Kanton Fuarı

0
1480

Kanton Fuarı, 1957’den beri düzenlenen Çin’in en büyük fuarı. Tam adı “China Import And Export Fair” (Çin İhraç ve İthal Mallar Fuarı) fakat genelde herkes Kanton Fuarı olarak bilir. Yılda 2 kez düzenlenen fuar bahar aylarında yapılır. Fuar başlangıç tarihleri ilk bahar için Nisan ortası, son bahar içinse Ekim ortasıdır. 3 faz olarak düzenlenen fuarda 150.000 fazla çeşitte ürün sergilenir. Her fazda farklı farklı sektörler yer alıyor ve her faz 4 gün sürüyor. 2 faz arasında ise 4 er gün boşluk var. 1.300.000 m2 alana kurulu devasa fuar alanı A,B,C olmak üzere 3 binadan oluşuyor. 60.000 katılımcı, 200.000 ziyaretçi fuar boyunca iş geliştiriyor. Fuarın iş hacmi ise tam 32 milyar Dolar! İşte bu yüzden fuar yapıldığı yer itibari ile Guanghzou’yu Çin’in yıldızı yapıyor.

 Fuar alanı çok büyük ve A-B-C binalarından oluşuyor. Birbirinden biraz uzak mesafede bulunan A ve C salonları arasında ulaşımın golf arabası benzeri tarzı arabalar ile de yapılıyor. İlk olarak fuarda en çok işinize yarayacak noktalardan birisi B Binasında girişe yakın konumda bulunan Bank of China’nın fuar şubesi. Burada döviz bozdurabilirsiniz. Döviz alım satım işlemi ise Çin’de biraz sıkı. Para bozdurmak için önce bir form dolduruyorsunuz sonra uzunca bir sıra bekleyip pasaportunuzu da göstererek döviz bozduruyorsunuz. Dilerseniz hiç sıra beklemeden ATM’lerden de kendiniz döviz bozdurabilirsiniz ama kurlar burada daha düşük. Bu arada döviz bozdurduğunuz zaman size verilen dekontu iyi saklayın. Eğer Çin’den ayrılırken elde kalan Yuan’larınızı iade edip Dolar almak isterseniz bu dekontlar lazım olacak, bunlar olmadan işlem yapmıyorlar. Çin’de bankalar haricinde oteller de para bozuyor ama bu konuda ciddi bir güvensizlik var.

1.fazda daha çok inşaat vb. sektörler var bu yüzden ziyaretçi sayısı diğer fazlara göre daha az oluyor. Ziyaretçi sayısı az olunca katılımcılar dikkat çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Katılımcım ile göz göze geldiğiniz an direk yanınıza geliyorlar, hemen bilgi vermeye başlıyorlar. En kestirme yol katalog alıp oradan ayrılmak. Tabi her fuarda olduğu gibi katalog almanın en kolay yolu da kendi kartvizitinizi vermek. Çin’de kartvizit vermek oldukça önemli.

Bilgi almak için uğradığımız standlarda Türkiye’den geldiğimizi öğrenenler hiç Türk müşterimiz yoktu deyip ayak üstü fotoğraf bile çektiriyorlar ama insan soramadan geçemiyor.. Standların bazıların katılımcılar yöresel Çin kıyafetleri giymiş, hem ortaya güzel görüntüler çıkmış hem de dikkat çekmeyi başarabilmişler. Fuarda hoşumuza giden bir diğer ayrıntı eğler bir standa oturursanız hemen size kapalı şişede su veriyorlar. Yorucu fuar gezisi içinde bazen çok hora geçebiliyor bu ince davranış.

İlk fazla çok fazla ilgimizi çeken şey bulamasak da 2.faz çok daha hareketli . Oyuncak, ev dekorasyonu, kırtasiye gibi sektörlere ev sahipliği yaptığından dolayı 2.faza gelen ziyaretçi sayısı çok daha fazla. Bu fazda en hoşumuza giden şey herkesin elinde bir ajanda olması ve her malın fiyatını hemen öğrenebilmeniz. Alıcı ve satıcı yan yana geldiğinde 2 taraf da hemen geyiği bırakıp ajanlarına fiyatları kaydediyorlar. Biri aldığı fiyatı yazarken diğeri de verdiği fiyatı kayda geçiyor. Daha önceden bir çok kez fuara katılımcı olarak katılmış biri olarak bizdeki manzara tam tersi olduğunu söyleyebilirim. Bizde genelde fuarda fiyat verilmez fuar sonrasında görüşmeler başlar. Kanton Fuarı’nda ise ayak üstü fiyat teklifleri alınıyor, pazarlıklar yapılıyor hatta siparişler bile veriliyor.

Yabancı katılımcı sayısının çok fazla olduğu fuarda eğer bir ürünle ciddi anlamda ilgilenirseniz hemen hemen her üreticisi size fabrika gezisi teklif ediyor. Ciddi alıcıları kapmanın en güzel yollarından biri bu. Kendine güvenen üreticiler hemen fabrikalarını gezdirmek istiyor . Biz de bir çok farklı sektörden bu gibi teklifler gelse de kibarca geri çeviriyoruz hep.

Fuar gezinizden sonra yukarı da bahsettiğim gibi dilerseniz otelinizin fuar servisi ile dilerseniz de taksiler ile merkeze ulaşabilirsiniz. Fuarda 2 adet taksi noktası var bunlardan biri adam akıllı çalışıyor, diğeri uyanık yatağı . Hangisi adam akıllı çalışıyor derseniz uzuuuun bekleme sırası olan düzgün çalışıyor. Eğer özellikle akşam saatlerinde, fuar dağılınca taksi beklemek isterseniz uzun kuyrukları göze alın. Sırada uyanıklar eksik olmuyor. Yorucu geçen fuar gezisinden sonra en çok satılan alet ufak masaj aletleri. Satıcılar gönlünüzü almak için hemen ayak üstü bu aletlerle sırtınıza masaj yapıyor. Alıp almama kararı sizin.

Sonuç olarak Kanton Fuarı Çin ekonomisi için çok büyük katkılar sağlayan, Çin’in en büyük fuarı. Ülkedeki tüm ihracatta Kanton’un etkisi çok büyük.

Kısa Kısa Kanton Fuarı & Tavsiyeler

  • Tam adı: China Import And Export Fair (Çin İhraç ve İthal Mallar Fuarı) , kısaca Kanton Fuarı olarak biliniyor.
  • 1957 ‘den beri düzenlenen Çin’in en büyük fuarı.
  • İlk bahar ve son bahar olmak üzere yılda 2 kez düzenleniyor.
  • Fuar 3 faz, her fazda farklı kategoriler var. Her faz 4 gün sürüyor, 2 faz arasında ise 4 günlük boşluk var.
  • 150.000 ‘den fazla çeşitte ürün sergileniyor.
  • Fuar alanı: 1.300.000 m2.
  • Katılımcı sayısı: 60.000
  • Ziyaretçi sayısı: 200.000
  • Ticaret hacmi: 32 milyar Dolar

Döviz bozdurma: Fuar alanındaki Bank of China şubesinden pasaportunuz ile döviz bozdurabilirsiniz, yalnız alacağınız dekontları saklayın.

Kartvizit: Yanınızda bol bol kartvizit bulundurun. Kanton Fuarı’nda kartvizit alışverişi çok önemli. Kartvizitiniz biterse sorun etmeyin duar alanı dışında bekleyen seyyar tipte kart basan Çinliler var, çok zorda kalırsanız bunlara kart bastırabilirsiniz.

Yeme içme: Fuar alanında yemek biraz sıkıntılı, Mc Donald’s vb devamlı çok kalabalık özellikle öğle saatlerinde. Hem zaman kazanmak hem de rahat yemek için yanınızda atıştırmalık bir şeyler taşıyabilirsiniz. Su çok önemli değil, çoğu standa oturunca katılımcılar hemen su veriyorlar.

Ulaşım: Guangzhou’daki çoğu otelden fuara sabah ve akşamları ücretsiz servis var. Fuardan kendiniz ayrılmak isterseniz 2 adet taksi durağı var. Biri çok kalabalık fakat sıra çok hızlı ilerliyor. Diğer yerde ise 3-5 tane uyanık tipte taksici var, normalin üstünde para istiyorlar. Bana göre kalabalık olan yerde bekleyin sıra çok çabuk akıyor. Bu duraklar dışında fuar çevresinde taksiye binmek neredeyse imkansız, her yer zaten polis kaynıyor, taksileri durdurmuyorlar.

Numune: Kanton Fuarı ‘nda numune alabilmek neredeyse imkansız. Eğer satıcıya ciddi alıcı olduğunuzu inandırırsanız fuarın son günü gidip satıcıdan numune alabilirsiniz.

Cd: Kanton Fuar alanında cd dağıtan görevlileri görebilirsiniz .Bunlar kartvizit karşılığında o dönemli Kanton Fuarı cd sini size ücretsiz veriyor. Cd içinde katılımcılar vb var. Sizin için faydalı bir kaynak olabilir.

Kanton Fuarı resmi internet sayfası: http://www.cantonfair.org.cn/en/

CEVAP VER