Marina Bay

0
1492

Singapur, Malezya Yarımadası’nın en güney ucunda yer alan bir Güney Asya ada ülkesi. Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan, yüksek hayat standartlarına sahip şehir devleti Singapur, bugün dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden birisi.

19. yüzyıl başlarında Güney Asya’da, Hollanda ve İngilizler arası yoğun bir sömürgecilik rekabeti yaşanıyordu. İngilizler, bölgede hakimiyeti kurmak için Singapur’u bir merkez üs olarak seçmeden önce burası küçük bir balıkçı kasabasıydı. Adanın stratejik önemini keşfeden İngiliz memuru Sir Stamford Raffles, 1819 yılında İngiliz limanı kenti olarak kuruma çalışmalarına başlamasıyla tüm kaderi değişmiş.

Marina-Bay-728x338

Kısa sürede Asya ticaretinin merkezi haline gelen Singapur, sadece Asya’da değil, bugün dünya çapında en önemli ticaret, finans ve liman kentleri arasında yer alıyor.

Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden biri olan Singapur’da ticaret, yaşamın her alanında belirgin olarak fark ediliyor. Yüksek gökdelenler, alışveriş merkezleri, oteller ve plazalar her yandan yükseliyor.

Çok sıcak ve nemli havadan bunalan Singapurluların yaşamı dev alışveriş merkezlerinin içinde geçiyor. Birbirleriyle metro ulaşımı, yer altı geçitleri veya üst geçitlerle bağlı olan Singapur alışveriş merkezleri, dünyanın en büyük markalarına da ev sahipliği yapıyor.

Hikayesi yetmişli yıllarda alanın ıslah edilmesi ile başlamış olan Marina Bay, şehrin en yeni yerleşim alanlarından birisi. Denizin doldurulup, bataklıkların kurutulup genişletilerek yaratılan Marina Bay, bugün şehrin en gözde yeri. Sadece mimarlık alanında değil çevre, şehircilik, sosyal ve kültürel alanlarda en yaratıcı projelerin uygulandığı bölge, her geçen yıl eklenen yeni projelerle daha da genişletiliyor.

Marina-Bay-Singapur-728x455

Singapur’un simgelerinden bir çoğuna ev sahipliği yapan, muhteşem mimarisi ve ihtişamı ile büyüleyen Singapur Marina Bay, şehrin en çok ziyaret alan bölgelerinin başında geliyor.

Ülkenin simgesi olan, başı aslan, gövdesi balık olan Merlion heykeli, Singapur’u yukarıdan görmek için en güzel yerlerden biri olan Singapore Flyer dönme dolabı, deniz üzerine yapılmış dünyanın en büyük spor ve konser sahası Floating Stadium, ödüllü Gardens by the Bay, dünyanın en pahalı ikinci kumarhanesi Marina Bay Sands Casino ve bu güne kadar yapılmış en pahalı otel unvanını taşıyan Marina Bay Sands Otel bu bölgededir.

Marina Bay’de en ilgi çeken bina ise 3 gökdelenin üstüne kondurulmuş, büyük bir gemi görüntüsüne sahip olan Marina Bay Sands Oteli. Gökdelenlerin üzerinde bulunan gemi görünümlü dev platformun terasında, dünyanın en yüksekte yer alan havuzu bulunuyor. Otelin tepesindeki 1.2 hektarlık (10 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde) Sands Marina Sky Park‘ta, 250 ağaç ve 650 tropik bitki var. 2,600 odası olan otelde 1 kumarhane, 13 restoran ve 45,000 kişi kapasiteli konferans salonları bulunuyor.

Singapur-Marina-Bay-728x455

Marina Bay çevresinde One Fullerton Oteli, Esplanade Tiyatrosu, müzeler ve çok sayıda finans ve iş merkezine ev sahipliği yapan gökdelenler, rezidanslar, bar ve restoranlar bulunuyor.

Marina Bay, bölgedeki yapıların şahane aydınlatmalarıyla gece bambaşka bir kimlik kazanıyor. Zaman zaman düzenlenen ses ve ışık gösterileri her akşam yüzlerce yerli halk ve yabancı turist tarafından izleniyor.

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur uçak seferleri düzenliyor. Birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan Marina Bay, otuza yakın gezilecek yerleri ileSingapur turizminin kalbi olmaya devam ediyor.

TEILEN
Önceki İçerikGardens By The Bay
Sonraki İçerikSingapur Turu Gezi Rotası

CEVAP VER