacağım kesin. Myanmar’daki her bir günümüzü özenle içime kaydediyorum.

TEILEN
Önceki İçerikLong Neck Karen
Sonraki İçerikMyanmar Vizesi

CEVAP VER