Guangzhou Alışveriş Rehberi

0
1349

Guangzhou alışveriş konusunda da zengin seçenekleri olan bir şehir. Şehirden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok yöresel hediye var. Bunun dışında şehirde yer alan alışveriş merkezlerinde birçok ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz. Pasajlar ise ucuz alışverişin adresi.

Çin’in Para Birimi Renminbi (Yuan)

Çin’in de kullanılan resmi para birimi Renminbi (Yuan)’dir. Simgesi “¥”. Mayıs 2015 verilerine göre 1 Euro yaklaşık 7 Yuan ederken 1 Amerikan Doları ise 6,2 Yuan’a denk gelmektedir.

Döviz Bozdurma: Döviz alım satım işlemi ise Çin’de biraz sıkı. Eğer Kanton Fuarı‘na katılıyorsanız fuar alanında B binasında alt katında Bank of China’nın şubesi bulunuyor. Burada döviz bozdurabilirsiniz. Para bozdurmak için önce bir form dolduruyorsunuz sonra uzunca bir sıra bekleyip pasaportunuzu da göstererek döviz bozduruyorsunuz. Dilerseniz hiç sıra beklemeden ATM’lerden de kendiniz döviz bozdurabilirsiniz ama kurlar burada daha düşük. Fuar dışında şehirdeki diğer bankalarda da döviz bozdurabilirsiniz. Ayrıca çoğu oteller de döviz bozuyor fakat sahte para verme ihtimalleri daha çok. Bu yüzden bana göre para bozdurmanın en güvenli yolu bankalar. Bu arada döviz bozdurduğunuz zaman size verilen dekontu iyi saklayın. Eğer Çin’den ayrılırken elde kalan Yuan’larınızı iade edip Dolar almak isterseniz bu dekontlar lazım olacak, bunlar olmadan işlem yapmıyorlar.

Guangzhou’dan Ne Alınır?

Çin’e kadar gidip de alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Bir kere gittiğiniz yer Çin, bu yüzden aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin burada iyi köyü bir çok kopyasını bulmak mümkün. Ama ben şehre, ülkeye özel bir şeyler almak isterim derseniz Chen Clan Academy içinde çok güzel şişe  boyalamaları satılıyor (bunların farkı şişelerin içten boyanmış olması). Geleneksel Çin ürünleri (kıyafet vs) ve yeşil çay da alınabileceklerin arasında. Bunun dışında alışılmış magnet vs, biblo tarzı şeyler de alınabilir. Bu arada bitkisel ürünler alternatif tıpta çok önemli bir yere sahip. Guangzhou’da bulunan aktar tarzı dükkanlarda çeşitli sağlık sorunlarına yönelik bir çok bitkisel ilaç satılıyor. Çince tercümeler sayfasında çeşitli sağlık sorunlarının Çince tercümeleri yer alıyor. Bunları aktarlara göstererek çeşitli ilaçlar alabilirsiniz.

Eğer Çin’nden Iphone, laptop, kamera, fotoğraf makinası gibi şeyler almak istiyorum derseniz bence bu düşünceden kurtulun. Alışveriş sırasında kazıklanmamanız içten bile değil. Eğer bir ürünü lüks bir alışveriş merkezinden ya da markanın kendi mağazasından almıyorsanız kutuyu açtığınızda sahte malla karşılaşmayacağınızın garantisi yok. Bana göre ayırabiliyorsanız gezinize 1-2 gün daha katın ve hemen 2 saat uzaklıkta bulunan Hong Kong’a geçin. Burada hem vergisiz alışveriş imkanı hem de piyasadan daha düşük fiyatlara her şeyi bulmak mümkün.

Guangzhou’da Alışveriş Yapılabilecek Caddeler

Guangzhou’da alışveriş yapabileceğiniz belli caddeler var, bunlar:

Beijing Lu: Guangzhou’nun en ünlü caddelerinden olan Beijing Lu alışveriş için de ideal bir merkez. Özellikle caddedeki dükkanların gece yarılarına kadar açık olması fuar çıkışı gezmek isteyenler için güzel bir fırsat olabilir. Cadde boyunca bir çok mağaza, kafe, restoran, pasaj tarzı yerler var. Cadde üzerindeki işportacı yoğunluğu ise tarif edilemez. Eğer biriyle kazara göz göze gelirseniz yandınız hele ki meraktan da bir şeyin fiyatını sorarsanız artık çok geç, kurtuluşunuz yok. Hemen dibinizde biten işportacılar ellerindekileri size satma derdinde, eğer gösterdikleri mallar ilginizi çekmezse hemen sağdan soldan farklı mallar çıkartıyorlar. En güzel yol bana göre uzaktan çaktırmadan ne saatıklarına bakın, ilginize çeken bir şey olursa o zaman işportacılara bulaşın yoksa sinir katsayınızın artmasına sebep olabilirler. Tabi pazarlık Guangzhou’da olmazsa olmaz. Bir şey alırken esas fiyatın size teklif edilen rakamın 3te biri hatta 4 te biri olduğunu unutmayın. Pazarlıktan hoşlanmazsanız kazık yiyeceğiniz bir gerçek. Cadde üzerinde bir çok pasaj bulunsa da eğer markalı ürün isterseniz ünlü markalar genelde büyük avm lerde yer alıyor. Beijing Lu’daki pasajlarda genellikle markasız mallar satılıyor. Caddeden ayrılmadan dilerseniz seyyar satıcıların sattığı tropikal meyvelerden , meyve sularından içebilirsiniz.

ShangXiaJiu Lu: Guagnzhou’daki bir diğer ünlü alışveriş caddesi  ShangXiaJiu Lu. Cadde üzerinde bir çok mağaza, kafe, restoran var. Cadde üzerinde en hoşumuza giden yerlerden biri de cadde girişinde bulunan çay dükkanı. Çay kültürü Çin’de de çok önemli bir yere sahip. Özellikle Çin Çayı hemen hemen Çin’e giden tanıdıklardan istenilenler listesinde bir numara yer alıyor. Guanghzou’da da çay dükkanlarında istediğiniz kadar, dükkandaki tüm çayları satın almadan deneyebilirsiniz. Satılan çaylar ise çok güzel vakumlanmış şekilde satılıyor. Size verilecek çay siparişi yüklü miktarda olacağı için çayların bavulda az yer kaplaması önemli bu yüzden vakumlu paketler bu noktada hayatınızı kurtarıyor

Guangzhou Alışveriş Merkezleri

Türkiye’de bulunmayan, bulunsa da çok küçük mağazalara sahip olan dünyaca ünlü markalar Guangzhou’daki bir çok avm de yer alıyor. Bilindik markaların fiyatlar ise enteresan bir şekilde Türkiye’den pahalı. Aynı markaların benzer ürünlerini Türkiye’de çok daha ucuza alabilirsiniz. Yalnız bazı alışveriş merkezlerinde Boyner ve Ykm tarzı bol çeşitlilikte ürün satan yerler bulunuyor. Buralarda çok daha uygun fiyatlara özellikle kıyafet bulmak mümkün. Guangzhou’da yer alan ünlü alışveriş merkezlerinde bazıları ise şunlar:

 • Grandview Mall (Zhengjia Plaza)
 • La Perle (Türk restoranı Sultan’ın olduğu yer)
 • China Plaza
 • Tee Mall
 • Zhongtian Shopping Mall
 • Friendship Store
 • Wangfujing
 • Onelink Plaza

Guangzhou’daki Toptancılar & Pasajlar

Guangzhou’da hem toptan alıp satmak istediğiniz mallara yönelik alışveriş yapıldığı hem de perakende alışverişin de olduğu bir çok ünlü toptancı ve pajaj var. Üstelik çarşıları gezmek için illa toptancı olmanıza gerek yok, toptancılardan bir kısmı perakende satış da yapıyor tabi fiyatları değiştirerek. Yani tek bir tane alacağınız ürün fiyatı hemen mağaza fiyatına çekiliyor. Bu yüzden çanta ve ayakkabıcılar çantası gibi yerler bir iki tane bir şey alacaklar için pek de ekonomik olmuyor. Guangzhou’da Ayakkabı ve Çantacılar Çarşısı ile Oyuncakçılar Çarşısını gezmiş biri olarak burada satılanların aslında çok da ekonomik olduğunu söyleyemem. Tabi boş vaktiniz varsa ya da gezip bir fikir edinmek isterseniz şehirde pasaj, toptancı çarşısı ve lüks markaları barındıran alışveriş merkezinden bol bir şey yok. Şehirdeki en ünlü toptancılar ise şunlar:

 • Haiyin Elektronik Pazarı
 • Bilgisayarcılar Çarşısı
 • Ayakkabıcılar Çarşısı
 • Çantacılar (Deri) Çarşısı
 • Başörtüsü
 • Saatçiler Çarşısı
 • Tekstilciler Çarşısı (2 adet)
 • Kumaş Marketi
 • Dekorasyon, tablo vb. ürünler Pasajı
 • Akvaryumcular Çarşısı
 • Gözlükçüler Çarşısı
 • Oyuncak ve Aksesuar Çarşıları
 • Bebek ve Çocuk Ürünleri Çarşısı

İhtiyacınız olabilecek hemen hemen tüm eşyalar bu çarşılarda. Yalnız baştan uyarmakta fayda var bu çarşıdaki satıcıların bir çoğu perakende satış yapmayabiliyor . Bu yüzden pasajlar hakkında daha detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Şehirde alışveriş yapabileceğiniz tüm bu adreslerin Çince karşılıklarını Çince Tercümeler sayfasında bulabilirsiniz. Bunun dışında Guangzhou gezisi ile alakalı olabilecek tüm önemli bilgiler Guangzhou Gezi Rehberi sayfasında yer alıyor.

CEVAP VER