Hayallerini Süsleyenler İçin Hızlandırılmış Barselona!

0
851

Bu büyüleyici güzellikteki şehri henüz görmeyenlerden misiniz? Gitmeden önce bilgi edinin!

Son zamanlarda çok popüler olan Barselona’yı henüz görmemiş olan azınlıktan biri misiniz? O zaman sıra size geldi demektir. Barselona hakkında hap bilgiler edineceğiniz yazımız sayesinde hem bayram sonrası sohbetlere Fransız kalmayın, hem de yeni tatil destinasyonunuz için şimdiden hazırlık yapın.

İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nin en büyük şehri olan Barselona için sokak lambalarından binalarına, caddelerinden parklarına modern tasarımın gündelik yaşamın içine işlediği büyüleyici bir şehir dersek belki biraz hakkını vermiş oluruz.

En az 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu büyüleyici şehir, ülkemiz seyahatseverleri tarafından son birkaç yıldır çok popüler olsa da, dünya çapında tanınması 1992’de şehirde düzenlenen olimpiyatlar sayesinde olmuş. Darısı İstanbul’umuzun başına!

Başta Gaudi olmak üzere çağdaşı mimarların dahice ve tuhaf bir yaratıcılıkla şekillendirdiği şehir, yeme-içmeden eğlence hayatına, plajlardan müzelere müthiş zengin bir atmosfer sunuyor.

 

En keyifli zamanları…

İçinde bulunduğumuz Ağustos ayından Eylül sonuna kadar Barselona’nın en kalabalık ve sıcak olduğu dönem diyebiliriz. Ancak gezinizi deniz tatilini de kapsayacak şekilde planlayıp Barselona’yı seçenlerdenseniz, harika plajlarından yararlanmak için Temmuz-Ağustos, hatta Eylül başı dönemini tercih edebilirsiniz. Daha sakin ve şehrin yerlileriyle dolu olduğu bir dönemi seçerseniz, Mayıs-Haziran ya da Eylül sonu ile Kasım ayları aralığını denemenizi tavsiye ederiz.

Gezilecek görülecek yerler

Özellikle Antoni Gaudi’nin mimari dehasını sergileyen ve şehrin imzası olan yapıtlar çok ünlü ve ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Park Güell

1900’lerde Kont Güell’in o zamanlar şehrin dışında kalan bu alanı, minyatür bir şehir kurması için Mimar Gaudi’ye teslim etmesiyle parkın yapımına başlanmış. Masalsı bir duruşu olan parkın girişlerinden birinde yer alan “El drac” denen şirin mi şirin seramik kertenkele o kadar popüler ki, hatıra fotoğrafı çektirmek için uzun bir kuyruğa girmeniz gerekecek.

La Sagrada Familia

Nerdeyse şehrin simgesi olmuş bu devasa bazilika, Gaudi’nin başyapıtı olarak tanımlanıyor. Gaudi’nin yaklaşık 100 yıl önce başladığı projenin, üzerinden onca yıl geçmesine rağmen halen inşaası sürmekte. Gaudi’nin ölümüyle yarım bıraktığı projeyi, bir çok mimar kendi yorumlarını da katarak tamamlamaya çalışıyor. İnşaat halinde olmasına rağmen büyüleyici bir etki yaratan bu yapıt, İspanya’ya her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi çekiyor.

Casa Battlo

Mavi seramik dokulu çatıları, garip ama büyüleyici balkonları, acayip denecek kadar farklı dış ve iç mimarisiyle bir masalı andıran bu binayı mutlaka gezmenizi ve bol bol fotoğraf çektirmenizi öneririz.

Dahası…

Tapas barları en çok denemeniz gerekenlerden… Ayrıca sahil şeridindeki balık restoranları ve gece hayatı da çok renkli… Dünyanın birçok yerindeki gibi, gece yarısına doğru barların dolmaya başladığını göreceksiniz. Flamenko ya da caz müziği eşliğinde lezzetli ama ucuz (tabi Euro bazında) şarabınızı yudumlayıp geceye akmak için keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yaz aylarını tercih edenlerdenseniz uzun sahil şeridindeki halk plajları oldukça keyifli ve keskin çizgilerle ayrılmamakla birlkte, farklı kitleler için farklı bölümleri bulunuyor. Kendinize uygun gördüğünüz bir boşluğa havlunuzu serip denizin tadını çıkarın.

CEVAP VER