Monkey Forest

0
1196

Burnumda acı yanık kokusuyla uyandım. Her yer duman, nefes almakta zorlanıyorum. Çok ciddi olmayan bir allerjim var ama bu defa nefes almak nedense güç bana. Her sabah ve her akşam Bali’liler kapı önlerinde veya bahçelerinde bir gelenek uyguluyorlar; çöp yok etme, yani yakma geleneği. Ülkede çöp toplamak diye bir sistem olmadığından, çöpleri yakma yoluna gidiyorlar. Her sabah ve her akşam tüm şehri kaplayan bir sis tabakası bundan.

Monkey-Forest-003

Bakkaldan peynir, reçel ve ekmek alıp kahvaltı yaptıktan sonra, sırtçantalarımızı alıp yaklaşık 2 kmlik yolu yürüyerek Dewi Sri Bungalows adlı yeni yerimize geçtik. Bir yanı pirinç tarlası bir yanı harika güzellikte bahçe olan bungalowlar çok bakımsız.

Monkey-Forest-001

Eski olduğu belli ve bütün ağaç oymalar ve heykeller zamanın etkisiyle hasar görmüş. Odamıza yerleştikten sonra Monkey Forest’e doğru yürüdük, kaldığımız yer 5 dakika kadar uzağında. Giriş ücreti 20.000 Rupiah.

Monkey-Forest-004

Hemen girişten itibaren etrafınızı maymunlar sarıyor. Elimizde ne varsa hepsini çantaya koyduk. Her an bir yerlerden fırlayıp gözlüğünüzü, şapkanızı, fularınızı veya elinizde varsa yiyecek bir şeylerinizi çalabilirler. Çantanızda yiyecek olduğunu kokudan anladığında yine de sizi rahat bırakmıyorlar.  Yaşlı, genç, bebek… Hepsini bir arada sizden bir şeyler almak için beklediğini görüyorsunuz. Maymunların çoğunluğu da parkın girişinde toplanmış. Park girişinde muz alıp maymunlara verebiliyorsunuz.

Monkey-Forest

Ziyaretimiz sonrası otopark çıkışında konuşmaya başladığımız park yöneticisi bize, Monkey Forest’te 8 aileden oluşan 800’e yakın maymun yaşadığını söyledi. Balinese Hinduizm için bu ormanın ve maymunların kutsal olduğundan koruma altında olduğunu, dışarıya maymunu vermediklerini, Washington, Amerika’daki bir üniversiteden, maymunlar üzerinde eğitim almak ve uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin ziyaret ettiğini söyledi.  Orman dışına çıkmak isteyen maymunları elindeki sapanıyla vurarak da engelliyordu.

Monkey-Forest-005

Park ziyareti sonrasında Farid, motosiklet kiralamak için galerileri ile sıkı pazarlıklara girişti. Cadde üzerinde gördüğümüz her kiralama servisine girdik, hepsinden aldığımız fiyatlar aşağı yukarı 40.000 IDR. İlk geldiğimiz gün ziyaret ettiğimiz bir tur acentenin fiyatı en makuluydu. Ben oradan 35.000’ bir tane kiraladım, ancak yarın teslim alacağım. Farid ise başka bir yerden motor kiraladı. Motoru iyi olmadığından yarın geri gelecek olan motorlardan yenisiyle değiştirecek.

Monkey-Forest-006

Dün görüştüğümüz Farid’in arkadaşı Peter, bize şehrin biraz dışında Janggar Ulamisminde bir yeri önermişti. Farid’in motorunun arkasına atlayıp oraya gittik. Daha dün motosiklet kazası yapmış biri olarak, kendi kullanmadığım bir motorun arkasında yolcu olarak oturmak zormuş. Durmadan Farid’e yavaş gitmesi için ikazlarda bulunarak gidiyorduk.

Ubud-Restaurant

Pirinç tarlası kenarındaki restoranın hem ucuz menüsü ve hem de bedava ve hızlı interneti vardı.Yerde oturulacak şekilde hazırlanmış sofraları olan kamelyalardan birine oturup, içeceklerimizi söyledikten sonra bilgisayarlarımıza daldık.

TEILEN
Önceki İçerikMas Village
Sonraki İçerikKuningan Adası

CEVAP VER