Mekong Delta Gezi Rehberi

0
1004

Mekong Deltası, Güneydoğu Vietnam’da, Mekong Nehri’nin kollar halinde Güney Çin Denizi’ne döküldüğü bölgedir. Yaklaşık 39.000 km²lik yüzölçümüne sahip olan Mekong Deltası, güneybatı Vietnam’ın da büyük bir bölümünü kapsar. Vietnam’ın yiyecek ambarı olan su ile kaplı bölgenin yüzölçümü mevsimden mevsime değişiklik gösterir. Mekong Nehri denize 9 büyük koldan döküldüğü için, Mekong Deltası’na Vietçe’de “Dokuz Ejder” Deltası denilmektedir.

Mekong Nehri, Tayland, Laos, Kamboçya ve Vietnam’ı dolaşarak denize dökülür. Nehrin aşağı bölümünde Mekong Deltası bulunur. Burası, dünyadaki 34 en geniş düzlük arasında yer almaktadır. Amazon ve Bramapur Nehirleri’nden sonra 3. sırada en geniş doğal bölgeyi oluşturmaktadır. Burası muhtelif bitki türlerine ev sahipliği yapan eko sistemiyle beraber turizme de kaynak sağlamaktadır. Mekong Deltası son zamanlarda “biyolojik hazine bölgesi” olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Yakın zamanda bölgede 10 bin yeni biyolojik tür bulunmuştur. Bunların arasında soyu tükendiği düşünülen bir fare türü de vardır.

Vietnam’ın önemli bir tarım merkezi ve toplam pirinç üretiminin yarısının elde edildiği Mekong Deltasına doğru giderken, çeltikleri, pirinç yufkası ve kâğıdı yapan fırın ve iş yerlerini, damıtım atölyelerini ve çikolatalı şeker yapanları görmek mümkün olmaktadır. Vinh Trang Pagodası’nın ve Rahipler Okulu’nun bulunduğu, deltanın büyük limanı My Tho’dan hareket eden ufak teknelerle çevre köylerde günlük hayatı, yüzen pazar yerlerini ve nehirle deniz arasında oluşmuş adacıkları görebilirsiniz. Bunlardan biri olan Thoi Son’da kanallar arasında “Sampan”larla gezerek harika tropikal bahçeleri görüp egzotik meyvelerin tadına bakabilirsiniz.

md

Can Tho şehri, 300 binlik nüfusu ile Mekong Deltası’nın en büyük şehridir. Can Tho, üzerlerine köprüler inşa edilmiş onlarca kanal tarafından bölünmüştür. Kanallardaki büyük tekne trafiğini kesmemek için bazı kanallarla köprü yapılmamıştır. Taşımacılık arabalı vapurlar ile yapılmaktadır.

Delta’da yapacağınız Cham kültürüne ait Müslüman köy gezileri, dünyanın neredeyse bir ucu olan Çin Denizi’ne açılan bölgede ilginç deneyimler yaşatacaktır.

Vietnam’ı bir kez de Mekong Deltası’ndan görmeyi düşünenler için tekne turları ideal gezi ortamı oluşturmaktadır. Vietnamlıların hayatında çok büyük bir yeri olan Mekong Deltası’nda yapacağınız tekne turunda yerel halkla iç içe olmanın yanı sıra onların kültürlerini, yaşam tarzlarını da öğrenme fırsatı bulacaksınız. Vietnamlılar, gündelik hayatlarını bu nehrin üzerine taşımış taşımışlardır. Nehrin sularında bir tarafta sebze ve meyve yıkayan birini görürken diğer tarafta başka birini çamaşır yıkarken görebilirsiniz. Bölgede yaşayan insanlar alışverişlerini yüzen pazarlardan yaparken, başka bir teknede pişen yemeğin tadına bakmak için kısa bir mola verebilirler.

Delta yolculuğunu üç şekilde yapabilirsiniz. Ho Chi Minh’den alacağınız tur paketi ile Delta’da birkaç gün geçirebilirsiniz. Vietnam’dan ayrılırken Mekong Delta yolunu kullanarak Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e geçebilirsiniz. Kamboçya – Phnom Penh’den Vietnam’a deltada yapacağınız yolculuk sonrasında giriş yapabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikSapa Gezi Rehberi
Sonraki İçerikVietnam Ülke Haritası

CEVAP VER