Kamboçya Festival ve Etkinlik Takvimi

0
860

OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde… İster Koh Phangan’da, ister Kamboçya’da Siahnoukville’de, ister Laos’ta Vang Vieng’te sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılın..

ŞUBAT

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

kimer_yeni_yili

MART

CamboFest Film & Video Festivali: CamboFest Film ve Video Festivali 1-9 Mart tarihleri arasında Kampot ve Kamboçya’nın güney sahilindeki Kep’te “Royal” sinemada gerçekleşir. Bu festival, Kamboçya’nın Kimer zamanlarından sonra yapılan ilk ve tek uluslararası bağımsız film festivalidir. Festivale şu ana kadar 200 film yapımcısı katılmıştır.

St. Patrick Günü: Güneydoğu Asya’da geleneksel olarak kutlanan bir gün olmasa da, batıdaki bazı festivaller bu eğlenceyi ve festivalleri seven bu doğu kültürlerinde de kutlanmaya başlanmıştır. Taylandlı müzik gruplarının İrlanda şarkıları söyledikleri St. Patrick Günü, “İrlanda Barları (Irish Pub)nın olduğu Kho Phi Phi Adası’ndan Hanoi’ye ve Siem Reap’a kadar pek çok şehirde kutlanmaktadır.

kambocya_festivalleri

NİSAN

Kamboçya Yeni Yılı (Chaul Chnam Thmey): Kamboçya Yeni Yılı tüm Kamboçyalılar tarafından 3 gün boyunca ülke çapında kutlamaların yapıldığı dönemdir. Kamboçyalılar yeni yıl kutlamaları boyunca tapınakları ziyaret ederler ve tapınak bahçelerinde kumdan küçük tepeler yaparlar. Tepelerin üzerine Buddha’nın 5 müridinin sembolü olan 5 renkli bayrakları asarlar. Kamboçyalılar sabahları birbirlerinin yüzüne, öğlenleri göğüslerine, akşamları da ayaklarına kutsal su serperler. Su “bereket” demektir. Tayland’daki kadar olmasa da herkesi suyla ıslatmak Kamboçya’da da kutlamaların önemli bir parçasıdır.

EYLÜL

P’chum Ben: Kimerlerin atalarının ruhlarının uyandığı ve yeryüzüne yürüdüğüne inanılan P’chum Ben, Kamboçya takviminde onuncu ayın 15. gününe denk gelen günde kutlanır. Yerel halk sabah 4’e kadar tapınaklarda bu ruhlara yiyecek sunarlar. Genelde ruhların daha kolay tüketeceğine inandıkları yapışkan pirinç sunarlar.

kimeryeni_yili_kambocya

KASIM

Bon Om Touk (Su Festivali): Yağmur sezonunun bitişini kutlamak için kasım ayının ilk dolunay gecesinde başlayan bu festivalde, binlerce kişi başkent Phnom Penh’e akın eder. Bu dönemde, muson yağmurları ile seviyesi çok fazla yükselen Mekong Nehri ve Tonle Sap Nehri’nin suları çekilmeye başlaması, Kamboçyalılar için verimli balık mevsiminin başlaması demek olduğundan, yaşam kaynağı olan nehire şükranlarını sunmak için 3 gün süren bu Su Festivali’ni düzenlerler. Festivalde cadde partileri yapılır, havai fişekler atılır, dans edilir ve Tonle Sap Nehri’nde tekne yarışları düzenlenir. Yarışların finali Kamboçya Kralı tarafından da izlenir.

festival_kambocya_sihanoukville

ARALIK

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Kamboçya’da da Noel 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. Kutlamalar batıdakilere benzer. Noel Baba şapkaları, sahte karlarla süslenmiş kıyafetler ve rengarenk süsler… İsterseniz Noel’i birkaç bira eşliğinde plajda da kutlayabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikSeyahat Bilgileri
Sonraki İçerikPhnom Penh Gezi Rehberi

CEVAP VER