Güney Kore İnsanını Daha da Yakından Tanımanızı Sağlayacak 20 İlginç Bilgi

0
1498

Güney Kore insanları en çok sevdiğim milletlerin başında geliyor. Bu ülkeden birçok arkadaşa sahip biri olarak gerek bazılarını onlara sorarak gerekse başka bir yerde duyduğum bilgileri onlara onaylatarak bu içeriği hazırladım. Onların az bilindik yanlarını da tanımış olalım.

1. Resmi olarak kimliklerine işlenmese de sadece isimlerinin telaffuzu zor olan Koreliler kendilerine bir Amerikan ismi seçiyor ve yabancılarla iletişimde bu isimleri kullanıyorlar.

Resmi olarak kimliklerine işlenmese de sadece isimlerinin telaffuzu zor olan Koreliler kendilerine bir Amerikan ismi seçiyor ve yabancılarla iletişimde bu isimleri kullanıyorlar.

2. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Güney Kore intihar olaylarının en çok yaşandığı Japonya’dan sonra ikinci ülke konumunda.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Güney Kore intihar olaylarının en çok yaşandığı Japonya'dan sonra ikinci ülke konumunda.

Güney Kore’de öğrenciler günde ilkokulda 5, ortaokulda 8 ve lisede 12 ders görüyorlar. Özellikle lise ve üniversite eğitiminin ağır olması sebebiyle birçok kişi bunalıma girip intihar ediyor.

 

3. Batı ülkelerindeki 13 rakamı gibi Güney Kore’de de 4 rakamı uğursuz kabul ediliyor.

Batı ülkelerindeki 13 rakamı gibi Güney Kore'de de 4 rakamı uğursuz kabul ediliyor.

Hatta bunu literatürdeki ismi Tetrafobi, yani 4 rakamından korkma durumu. Özellikle Uzak Doğu halklarında yoğunlukla görülen bu fobiye; Çin, Japonya, Kore ve Tayvan’da karşılaşılmakta. Sino-Kore dilinde dört kelimesi için ölüm kelimesine benzer bir kelime kullanılıyor. O yüzden dört kelimesi onlar için ölümü çağrıştırıyor. Kore’de, Tetrafobi diğer ülkelerdeki gibi yoğun olarak yaşanmasa da, 4’lü katlar hastane ve kamuya yönelik benzer binalarda bulunmuyor. Diğer binalarda ise dördüncü katta asansörlerde 4 yerine “F” (Four, Dört) yazıyor.

Arkadaşımdan öğrendiğime göre günümüzde bu durum artık yavaş yavaş değişmeye başlamış. Örnek olarak verdiği ise Beyzbol oyununda 4 rakamını taşıyan kişi en iyi oyuncuyu temsil ediyormuş.

4. Yemeğe, masadaki en yaşlı kişi başlamadan kimse başlamıyor ve tabii ki bu yaşlı kişi sofradan ayrılmadan kimse ayrılmıyor.

Yemeğe, masadaki en yaşlı kişi başlamadan kimse başlamıyor ve tabii ki bu yaşlı kişi sofradan ayrılmadan kimse ayrılmıyor.

5. Yeni doğan bir bebeği 1 yaşında kabul ediyorlar.

Yeni doğan bir bebeği 1 yaşında kabul ediyorlar.

Ayrıca ay takviminin yeni yılında bir yaş daha yaşlandıklarını varsayıyorlar. Örneğin yılbaşından bir gün önce bir çocuğun doğduğunu farz edersek doğduğu anda 1 yaşında oluyor ve yılbaşı ertesi 1 yaş daha alıp 2 yaşında sayılıyor.

6. Ayrıca bebeğin doğumundan sonraki 100. günde büyük bir tören hazırlıyorlar.

Ayrıca bebeğin doğumundan sonraki 100. günde büyük bir tören hazırlıyorlar.

Bu törenin 100. gün olmasının nedeni de geçmiş zamanda bebek ölümlerinin ilk 3 ay aralığında çok fazla görülmesinden kaynaklı. Bu tören ise bebeğin 100. güne sağlıklı bir şekilde ulaşmasının kutlaması.

7. Tavuk boynu yerlerse seslerinin daha güzel olacağı konusunda bir batıl inanca sahipler.

Tavuk boynu yerlerse seslerinin daha güzel olacağı konusunda bir batıl inanca sahipler.

8. Görünüm ve güzelliğe geçtiğimizde Güney Kore dünyada en çok estetik ameliyatın gerçekleştirildiği ülke.

Görünüm ve güzelliğe geçtiğimizde Güney Kore dünyada en çok estetik ameliyatın gerçekleştirildiği ülke.

Kadın veya erkek olsun Koreliler göz kapaklarını sevmiyor, makyaj veya estetik yoluyla çift göz kapak yaptırıyorlar. Ayrıca diğer bir popüler ameliyatı ise gözlerinin daha büyük görünmesini isteyenler tercih ediyor.

İstatistikler:

  • Yirmilerinde ve otuzlarındaki Koreli kadınlarının %90’ı özgüvenlerini yükseltmek için estetik ameliyat yaptırabileceklerini söylüyor,
  • Yine yirmilerinde ve otuzlarında olan kadınların %76’sı estetik ameliyat yaptırmış,
  • Koreli annelerin %25’i 12-16 yaşları arasındaki kızlarına estetik yaptırmalarını öneriyor,
  • İş arayanların yaklaşık %28.5’i iş bulabilmek için estetik ameliyat yaptırmış,
  • Üniversite mezunu iş arayanların %27.4’ü iş başvurularının reddedilmesinin sebebinin dış görünüşleri olduğunu düşünüyor.
9. Birine herhangi bir şey verirken iki ellerini birden kullanıyorlar çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüz verildiğine inanıyorlar

Birine herhangi bir şey verirken iki ellerini birden kullanıyorlar çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüz verildiğine inanıyorlar

10. “Güzel isen bir adım öndesindir.” deyimi epey yaygındır.

"Güzel isen bir adım öndesindir." deyimi epey yaygındır.

Bu deyimin temelinde ise geçmişten gelen bir inanışına göre güzel doğan kişiler geçmiş yaşamlarında çok iyilik yaptıklarından bu güzellik onlara bahşedilmiştir. Yine bu nedenle bu kişiler büyük hata yapsalar dahi mazur görülürler.

11. Geçmişte aileler, çocuklarının Koreli olmayan biriyle evlenme konusuna hiç sıcak bakmıyorlarmış.

Geçmişte aileler, çocuklarının Koreli olmayan biriyle evlenme konusuna hiç sıcak bakmıyorlarmış.

Yabancılarla evlenme oranı son yıllarda daha çok artış gösteriyor.

12. Güney Koreli erkekler ise kozmetik ürünleri tamamıyla saplantı haline getirmiş durumdalar.

Güney Koreli erkekler ise kozmetik ürünleri tamamıyla saplantı haline getirmiş durumdalar.

Erkekler sırf görünümlerini daha iyi bir seviyeye getirmek için kozmetik ürünlerine belki de kadınlardan çok para harcıyorlar. Ayrıca kişi başına düşen kullanım miktarlarıyla cilt bakım ürünleri klasmanında dünyada birinciliği elden bırakmıyorlar.

Beraber kaldığım Koreli arkadaşımı hatırlıyorum da duş sonrası, dışarı çıkmadan önce sürülen, yatmadan önce derken envaiçeşit yüz kremine sahipti. El kremlerini saymıyorum bile.

13. Sınavlardan önce saç yıkanması çalıştığınız bütün bilgileri öldürür diye bir batıl inanca sahipler.

Sınavlardan önce saç yıkanması çalıştığınız bütün bilgileri öldürür diye bir batıl inanca sahipler.

14. Ayrıca çok ders çalışmaktan dolayı burunları kanıyorsa yeterince çalıştıklarının kanıtı olarak görüyorlar.

Ayrıca çok ders çalışmaktan dolayı burunları kanıyorsa yeterince çalıştıklarının kanıtı olarak görüyorlar.

Burun kanama demişken Japonlardan da bahsetmeden olmaz. Japonlar +18 şeyler hayal ettiğinde burunlarının kanadığını düşünürler.

15. Seul’de yaşayan insanlar dünyanın en uykusuz insanları arasında yer alıyor.

Seul'de yaşayan insanlar dünyanın en uykusuz insanları arasında yer alıyor.

Ortalama bir Seullü günde 6 saatten az uyuyor. Bu oran az uyuduğu en çok bilinen Tokyo’da yaşayan insanlarla aynı.

16. Bir batıl inanç ise vantilatörle ilgili.

Bir batıl inanç ise vantilatörle ilgili.

Günümüzde pek yaygın bir düşünce olmasa da gece bir vantilatörü açık bırakıp uyuduklarında öleceklerine inanıyorlar. Bu inancın çıkış nedeni belli değil. İnancın çıkış tarihi ise vantilatörün ilk üretilmeye başlandığı 1920’lerden.

17. Birçok Koreli, kan gruplarının kişiliği yansıttığına inanıyor ve aynı bizdeki burçlar gibi bu durumu epey ciddiye alıyorlar.

Birçok Koreli, kan gruplarının kişiliği yansıttığına inanıyor ve aynı bizdeki burçlar gibi bu durumu epey ciddiye alıyorlar.

18. Bir diğer batıl inanç ise kırmızı renkle yazılmış yazılarla ilgili.

Bir diğer batıl inanç ise kırmızı renkle yazılmış yazılarla ilgili.

Güney Kore’de kırmızı renk ölümü simgeliyor. Eğer bir kişinin ismini kırmızı kalemle bir kağıda yazarsanız o kişinin ölmesini istediğiniz veya yakında öleceğini düşündüğünüz anlamına geliyor.

19. Kore’deki taksiler, verilen hizmetin kalitesine göre farklı renkteler.

Gri veya beyaz taksiler, nitelikli ama yollara pek hakim olmayan deneyimsiz sürücülerin kullandığı normal bir arabadır. Siyah taksiler ise daha deneyimli sürücülerin kullandığı lüks araçlardır.

20. Güney Kore’de suçlunun tatbikatı sırasında uygulanan prosedür çok ünlüdür.

Güney Kore'de suçlunun tatbikatı sırasında uygulanan prosedür çok ünlüdür.

Tecavüz veya cinayet gibi yüz kızartıcı suçları işlediğinden şüphelenilen zanlılar, suçu nasıl işlediğini tekrar etmesi amacıyla suç mahalline kelepçeyle getirilir. Buraya kadar normal. Ama polis, zanlıyı daha da aşağılayıp yerin dibine sokmak için bizzat yayın kuruluşlarını suç mahalline davet ederek tatbikatın bütün detaylarıyla gazete ve televizyonlarda yayınlanmasını sağlarlar.

CEVAP VER