Mega Fam Trip Malaysia

0
1049

Malezya Asya’nın parlayan yıldız ülkelerinden birisi. Sahip olduğu doğal zenginlikler ve kültürel renkleri çok iyi pazarlayan ülke, dünyanın en çok turist çeken ilk 10 ülkesi içerisinde yer alıyor. Son yıllarda uyguladıkları istikrarlı politikalarla ekonomik açıdan oldukça gelişim gösterdiler. Malezya ekonomisi oldukça güçlü; 28 milyon nüfuslu Malezya 234 milyar USD ihracat gerçekleştiriyor.

Visit-Malaysia-Logo

Hükümetler üstü bir politika uygulayan Malezya, çok iyi bir planlamalar yaparak, kısa dönemde milli geliri kişi başında 15,000 dolara çıkarmak istiyor. Bunu başarmak için de eğitim konusunu kalkınma planlarının bir parçası yapmışlar. Gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklere yönelik eğitim projeleri çoktan hayata geçirilmiş bile. Fikir vermesi açısından Avrupa gibi önemli bir pazarının dibinde olan 76 milyonluk Türkiye’nin 146 milyar USD ihracat yaptığını hatırlatalım.

 

Malezya Turizm Endüstrisi

Ülke sahip olduğu doğa, tabiat, kültür, zenginliklerini çok iyi kullanıyor. Çok kültürlü ve oldukça zengin bir etnik yapıya sahip Malezya, Malay, Çinli, Hintli yanında Sabah ve Sarawaklı çok sayıda farklı etnik yapıyı da bünyesinde barındırıyor. Ülkeye çekicilik kazandıran bu renklilik ülkenin de gurur kaynağı.

Malaysia-Mega-Fam-Trip

Turizm ekonomisine oldukça önem veren ülke 2011 yılında dünyanın 9. en çok ziyaret edilen ülkesiydi. 2010 yılında 24.6 milyar MYR olan turizm geliri, 2011 yılında ise 24.6 milyar MYR, 2011 yılında 58.3 milyar MYR olarak gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında agresif politikalar izleyen ülke, ulusal politikalar izleyerek bu gelirleri daha önceki yıllardan iyi olması için çabalıyor.

25 milyon olan turist sayısını 28 milyona yükseltme amacında olan Malezya, 2013 için 358 milyon MYR (118 milyon USD) tanıtım bütçesi ayırdı. Böylelikle geçen yıl 60 Milyar MYR (20 Milyar USD) olan turizm gelirini de daha yukarılara taşımak istiyor.

 

Mega Fam Trip

Farklı ülkelerden turizm sektörü çalışanlarına, Malezya turizmi hakkında ilk elden güncel bilgileri sunan Malezya Mega Fam Trip, birçok alternatif turizm fırsatı sunan Malezya’nın, farklı ve dikkate değer zenginliklerinin yakından tanıtılması adına oldukça profesyonel ve bir o kadar da keyifli bir etkinlikti.

Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan organizasyonla 23 ülkeden gelen 248 seyahat acentesi ve medya davetlisine, Kuala Lumpur The Renaissance Hotel’de bir seminer verildi. Malezya Turizm direktörü YBhg Dato’ Mirza Mohammed Taiyab tarafından sunulan etkinlikte, Visit Malaysia Year (VMY) 2014 sunumları yapıldı.

Malezya-Krali

Malezya’nın turizm sloganı “Truly Asia” ve tüm reklam ve promosyon çalışmaları da bu sloganla örtüşecek şekilde projelendirilmiş. 19 Ocak 2013’de bizzat Başbakan tarafından imzalanan protokolle “Visit Malaysia 2014” tanıtım kampanyası başlatılmış. Bu kampanya ile, birçok alternatif turizm fırsatı sunan Malezya, sadece deniz turizmi algısında kalmayıp, farklı ve dikkate değer zenginlikleri ile de dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor.

 

Colours of 1Malaysia

25 Mayıs akşamında, bu yıl 15.’si düzenlenen, Malezya kralı ve eşi de baştan sona izlediği, Colours of Malaysia festivali ile birlikte tüm projeler tanıtıldı. Festival programında, henüz atanmış olan Malezya Turizm ve Kültür Bakanı Datuk Seri Mohamed Nazri Abdul Aziz, “Visit Malaysia 2014” kampanyası ile ilgili bilgiler sundu.

Colors-Of-Malaysia

Malezya Turizm Dönüşüm Programı ile (MTTP), 2020 yılında 36 milyon turist hedeflediklerini ve bu sayıyla da 168 milyar MYR gelir elde etmeyi hedeflediklerini aktaran Abdul Aziz, ülkeye gelen turistlerle ilk karşılaşan gümrük memurlarından, pasaport kontrol görevlilerine, taksi şoförlerinden otel çalışanlarına, tur operatörlerine kadar her Malezyalının iki kat çaba sarf etmesini istedi.

Colors-Of-Malaysia-002

Kuala Lumpur Merdaka Meydanı’nda, zaman zaman yağmur altında geçen ve 6 saat süren etkinlikte; ülkenin değişik yerlerinden gelmiş farklı dini ve etnik yapıya sahip binlerce kişi çok renkli dans gösterileri sundu. Etkileyici ses, ışık ve havai fişek gösterileri altında, rengarenk kıyafetleri ile 8.500 dansçı ile ülke turizm projelerinin tanıtıldı.

Cuti-Cuti 1Malaysia Dance Tourism Carnival olarak da adlandırılan festival programının sonunda, ülkenin ne kadar renkli ve canlı olduğunu ispatlarcasına, sayısı yüz bini bulan yerli ve yabancı katılımcıların da festival kapanışına eşlik ettiği festival bir karnavala dönüşmüştü.

Colors-Of-Malaysia-001

Mega Fam Trip’te Kuala Lumpur, Tioman Adası ve Melaka şehirleri gezildi. Mega Fam Trip davetlisi olarak, 6. kez Malezya’da olmak ise benim için ayrıca bir keyif sebebi oldu. Turizm Malezya ekibi ile destinasyonları yakından tanımak ve gerçek bir Malezya deneyimi yaşamak ise ayrı bir keyifti. Daha önce bu destinasyonları gezmiş olsam da, buraları tekrar farklı gözlerle görmek heyecan vericiydi.

Mega Fam Trip etkinliğindeki destinasyonlar dışında, öne çıkan birkaç destinasyonu daha ziyaret edip, toplamda 2000’e yakın fotoğraf ve çok sayıda video ile Malezya’dan ayrıldım.

TEILEN
Önceki İçerikMalezya Gezi Rehberi
Sonraki İçerikBatu Caves

CEVAP VER