Kamboçya Gezi Rehberi

0
1128

Kamboçya, krallıkla yönetilen Güneydoğu Asya ülkesidir. Kamboçya’nın üç tarafı Güney Çin Denizi ile çevrili olup kuzeyinde Tayland, Laos ve Vietnam ile komşudur.

15 milyonluk ülke nüfusunun etnik olarak dağılımı % 90’ı Kimer, % 20’si Cham, Çin ve Vietnamlı ve kalan kısmı da dağ kabilelerinden oluşmaktadır. Nüfusun % 95’i Budizm inancına sahiptir. Kamboçya halkı kendisini “Kimerler” olarak tanımlamaktadır.

Kamboçya bayrağı ülkede ulusal sembol haline gelmiş olan dünyaca meşhur olan Angkor Wat ile temsil edilmektedir. Ülke tamamen tropikal kuşaktadır ve en güney ucu ekvatorun yaklaşık 10 º yukarısındadır. Ülkenin başkenti Phnom Penh’ dir. Resmi dili Kimerce’dir ve nüfusun % 95’inden fazlası bu dili konuşmaktadır. İkinci en çok konuşulan dil Fransızca’dır. Yaşlılar tarafından konuşulan Ian ile çoğunlukla gençler tarafından konuşulan İngilizce de yaygın diller arasındadır.

Kamboçya’da 1979′ u takiben gelen nüfus patlaması sonrasında bugün nüfusun % 50’si veya fazlasının 18 yaş altında olduğu bilinmektedir. Yetişkin nüfus içerisinde kadınların oranı daha yüksektir.

Kamboçya’nın iki önemli su kaynağı Tonla Sap (Büyük Göl) ve Mekong Nehri’dir. Kamboçya’nın en büyük nehri olan Mekong ülkenin su rejimini belirler. Nehir, Çin anakarasından doğar ve Kamboçya’ ya girmeden önce Myanmar, Laos ve Tayland’dan geçer. Phnom Penh’de güneyden gelen Basaka Nehri ve Tonle Sap gibi kollarla birleşip yine aynı ada sahip Tonle Sap’a bağlanır. Nehir, güneydoğuya inerek Vietnam aşağı deltasına ulaşır ve buradan Güney Çin Denizi’ne dökülür.

Kamboçya oldukça fakir bir ülkedir. Ana geçim kaynağı tarım ve ürün olarak da pirinçtir. Hayvancılık gelişmemiştir. Sanayi kuruluşları gelişmemiştir ve yaygın değildir. Kamboçya’nın ana gelir kaynakları tekstil ve turizmdir. Son yıllarda ülkeyi ziyaret eden turist sayısı oldukça artmıştır. Doğal güzellikleri ve bozulmamış kültürü turistlerin rotalarını buraya çevirmelerine sebep olmuştur.

Kamboçya’da gezilecek yerler, Angkor Tapınaklar bölgesini içine alan Siem Reap, başkent Phnom Penh, güneyde Koh Kong, tertemiz kumsal ve plajları ile Sihanoukville, sakin ve huzurlu şehirler Kampot ve Kep’tir. Mekong Nehri’nin beslediği ve yüzen köylerin bulunduğu Tonla Sap (Büyük Göl) ve Battambang görülmeye değer yerler arasındadır. Son yıllarda sırt çantalı gezginler sayesinde bu bölgeler önem kazanmıştır.

Kamboçya’yı turizm açısından önemli kılan Angkor Tapınaklar bölgesidir. Bu bölgenin en önemli eseri dünyanın 8. harikası olarak anılan Angkor Wat (Tapınak) tır. Angkor Wat, dünyanın en şaşırtıcı mühendislik eseri olarak kabul edilmektedir. İnşaatında 12.000 işçinin çalıştığı tapınak 35 yılda tamamlanmıştır. Mühendislik harikası bu tapınağın bugün inşa edilmesi halinde 300 yılda tamamlanabileceği hesaplanmıştır.

Kimerler’in Angkor İmparatorluğu, Güneydoğu Asya’nın büyük bölümüne yayılmış ve 10. ve 13. yüzyıllar arasında en parlak dönemini yaşamıştır. Daha sonra, Tayland ve Cham, yani günümüzde Vietnam tarafından yapılan saldırılar imparatorluğu zayıflatıp uzun bir gerileme döneminin başlamasına yol açmıştır. Ülke uzun zaman iç savaş yaşamıştır. Çin destekli Kızıl Kimerler ülkeye egemen olmuştur. Kimerlerin Lideri Pol Pot’un ideolojisine göre ülkede sadece köylü sınıfı olmalıydı. Bu sebeple ülkenin tüm aydınları, bilim adamları ve sanatkarları o dönemde ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorlandı. Çalışamayacak olanlar ise orta çağ işkence yöntemleriyle öldürüldü. Pol Pot yönetiminde, Vietnam ülkeyi işgal edinceye kadar, dünyanın en büyük katliamları yapılmıştır. 1975-1979 yılları arasında 3,3 milyon Kamboçyalının öldürüldüğü bilinmektedir. 1991’de yapılan seçim sonrasında Kızıl Kimerler 1997’de Pol Pot’un ölümüyle tamamen dağıldılar. Bugüne kadar hiçbir Kızıl Kimer katliamlardan dolayı yargılanmamıştır.

Kimer yemekleri, ulusal kimliğe özgü yaşam biçimini, düşünceleri ve milli şuur yapısını yansıtmaktadır. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı et yemeklerinde ve tatlılardadır. Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahip olduğundan bu sayede pek çok damak tadına hitap eden yemekler hazırlanabilmektedir.

Kimer içecekleri, dünyaca tanınmaktadır. Kahve en çok tüketilen içeceklerdendir. Sade veya çok lezzetli olan bir süt kremasıyla servis edilmektedir. Halk arasındaki adı “tikalok” olan muhteşem tada sahip meyveli hafif içecekleri ülkenin her yerinde bulabilirsiniz. Ülkenin kendi üretimi olan bira Angkor’dur.

Kamboçya mantarından üretilen Kamboçya çayı da dünyaca bilenen bir çay haline gelmiştir. İçinde güzellik ve gençlik iksiri taşıdığı öne sürülen bu çay birçok ünlü tarafından tercih edilmektedir.

Geleneksel Kimer Dansı “Apsara” gösterileri izlemeye değerdir. Gösterilerin sıklıkla izlenebileceği yerler Phnom Penh’deki birkaç otel ve Siem Reap’taki yerel restoranlardır.

Başkent Phnom Penh
Resmi dil Kimerce
Milliyet Kimer veya Kamboçyalı
Yönetim Biçimi Monarşi
Kuruluş Kimer İmparatorluğu 802
Nüfus 15.805.000 (2010)
Para birimi Riel ve USD
Zaman Dilimi UTC+7
Trafik akışı sağ
Internet TLD .kh
Telefon kodu +855

TEILEN
Önceki İçerikTayland Ülke Haritası
Sonraki İçerikSeyahat Bilgileri

CEVAP VER