Hoi An Gezi Rehberi

0
1003

Hoi An, Orta Vietnam’ın küçük ve şirin bir şehridir. Nüfusu sadece seksen bin olan şehir eski zamanlardan beri ticareti ve terzileriyle tanınmaktadır Batılı tüccarların ilk bilinen şehri olan Hoi An’a gelen tüccarlar, Japon, Çin, İtalyan, Portekiz ve Almanlar, 16.ve 17. yüzyıllarda şehri Güneydoğu Asya’nın önemli bir ticaret merkezi haline getirmişlerdir. Dünyanın her tarafından gelen gemiler buradan ipek, porselen, çay, karabiber ve dekorasyonda kullanılan lake alırlardı. Lake demişken, ülkede, özellikle etnik guruplara ait, dişleri lakeyle siyaha boyanmış birçok insan görmek mümkündür. Kutsal sayılan bu boya onlara gülümserken çok özel bir ifade veriyor.

Hoi An, hoş bir yerleşim bölgesi olmakla birlikte küçük, sade, renkli ve gelenekselliğini korumasıyla son derece dinlendirici ve rahatlatıcı bir kasabadır. Hoi An, 1999 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Çoğu zaman muson yağmurları ve fırtınalardan dolayı burada uzun süre konaklamak mecburiyetinde kalan zengin yabancı tüccarlar, 15. yy.dan itibaren bölgeye yerleşerek muhteşem malikaneler inşa ettirmişlerdir. Hoi An, önce Portekizli ve sonra da, aralarında Vietnam alfabesinin yaratıcısı Rodoslu Alexandre’ın da bulunduğu Cizvit misyonerlerinin yerleştiği şehirdir. Denizden uzakta, nehrin içinde bulunan liman zamanla kum dolmuş ve yerini Da Nang Liman Şehri’ne bırakmıştır.

Tekneler, Hoi An şehir merkezine kıyıdan içeriye iki kilometre kadar girerek ulaşabilmekteler. Thu Bon Nehri kenarına kurulu bu şehirde, Japon köprüsü görülmeye değerdir. Bu köprü zamanında ticaret yapan Çinli ve Japonların yaşadığı mahalleleri birbirlerine bağlarmış. Köprünün bir girişinde maymun heykeli, diğer girişinde de köpek heykeli vardır. Ay takvimine göre köprü inşaatı Maymun yılında başlamış, Köpek yılında bitmiştir Köprüyü Japon tüccarlar 1593 yılında yaptırmışlar ve 1719 yılında ise Vietnamlılar köprü içine küçük bir tapınak eklemişlerdir. Köprünün başında küçük dükkanlar içinde çok güzel resimler ve el işleri bulunmaktadır.

Bach Dang Caddesi’nin bir paraleli turistlere hediyelik eşya satan dükkanların işgalindedir. Dükkanlar iyi korunmuştur ve gerçekten hoş görüntüler sunmaktadır. Fransız ve Portekiz kolonisi zamanından kalma yapıların korunarak günümüze kadar gelmesi şehirde o dönemleri yaşatan bir atmosfer yaratmaktadır. Bach Dang Caddesi’nin sonunda şehrin pazarı bulunmaktadır.

Hoi An’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Nehir kenarındaki oteller manzara açısından oldukça keyifli ortamlar sunmaktadır.

Hoi An’ a ulaşmak için Da Nang Havalimanını kullanmak en uygun seçenektir. Hue’den geliyorsanız karayolu ile gelmek uygun olacaktır.

TEILEN
Önceki İçerikHa Long Bay Gezi Rehberi
Sonraki İçerikHue Gezi Rehberi

CEVAP VER