Hue Gezi Rehberi

0
1086

Hue, 1800-1945 yılları arasında, krallık döneminde Vietnam’ın başkentliğini yapmış bir şehirdir. Kralın mezarı Hue’de bulunmaktadır. Ortasından Huang Nehri (Parfüm Nehri) geçen Hue’de gezilecek en önemli yeri, “Yasak Mor Şehir” denilen kale bölgesidir. Kale, geniş bir alana kurulmuş olup surlarının uzunluğu 2.5 km, yüksekliği ise 10 metredir. Yapımına 1800 yılında başlanmış olan kale 30 yılda tamamlanmıştır. Kalenin içinde çok sayıda tapınak, kralın sarayı, kütüphanesi, misafir kabul salonu, küçük bir gösteri salonu ve pek çok hizmet binası bulunmaktadır. Hue, sarayın içinde yer alan krala ait mimarlık hazinesi, sarayları, mezarları, tapınakları ve Huang Nehri’nin iki yanındaki şaşırtıcı doğal manzarası ile başlı başına bir kültür hazinesi olup, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir.

“Yasak Mor Şehir” de denilen İmparatorluk Sarayı Amerikan bombardımanlarından nasibini yoğun şekilde almıştır. Bombardımanlar sonrası saray neredeyse tamamen harap olmuş ve yeniden aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Saraya “Ngo Mon Kapısı” denilen güzel kapıdan girilir. Uzun ince bir yol sonrası karşınıza “Yasak Mor Şehir” çıkar. Yasak şehirde ilk karşınıza çıkan Thai Hoa Sarayı ya da imparatorun taht odasıdır. Burası 80 adet kırmızı masif tahtadan sütunun yer aldığı en heybetli alandır.

Parfüm Nehri, Hue şehrini ortadan ikiye bölmektedir. Kokulu ginseng çiçeklerin kokusunu alan nehre güzel kokmasından dolayı bu isim verilmiştir. Fakat günümüzde bu güzel kokuları hissetmek mümkün değildir.

Hue şehrinde gezilmesi gereken önemli yerler arasında Kral Mezarları, Yasak Şehir, Thien Mu Pagoda ve Parfüm Nehri’nde botla gezinti sayılabilir.

Hue şehrinde 7 tane kral mezarı bulunmaktadır. Hanedanın 13 tane imparatoru olmasına rağmen sadece 7 tanesinin anıt mezarı görülebilmektedir. İmparator Minh Mang, hanedan ailesinin 4. imparatoru olmuş ama bıraktığı ihtişamlı eserleri ile ön plana çıkmıştır. Kral Mezarı, heykelleri, bahçesi, havuzları, bonsaileri ve binaları ile bir gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bir mekandır. İmparator Tu Duc’un mezarı şaheser bir anıttır. İmparator sağlığında bu mezar anıtta yaşamıştır. Tu Duc’un mezarından çıktıktan sonra yol üzerinde tütsü yapan köyü ziyaret edebilir ve tezgahlardaki rengarenk tütsülerden satın alabilirsiniz.

Thien Mu Pagodası görülmesi gereken önemli pagodalar arasındadır. “Pagoda” Budistlerin dini yapılarına verilen genel bir isimdir. Pagodalar bazen taştan, bazen tuğladan ve çok nadir olarak da tahtadan yapılmaktadırlar. Pagodalar, Çin, Japonya ve Hint kültürünün yaşadığı Güneydoğu Asya’da da yaygın olarak görülmektedir. Bazen yuvarlak, fakat genellikle dört ya da daha fazla kenarlı bir temel üzerine oturtulan yapı, daralarak yükselir. Bir pagodanın kat sayısı 5 ile 13 arasında değişir. Thien Mu Pagodası 7 katlıdır. Üzerlerinde çepeçevre bir saçak bulunan bu katlar, Tanrıların gök katlarını temsil etmektedir. Pagodaların dini önemi, bunların Buda’nın kemiklerinin korunduğu yerler olmasından kaynaklanmaktadır. Pagodaların asıl kökeni Hintlilerin Stupa adını verdikleri dini yapılardır. Stupalar kral mezarlarının ve kraldan kalanların güven içinde korunduğu kutsal yerlerdir.

Hue’ye, kuzeyden veya güneyden geliyorsanız, en iyi ulaşım yolu kara ve demiryollarını kullanmaktır.

TEILEN
Önceki İçerikHoi An Gezi Rehberi
Sonraki İçerikNha Trang Gezi Rehberi

CEVAP VER