Ha Long Bay Gezi Rehberi

0
1007

Vee..Ha Long Bay..Bir doğa harikası olan Ha Long Bay, Hanoi’den 176 km. uzaklıktadır. Halong Bay’e giderken yol boyunca Vietnam’ın ilginç köy hayatını, çeltik tarlalarında çalışan köylüler ve sığırları, tepelerine kadar çiftlik hayvanıyla veya sepetlerle dolu bisikletleri, seyyar bakkallık yapan ve sürücünün sadece gözleri görülebilecek kadar istiflenmiş motosikletleri gözlemleyebilirsiniz.

Vietnam efsanelerle dolu bir ülkedir. Ha Long Bay efsanesine göre, Çinlilerle yapılan bir savaşta zor durumda kalan Vietnamlılara tanrılar bir ejderha gönderir. Bu ejder ağzından yeşim ve mücevherler saçarak, gördüğümüz kireçtaşından adacıkları oluşturur ve bu set sayesinde Çinliler burayı ele geçiremezler. Daha sonra bu ejder yeryüzünde yerleşmek için buraya konduğu zaman körfez Ha Long Bay adını alır. Ha Long “inen ejder” anlamına gelmektedir.

Peri masalı dekorlarına benzeyen bu körfezde yeşilliklerle kaplı üç binden fazla adacık bulunmaktadır. Kayaların bazılarının iç kısmı ve tepesinde tapınaklar yer alır. Kayalıkların arasında ve suyun üzerinde balıkçı köylerinde yerel halk yaşamlarını sürdürmektedirler. Köyler ahşaptan ve tek katlı olarak yapılmıştır. Aynı körfezde sayıları 366′yı bulan bir takımadalar grubu daha bulunur ki, bunlardan birkaçında konaklama imkanı vardır. Bu adaların en büyüğü Cat Pa Adas’dır. Ha Long Körfezi, suyu ve adalarıyla birlikte 1500 km² lik bir alanı kapsamaktadır. Ha Long Bay Unesco’nun Dünya Kültür Varlıkları Listesi’nde yer almaktadır.

Ha Long Körfezi’nde tekne gezisinin yanında kano ile dolaşmakta çok yaygındır. Bazı kayaların iç kısımları boştur ve buralarda küçük gölcükler oluşmuştur. Kano ile bu gölcüklere girdiğinizde dört tarafınızdan 80 metreye kadar dimdik çıkan kapalı bir alan içinde yolculuk yapabilirsiniz.

Körfez, 120 km uzunluğunda bir sahile sahiptir. 200 e yakın mağara vardır ama bu bilinen mağara sayısıdır. Suyun altında binlercesi olduğu söylenmektedir. Ziyarete açılan mağara sayısı fazla olmamakla birlikte iyi örneklerden bir kaçı gezilebilmektedir. En önemli ve ziyarete açık olan ise Hang Sung Sot Mağarası’dır.

Ha Long Körfezi’nde gezintiye başlamadan önce Ha Long şehrinde tur satın almanız gerekmektedir. Burada kaç gün geçireceğinize göre alternatif programlar bulunmaktadır. Teknede bir veya iki gece konaklamalı veya Cat Ba Adası konaklamalı seçenekler gezginler için uygundur. Bu turları Hanoi’deki tur acentelerinden da satın alabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikHo Chi Minh Gezi Rehberi
Sonraki İçerikHoi An Gezi Rehberi

CEVAP VER