Luang Nam Tha

0
1119

Bir Lao klasiği gün oldu yine.  Kuzeyde yer alan ve zengin bir canlı çeşitliliğine sahip neredeyse el değmemiş ormanlara sahip Luang Nam Tha kasabasına gitmek için, sabah Pakbeng’deki otobüs terminaline, sırtımda sırtçantam yarım saat kadar yürüyüp Udom Xai’ye (Muang Xai) giden halk otobüsüne atladım (40000KP,9TL). İçerisinde çuvallar, çantalar, pazardan alınmış veya pazara götürüp satılacak sebze ve meyvelerin olduğu kasa ve poşetlerin dolu olduğu tipik bir Laos otobüsüydü.

houaixim-village-005-640x427

Laos’un daha önce geçtiğim diğer yollarına kıyasla daha iyi durumda ve yeni yapılmış, orman ve yol kenarlarına kurulmuş, basit Laos köylerinin arasında kıvrıla kıvrıla uzayıp giden yollardan 4 saat geçtikten sonra Udom Xai’ye vardım. Sabahın bu erken saatindehava sizi üşütecek kadar serin olabiliyor.

Laos ve Çin arasındaki ticeretin en büyük merkezlerinden biri olan Udom Xai, Phonsali, Nong Khiaw ve güneyde Luang Prabang’a inmek isteyen gezginler için de bir merkez konumunda. Buradan yakın çevredeki birçok eyalete otobüs bulabilmek mümkün. Udom Xai otobüs terminalinde otobüs değiştirip, Çin sınırının 50 km kadar yakınında olan Luang Nam Tha otobüsüne bilet aldım (40000KP,9TL).

luang-nam-tha-001-640x372

Yol çevresindeki doğa şahane. Tuvalet molası ise yol kenarında duran otobüsten inenlerin hemen yolun kenarına çömelmesiyle gideriliyordu. Bazen otobüsümüz yol üzerine kurulu küçük pazarlarda durduğunda ilginç ilginç meyve ve hayvanları görme şansını yakalıyorduk. Poşet içerisinde satılan fıstığın hemen yanında yenmeyi bekleyen üst üste yığılmış fareleri görmeniz mümkün. Laoslular yürüyen her şeyi yiyebiliyorlar. Bu fare olabilir, gelincik veya köpek olabilir, kertenkele, yılan veya böcek olabilir. 4 Saat sonra Luang Nam Tha’ya vardığımda akşam saat 5 olmuştu bile. Günümün 9 saati yollarda geçmişti.

mekong-river-032-640x427

Luang Nam Tha, Asya’nın en dikkate değer ulusal parklarından Nam Ha National Park’a ev sahipliği yapıyor. II.Indochina Savaşında neredeyse yok edilen kasaba yeniden kurulmuş. Uzunca bir caddenin etrafında düze bir ovada kurulu olan kasaba, oldukça sakin ve sessiz. Ana cadde üzerinde çok sayıda misafir evleri, otel ve turizm acenteleri yer alıyor. Kasabanın bu merkezi bölgesinde yürüdüğümüzde çevrenizde kasabanın yerlilerinden çok buraları keşfetmeye gelmiş gezginleri görebilirsiniz. Aslında şu ana kadar Laos’ta nereye gittimse, gittiğim yerlerdeki sokaklarda farang (yabancı) sayısı yerlilerden fazlaydı.

mekong-river-033-681x1021

Kasabada çevresinde, çok farklı ve çeşitli bir etnik kültürleri barındıran çok sayıda köyler bulunuyor.  Yerel Laos kabilelerinin halen ilkel şartlarda süren hayatlarına şahit olmak için çok sayıda gezgin Luang Nam Tha’ya geliyor. Ulusal parka düzenlenen günlük veya kalmalı trekkingler ise ben gibi gezginlerin ilgi odağı.

Ana cadde üzerinde internet bağlantısı ve sıcak suyu olan bir misafir evine yerleşip (40.000KIP, 9TL), kendimi hemen karşıdaki gece marketine attım. Markette hemen her türlü yiyecek ve meyve bulmak mümkün. Tercihim her zaman olduğu gibi bir çeşit erişte olan noodle. Sebze ve tavukla yağda kızartılan bu yemek hem ucuz hem de besleyici.

namkhon-village-034-640x427

Turizm acentelerini ziyaret edip turlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kararımı verdim. Yarın ulusal parkta 2 gün süren ve 1 gece köyde homestay şeklinde konaklamanın olduğu trekkinge katılıyorum.

TEILEN
Önceki İçerikXieng Khoung Old City
Sonraki İçerikLuang Prabang

CEVAP VER