Malina Gezi Rehberi

0
1410
Manila’da ilk durağınız olan Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanına hoşgeldiniz! Büyük metropol şehirlerden hoşlanıyorsanız, Manila’yı çok seveceksiniz. Yerel Filipin, İspanyol, Çin ve Amerikan kültürlerinin birbirine karıştığı yüksek tempolu, 24 saat alışveriş, yeme-içme ve gece eğlencelerinin olduğu Manila’da kendinizi kaybetmeye hazır olun.
zest_air_manila
12 milyon nüfusu ile Manila, Filipinler’in en büyük adası olan Luzon’da yer almaktadır. 636 km² lik bir alanı kaplayan Manila merkez ve civarındaki 16 ilçesi tek bir belediye tarafından yönetilmekte ve Metro Manila olarak bilinmektedir. Nispeten gelişmiş ve modern binaların birer birer yükseldiği Manila kent merkezinin dışında kalan bölgeler maalesef ülkenin fakirliğini gözler önüne sermektedir.
Tarih: Küçük bir Tagalog yerleşimi olarak yaşamaya başlayan “Maynila”, Brunei Sultanlığı’nın hakimiyetinin ardından 15. yy. da İslamiyetle tanışmıştır. 1571’de İspanyol yönetimi, yerel yönetici olan Rajah Sulaiman’ı devre dışı bırakarak Manila Kolonisi’ni kurmuştur.1581’de İsa’nın takipçileri ve Kolomb’un şövalyelerinin adaya gelmesiyle şehrin nüfusu artmış ve bugünkü 16 ilçeli yapı oluşmuştur. En büyük ada olan Luzon’da yer alan Manila’nın merkezi konumu tarih boyunca Koloni Başkenti olmasını sağlamıştır.
İklim: Tropikal iklime sahip Filipinler’in başkenti Manila’ya gitmek için en uygun zaman muson yağmurları ve tayfunların kesildiği kasım-nisan ayları arasıdır. Manila’da yıl boyunca ortalama sıcaklık en düşük 24 ºC, en yüksek 33 º’dir.
Metro Manila’nın turist bölgesi – şehir merkezi:  Pasig Nehri’nin güney ağzından başlar. Surlarla çevrili tek antik şehir Intramuros, ünlü Rizal Park, uygun bütçeli konaklama imkanı ve restoranların bulunduğu, gece hayatı ile nam salmış Ermita ve Malate bölgeleri nehrin güneyinde yer alırlar. Pasig Nehri’nin kuzeyinde ise Manila’nın eski China Town (Çin kasabası)’ın olduğu Binondo, Quiapo ve iç hat feribot seferlerinin yapıldığı North Harbor (Liman) yer alır. Manila Bay’in önünden başlayan ve Roxas Bulvarıboyunca devam eden turistik bölgede yer alan kafeler ve ünlü Robinson Place alışveriş merkezi turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerdendir. Manila Bay’in 8 km güneydoğusunda yer alan Makati ise şehrin iş dünyasının kalbinin attığı ve beş yıldız otellerin bulunduğu bölgedir. Son yıllarda şehrin en iyi restoranları ve barları Makati’nin iş merkezine doğru kaymıştır.
jeepney
Manila şehir içinde gezmenin en pratik yolu II. Dünya Savaşında kullanılmış askeri ciplerden dönüştürülmüş, rengarenk boyanmış jeepney lerdir. Uzak mesafeler için taksimetresi olan taksiler tercih edilmelidir. Yakın mesafeler için ise tricycle adı verilen üç tekerlekli bisikletleri tercih edebilirsiniz. Trafik yoğunluğu ve hava kirliliğinden dolayı Manila’da yürüyerek dolaşmak çok akıllıca bir seçim değildir.

MANİLA GEZİLECEK YERLER

Intramuros

1570 yılında inşa edilmiş, 4.5 km uzunluğunda surlarla çevrili ve İspanyol koloni döneminin izlerinin korunduğu 64 hektarlık bir alana yayılmış Intramuros (duvarların içi anlamına gelir), Manila’nın tarihi dokusunu yaşatan en önemli bölgedir. Bu tarihi alanda kiliseler, saraylar, eski koloniyel evler, müzeler, okul ve bazı hükümet binaları bulunmaktadır.
Intramuros, tarih boyunca İngiliz istilası, İspanya- Amerika Savaşı ve II. Dünya savaşındaki Japon istilası sebebiyle oldukça hasar görmüş ve binlerce kişiye de mezar olmuştur. Depremler, tayfunlar, yangınlar ve savaşların ardından büyük yara alan tarihi bölge, 1979’da kurulan özel Intramuros Yönetiminin göreve gelmesiyle restore edilmeye başlanmıştır.
inrtamuros_maniladan

Intramuros bölgesinde görülecek en önemli yerlerden biri Fort Santiago’dur. 1571 yılında odundan inşa edilen kale, 1574 Limahong saldırısında büyük zarar görmüştür. 1590’da İspanyollar tarafından taş kullanılarak yeniden ayağa kaldırılmıştır. İngiliz ve Amerikan askerleri tarafından merkez üs olarak kullanılan kale, 1942’de Japonlar tarafından ele geçirilerek bir hapishane, işkence ve ölüm merkezi olarak kullanılmıştır.

Intramuros tarihi bölgesinde ziyaret edilebilecek diğer yerler:

  • Filipinler’deki en eski kilise olma özelliğini koruyan ve 1994’de UNESCO Kültür Mirası ilan edilen San Agustin Kilisesi

  • Manila Metropolitan Katedrali

  • Bir Hıristiyan rahip tarafından daire şeklinde inşa edilen bölgenin en eski hisarı olan Baluarte de San Diego

  • Bahay Tsinoy, Casa Manila ve San Agustin müzeleri

  • Filipinler’in büyük kahramı Dr. Jose Rizal’ın idam edilmeden önce tutuklu kaldığı ve özel bazı eşyaları, yazıları ve idama giderken yürüdüğü yoldaki adımlarının olduğu bölgede yer alan Rizal Shrine.

Intramuros bölgesinde yukarıda sayılanların dışında gezilebilecek 22 değişik tarihi yapı daha bulunmaktadır. Tarihi bölgenin girişinde sol tarafta bir turist danışma merkezi bulunmaktadır. Burada bölge hakkında gösterilen ücretsiz belgesel filmi de izlemek mümkündür.

Rizal Park: İspanyollara karşı Filipinler’in özgürlük mücadelesini başlatan Filipinler’in büyük halk kahramanı Dr. Jose Rizal için, Intramuros’un hemen önündeki Rizal Park’ta, öldürüldüğü yerde 30,5 metre yükseliğinde bir anıt yapılmıştır. Bu özgürlük savaşçısı, 35 yaşında yargılanıp, 30 Ekim 1896’da idam edilmiştir.

 

rizal_park-manila
Şehrin diğer turistik bölgeleri arasında; finansal merkez olan Makati ve Ayala Müzesi, restoranları ve gece hayatıyla ünlü Malate ve Ermita bölgeleri, Roxas Bulvarı üzerindeki Kültür Kompleksi, Metropolitan Müze, Manila’nın China Town’ı Binondo ve kilisesi, gün batımını izlemek için ise Manila Koyu’ndaki kafeler ve Manila Hotel’in çatı restoranı sayılabilir.Tarih severler için görülmesi gereken önemli bir yer olan, Manila Bay’in girişinde yer alan Corrigedor Adası’na günübirlik bir tekne turu yapmak mümkündür. İspanyol ve Amerikan güçlerine kale olarak görev yapmış bu ada II. Dünya Savaşı süresince gerçekleşen Japon istilasında da önemli rol oynamıştır.

Günün yorgunluğunu atmak için akşamı, yerel Filipin yemeklerini tadabileceğiniz ve yerel dans gösterilerini izleyebileceğiniz Intramuros bölgesindeki Barbara’s Heritage Restoranı’nda geçirebilirsiniz.

Manila’dan kaçıp biraz soluklanmak isterseniz,  günübirlik veya bir gee konaklamalı olarak yakındakiPinatubo Dağı veya Tagaytay Gölü’nü değerlendirebilirsiniz.

Konaklama

koloniyeloteller

Manila’nın konaklama açısından uygun bütçeli otelleri genellikle Ermita ve Malate bölgesindedir. Yüksek sezonda Manila’da olacaksanız, otel fiyatlarında düşük sezona göre yaklaşık %20’lik bir fiyat artışı olabileceği unutmamalı ve mutlaka önceden rezervasyon yapılmalıdır. İş dünyasının merkezi olan Makatibölgesinde orta ve üst sınıf otel seçenekleri de mevcuttur. Otel fiyatlarının yanında gördüğünüz ++ işareti, fiyata %12 KDV ve %10 hizmet bedeli daha ekleyeceğiniz anlamına gelmektedir. Şehrin eski tarihi bölgesi olan Intramuros’ta eski koloniyel evlerden çevrilmiş butik otellerde uygun fiyatlara konaklama yapma imkanı da mevcuttur.

 

Ulaşım


jeepney

Filipinler’i keşfetmeye gelenlerin ilk durağı çoğunlukla Manila Ninoy Aquino Uluslararası havalimanıolmaktadır. Havaalanında birbirinden bağımsız 4 ayrı terminal binası bulunmaktadır. Uluslararası uçuşlar çoğunlukla Terminal 1 veya 2′ den gerçekleşmektedir. Ancak Zest Air gibi ucuz havayolları diğer terminalleri kullanabilmektedir. Terminaller arası mesafeler 3 km ye yakın olmakla birlikte, trafik sıkışıklığından dolayı bir terminalden diğerine gitmek (ücretsiz shuttle otobüsler mevcuttur) bazen 1 saati geçmektedir. Bu sebeple, bağlantılı uçuşunuz var ise zaman konusunda tedbirli davranmak mecburi hale gelmektedir. Manila’ya Malezya, Endonezya, Avustralya, Çin, Tayland, Singapur, Hong Kong ve Kore gibi ülkelerden direk uçuş mevcuttur.

Manila’dan diğer adalara gidebilmek için feribot veya ucuz iç hat uçuşlarını kullanmak mümkündür. Manila’da Kuzey Harbor ve Güney Harbor olmak üzere iki ayrı yolcu feribot limanı bulunmaktadır. Manila’dan diğer şehirlere otobüs seyahati yapmak mümkündür. Ancak tek bir merkez terminal yoktur, her firma kendisine ait bir kalkış merkezi belirlediğinden, bu tip seyahat biraz karmaşık bir hal alabilmektedir.
Manila havaalanından şehir merkezine gitmek için taksimetresi olan taksileri tercih ediniz. Pre paid (ön ödemeli) beyaz taksiler genellikle iki kat daha pahalıdır. Şehir merkezinde gezmek için taksi, jeepney (2. Dünya savaşından kalma askeri cipler), yerel otobüs veya tren (metro) kullanılabilir. Taksiye binecekseniz gideceğiniz yer için ya binmeden pazarlık yapınız ya da taksimetreli taksileri kullanınız.

CEVAP VER