Malezya Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

0
1298

Malezya, modern yaşamın çok kültürlülük ile harmanlandığı, canlı bir atmosfere sahip oldukça renkli bir ülke. Bir yanda gökdeleneler ve modern alışveriş merkezlerinin yükseldiği Kuala Lumpur, diğer yanda çarpıcı doğayı serin bir iklim ile sunan Cameron Highlands, kırmızı renkli binaları ile Hollanda sömürge döneminin mirasını sunan UNESCO dünya Mirası şehir Melaka, Çin kültürünün derin izlerini dokusunda yaşatan Penang, olağanüstü plajları ve modern resortları ile Langkawi Adası ve büyüleyici denizi ile diğer tropikal adaları… İster eğlenme, ister tatil, ister keşfetme odaklı seyahat edin, Malezya beklentileri karşılayacak fırsatlar sunuyor.

Malezya’ya ister alışverişe, ister tatile, isterse iş için gidilsin; ülke hakkında bazı pratik bilgilere sahip olmak, keyifli ve huzurlu Malezya gezisi için oldukça yardımcı olacaktır.

Neden Malezya Gezisi

Eğer tatiliniz için kısıtlı bir bütçeniz varsa, egzotik Asya kültürünü keşfetmeyi hayal ediyorsanız, Malezya tercih edebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Egzotik plajlar, yağmur ormanları ile kaplı dağlar, modern şehirler, dünyaca ünlü alışveriş merkezleri, müzeler, tapınaklar ve tarihi miraslar… Malezya bunları ve ötesini sunuyor.

Malezya Gezisi İçin Çanta Hazırlama

Malezya, ekvatoral iklime sahip sıcak ve yüksek nemli bir ülke. Yılın hemen her mevsimi sıcak; gündüz hava sıcaklığı 32 derece civarındayken, gece ise 22 derece civarında. Buna uygun hafif kıyafetler almakta fayda var.

Olası yağmur durumlarına karşı küçük bir şemsiye, yağmurluk ve parmak arası terlik tavsiye edilir. Yine Malezya’da marketlerden alınabilecek plastikten yapılma tek kullanımlık yağmurluklardan bir tane çantada bulundurmak iyi fikirdir.

Malezya’da tapınakları ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınıza uzun bir pantolon ve uzun kollu giysiler almanız önerilir. Yine baş örtüsü olarak kullanılabilecek bir sarong iyi fikir olabilir.

Trekking veya orman yürüyüşler planlayanlar yanlarına bir spor ayakkabı alabilirler. Güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü sırt çantasında mutlaka bulunması gereken şeyler.

Malezya Ulaşım

Malezya’da kara, demiryolu ve hava taşımacılığı oldukça gelişmiştir. Yollar ise oldukça güvenli ve düzgün. Sürücüler ise yavaş ve saygılı araç kullanıyorlar. Bu nedenle destinasyonlar arasında kilometreleri zaman planı yaparken hesaplarken düşündüğünüzün 2 katı bir süre ayırın. Örneğin Türkiye’de 100 km’lik bir yolu çoğu sürücü 1 saate alır. Ancak Asya’da bu süre 2 saatten fazla sürmektedir.

Otobüsler oldukça konforlu ve ucuzdur. Yalnız Asya’da hemen her ülkede olduğu gibi yolculuk esnasında klimaları dondurucu olabiliyor. Bu tür seyahatler için uzun kollu şeyler, hırka ve pantolon giymek tavsiye edilir. Otobüs koltukları geniş ve sırt kısmı çok yatan tiplerden olduğundan uyumak için elverişlidir.

Malezya’da trafik sağdan akıyor. Araç veya motosiklet kiralarken bunu akılda tutmakta fayda var. İlk defa sağdan akan trafikte araç kullanacaklar için Malezya güvenli bir sürüş deneyimi fırsatı sağlar. Aile olarak seyahat edenler için araç kiralamak uygun bir ulaşım yöntemi olabilir.

Taksiler kısa mesafeli ulaşım için tercih edilebilir. Genelde taksimetre açmayı kabul etmeseler de, önerilen fiyatların çoğu makuldür. Pazarlık yapılabilir. Kısa mesafeler için 20RM uygundur. Pazarlık yapmadan fiyatta anlaşmadan taksiye binilmesi tavsiye edilmez. Gece tarifleri ise oldukça yüksek olabilir.

Malezya Parası

Malezya para birimi olan Ringgit (RM), 1, 5, 10, 20, 50 sent ve 1 RM demir para yanında; RM1, 2, 5, 10, 20, 50, ve 1002lik kağıt paradan oluşuyor.

1$=3,2 Ringgit, 1 TL= 1,65 Ringgit.

Kredi kartı şehirlerdeki mekanların büyük bir bölümünde geçerli olsa da, küçük kasabalar ve lokal gece marketlerinde nakit kabul edilir. ATM makineleri şehirlerde yaygın olarak bulunabiliyor. Yine döviz büroları da hemen her yerde yaygın olarak bulunuyor. bankanıza ait debit (parakart) kart ile buradaki atmlerden para çekebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

Malezya Seyahati Sağlık İpuçları

Daha önce nemli ve tropikal kuşaktaki ülkelere seyahat etmeyenler, ülkenin havasına alışmakta güçlük çekebilirler. Çok terleme ile kaybedilen su, bolca su tüketilerek yerine konmalıdır. Yine meyve suları da bunun için tavsiye edilir.

Sıtma yönünden ülkenin ana destinasyonları güvenlidir. Borneo Adası, Taman Negara gibi jungle ve yağmur ormanları yönünden zengin yerlere ziyaret yapacakların önceden aşı yaptırmaları iyi olabilir.

Sivrisineklerden korunmak için sinek koruyucu sprey mutlaka çantada bulundurmalıdır. Türkiye’de marketlerde veya Malezya’da hemen her yerde kolaylıkla bulunabilir.

Malezya hastaneleri ve klinikleri modern hizmetler vermektedir. Çalışanlar yeteri kadar İngilizce konuşabilmektedir. Reçetesiz ilaçlar eczanelerden, süpermarketlerden alınabiliyor.

Derin ormanlık yerlere yapılacak gezilerde, sülüklerden ve diğer böcek ısırıklarından korunmak için, mutlaka bolca sinek ve böcek koruyucu sprey kullanılmalı, pantolonlar gerekirse çorapların içerisinde konmalıdır. Böcek ısırıkları sonrası kullanılabilecek krem ve alerji tabletleri de çantaya konabilir.

Plaj keyfi sevenler mutlaka güneş kremi kullanmalıdırlar ve birkaç saatte bir yenilemelidirler. Doğrudan güneş altında uzun süre kalmak sağlık açısından risklidir.

Güvenli bir seyahat için seyahat sağlık sigortası yapılması tavsiye edilir.

Malezya Yeme-İçme İpuçları

Malay, Çin, Hint ve Avrupa yemeklerinin zengin kombinasyonu olan Malay Mutfağı zengin seçenekler sunuyor. Yeni lezzetlere açık olanlar, deniz ürünleri sevenler için çok şey vadediyor. Sütlü çay “teh tarik”, gevrek yağlı ekmek “roti canai”, Hindistan cevizi suyu ile hazırlanan bir pilav olan “nasi lemak”en az bir defa denenmelidir.

Deniz ürünü sevenleri ise çok daha zengin seçenekler bekliyor. Tutucu damak tadına sahip olanlar, batı tarzı yemekler sunan restoranalar veya fastfood zincirlerine takılabilir. Kullanılan yağ, sos ve malzemelerden dolayı umulan tadı beklemek hata olacaktır, şimdiden söyleyeyim. Yeni lezzetlere açık olmakta fayda var.

Sadece Malezya’da değil, Güney Asya ülkelerinin hemen hepsinde, hemen her yemekte şeker veya şekerli soslar kullanılıyor. Şeker hastaları veya şekere alerjisi olanlar dikkat etmelidir. Geleneksel Malay mutfağında şekersiz yemekler bulmak neredeyse imkansız gibidir. Çoğu yerde musluktan akan sular içilebiliyor. Çoğunlukla ben musluk sularını tercih etsem de şişse suyu daha güvenilirdir.

Sokak tezgahlarında veya pazarlarda satılan ürünler bütçe dostudur. Çoğunlukla restoranalrdan daha lezzetli ve nerdeyse üçte bir fiyatadır. Ülkede zaten yeme içme fiyatları ucuzdur.

Malay Kültürü İpuçları

Malayların sıcaklığı ve samimiyeti insanı şaşırtabiliyor. Malaylar yabancı kültürden olanlarla tanışmayı ve sohbet etmeyi seviyor. O nedenle karşılaştığınız hemen herkesle rahatlıkla sohbet edebilirsiniz. Malezya hakkından önceden basın veya TV yoluyla edinilmiş önyargıları evde bırakmakta fayda var.

Otelde, tekne veya diğer aktivite turlarında veya yolculuklarda Malaylarla sohbet edebilirsiniz. Birlikte fotoğraf çekmeye ve Facebook arkadaşınız olmaya da meraklıdırlar. Çekinmeyin sohbet edin.

Malezya’da dikkat edilmesi gereken bazı ince kurallar vardır. Bir Malezyalının evine veya tapınak ve cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar mutlaka çıkarılmalıdır. Bazı camilerde kadınlara örtünmeleri için eşarp ve kıyafet verilir.

Yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ elinizi kullanmanız tavsiye edilir.

Yerler, eşyalar ya da kişiler gösterilirken işaret parmağı kullanılması saygısızlık olarak kabul ediliyor. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekil göstermelidir veya avuç ucu yukarı gelecek şekilde tüm elle işaret edilebilir.

Tapınak gibi yerlerin yakınlarında otururken ayak tabanları tapınağı veya kutsal mekanları gösterecek şekilde uzatılması yine saygısızlık olarak kabul edilir. Özellikle Budist kültür bu konuda daha hassastır

Malezya Giyim İpuçları

Malezya, İslami kuralların da geçerli olduğu bir ülke. O nedenle sokakta, alışveriş merkezinde, toplu taşımada ve işyerlerinde; hemen her yerde kapalı kadınlar görmek mümkün. Çin kökenli Malezyalılar ise, kısa şortları ve derin dekolteleri ile buna bir kontrast yaratıyor.

Malezya tatili için özel kıyafetler hazırlamak gerekmiyor. İbadet yerleri için yapılacak ziyaretler için hemen her ülkede olduğu gibi burada da kolları ve bacakları kapatan kıyafetler gerekiyor. Bunun için sarong kullanılabilir. Yine birçok camiye giriş için turistler için hazırlanmış kıyafetler de görevliler tarafından sağlanıyor.

Malezya Elektrik Tipi

Malezya’da 240/50 volt elektrik sistemi ve İngiliz tipi köşeli 3 pinli prizler kullanılıyor. Yanınızda uluslararası elektrik adaptörü bulundurmanız veya buradaki süpermarketlerde temin etmeniz tavsiye edilir.

Malezya Alışveriş İpuçları

Malezya dünyanın Top 10 destinasyonu arasında yer alıyor. Konfeksiyon ürünlerinden el sanatlarına, elektronik ürünlerden aksesuarlara kadar çok zengin alışveriş fırsatları sunuyor. Alışveriş düşkünleri yanlarında boş bir bavulla gelebilirler.

Malezya alışveriş merkezleri 10:00-22:00 arası açık.

Top klas mağazalar dışında hemen her yerde mutlaka sıkı pazarlık yapmak gerekiyor. Özellikle elektronik ürünlerde pazarlık alışverişin olmazsa olmazı.

Batik ürünleri, sarong, egzotik el sanatları ürünleri, takılar alınabilir. Ben Canon 60D kameramı, MacBook Air bilgisayarımı Kuala Lumpur’dan aldım. Türkiye fiyatları ile kıyaslanmayacak derecede ucuzdu.

Malezya Gezisi Güvenlik Önerileri

Şimdiye kadar toplamda 6 defadan fazla Malezya’da bulundum ve şunu diyebilirim ki; Malezya oldukça güvenilir bir ülke. Herhangi bir sorun durumunda, özellikle turistik yerlerin çevresinde bulunabilecek, Malezya Turist Polisi ile temasa geçmelidir.

Genel güvenlik önlemlerine hangi ülkede olunursa olsun dikkat edilmelidir: Kalabalık mekanlarda çantanızı önünüzde duracak şekilde asın, otogarlar ve metro gibi yerlerde daha dikkatli olun, gece tek başınıza dışarı çıktıysanız karanlık sokaklardan uzak durun, ana yolda kalın veya taksi kullanın. Paranızın hepsini üzerinizde taşımayın, otel veya hastelinizdeki güvenlik kasalarını veya dolaplarını kullanın. Pasaportunuz yerine fotokopisini yanınızda taşıyın.

Malezya ölüm cezasını uygulayan ülkelerden biridir. Alkollü araç kullanarak veya uyuşturucu etkisiyle birinin ölümüne sebep olmanın karşılığı ölüm cezasıdır. 15 gram üzerinde uyuşturucu ile yakalanmış herkes bir uyuşturucu kaçakçısı olarak kabul edilir. Bu nedenle kimsenin bagajını taşımayın. Mümkünse bagajlarınızın fermuarlarına küçük kilitler takın.

Malezya Dili İpuçları

Malezya resmi dili olan Bahasa Melayu dışında İngilizce, Çince (Cantonese ve Hokkien), yerli kabile dili Iban ve Tamil azınlık dilleri de konuşuluyor.

Sayılar
1 satu
2 dua
3 tiga
4 impat
5 lima
6 enam
7 tujuh
8 lapan
9 sembilan
10 sepuluh

Fiyat ne kadar? -Berapakah Harganya
Ne-Apa?
Neresi-Mana?
Ne kadar-Berapa?
Adın nedir-Siapa Namamu
Saat kaç-Siapa itu?
Nereye gidiyorsun-Nak ke mana?
Nasılsın-Apa Khabar?
Nerelisin-Anda Dari Mana?

Yeme-İçme
Ekmek-roti
Su-air
Şeker-gula
Tuz-garam
Yağ-mentega
Kahve-kopi
Çay-teh
Tavuk-ayam
Et-lembu
Balık-ekan
Sebze-sayur
Buz-ais
Sıcak-panas
Soğuk-sejuk

Malezya Turizm Ofisi

Jalan Ampang, Kuala Lumpur. Tel +60 3 242 3929. Ülke hakkında bilgiler, harita ve broşürler buradan temin edilebilir.

Türkiye Kuala Lumpur Büyükelçiliği

118, JLAN U-THANT 55000 Kuala Lumpur, Malaysia. Posta Adresi: P.O.BOX:6238 55000 Kuala Lumpur, Malaysia
Telefon: 00 60-3 42 57 22 25  | Faks: 00 60-3 42 57 22 27 | E-posta: turkbe@tm.net.my

TEILEN
Önceki İçerikBatu Caves
Sonraki İçerikColours of Malaysia Festivali

CEVAP VER