Mount Rinjani

0
1157

Mount RinjaniEndonezya‘nın 129 aktif volkanından birisi. Hem Hindular hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul ediliyor. Bu yarı aktif yanardağda yer alan krater gölü Segara Anak (Son of The Sea), Endonezya Hindularının en önemli kutsal mekanlarından biri. Bali kökenli Karangasem Krallığı’nın, 18. yüzyılda Lombok’u ele geçirmesinden bu yana, beyaz giyinmiş yüzlerce hacı, yağmur sezonun öncesi buraya gelerek Mulang Pakelem adlı seremonilerini gerçekleştiriyor.

Doğa müthiş güzellikler sergiliyor burada; dağ, zirve, masmavi krater gölü, yarı aktif yanardağdan yükselen dumanlar, dinlenip, temizlenmek için sıcak su kaplıcaları, olağanüstü güzellikte gün doğumu ve gün batımı ve tüm bunları keyifle yapmak için ideal bir iklim…

Tüm güzelliklere tezat, burada doğaya oldukça insafsız davranılıyor. Tüm rota boyunca her taraf pet şişeler, plastik ambalaj kağıtları ve şişeler dolu. Her ne kadar bulunduğumuz Gunung Rinjani National Park‘ı yöneten Mt.Rinjani Trek Merkezi ödül almış olsa da, yönetimin parkı iyi yönettiği söylenemez. Yürüyüş parkurlarının neredeyse tamamı patikadan oluşuyor, çok az yerlerde düzenlemeler yapılmış. Avustralya ve Yeni Zelanda’daki yürüyüş parkurları gözümün önünden geçince, buradaki görevlilerini eleştirmemek mümkün değil. Bu kilometrelerce trekking rotası üzerinde bir tane bile tuvalet yok.

Rota boyunca herhangi bir dinlenme barakası ve gölgelik bulunmuyor. İhtiyacınız olan bir şeyleri satın alabileceğiniz bir shop da yok. Yüklerimizi taşıyan portörlerin kamp yerinde, yere serdikleri saronglarının üzerinde sergiledikleri bisküvi ve kimi içecekler  olması, muhtemelen aç kalan çok olacaktır. Zira kamp sırasında ikram edilen yemek ve içecekler, tırmanış için yeterli enerjiyi vermekten çok uzak.

2700 metrede bulunan krater ağzında, dün gece konakladığımız kamp alanında 1 saat dinlendikten sonra tekrar yola koyulduk. Bu defaki hedefimiz 700 metre aşağıda bulunan kutsal Segara Anak Krater Gölü ve onun yakınındaki sıcak su havuzları olacak. Aşağıya inen patika hem riskli, hem de çok dik. Zikzaklar çizerek indiğimiz bu tür patikalar bana daha kolay geliyor. Çocukluktan kalma deneyimlerimden dolayı, kayaların üzerinde yürüyebilme ve denge becerim çok iyi. Bu inişteki sorun ise dizlerinize binen yük nedeniyle bacak kaslarınızın aşırı zorlanması. Daha önce tenis oynarken incitmiş olduğum sol dizimdeki bağlarda ağrılarım o zaman başladı.

Dik krater ağzından, kraterin merkezine inen zorlu yolu indikten sonra, kraterin içerisindeki vadide çayırların arasındaki patika yollardan yürüdük. Hava sıcaklığı 16°C derece civarında seyrediyor. Öğleden sonra 3 olduğunda, 200 metre derinliğindeki Segara Anak Krater Gölü’nün serin sularına kendimizi bıraktık.

Yemek hazırlanma işinin uzun süreceğini öğrenince krater gölünden 15 dakika yürüyüş mesafesindeki Aik Kalak sıcak su havuzlarına (hot springs) gittik. Kaplıca desek daha mı doğru olur acaba? Krater gölündeki soğuk su 20 dereceler civarındayken, yanardağ içerisinden ısınıp buraya ulaşan suyun sıcaklığı yer yer 37 dereceler civarı. Havuzlardan bazısı çok sıcak ve yüzmek için aşırı sıcak. Uygun havuzlardan birine dalıp kaslarımızdaki krampları çözdük. İki gündür her yerimizde olan toz ve kumlardan, kirden arınıp rahatladık.

Pangkereman Jembangan, adındaki kaplıca suyu, yerel halk tarafından hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak merhem yapımında kullanılıyor ve her derde deva olduğu söyleniyor.

Dün krater ağzının doğu zirvesinde 2.000 metrede kamp yapmıştık. Bu geceki kamp alanımız ise dışındaki yağmur ormanlarında olacak. Normalde konaklama yerimiz krater ağzının kuzey çıkışındaki zirve olacaktı, ancak yemek yapmak için kullanılması gereken tüm suyu neredeyse tüketmiş olduğumuzdan doğal su kaynağının olduğu yerde kamp yapacağız. Yürüyüş göl kenarından başladık, fakat takip edeceğimiz herhangi bir kıyı veya patika yok. Göl kıyısı boyunca uzanan kayalıklara tutunarak bu dik ve tehlikeli olduğu kadar  bir o kadar da güzel olan patikayı geçtik. Krater gölünde yüzen kocaman balıkları görebilecek kadar su berraktı. Rehberimiz dikkatli olmamızı, bu parkurda 2 İngiliz kızın fotoğraf çekme sevdasına öldüğünü söylüyordu.

Ormanın içerisinden dik yamaç ve kayalıkları aşarak, zaman zaman da tırmanarak zirveye vardığımızda bizi yine inanılmaz bir manzara bekliyordu. Kraterin tek çıkışı olan solumuzdaki vadiden rüzgarların sürüklemesiyle krater içerisine doluşan bulutları görebiliyorduk. Diğer yandan da krater gölünün mavi rengi, bulutlar, orman seyrine doyum olmaz bir manzara sergiliyordu. Hemen arkamızda ise yağmur ormanlarının başı bulutlar ile kaplı. Uçak penceresinden bakıldığında, güneş altında parıldayan bulutların manzarası vardı. Bulutların belki de 1.000 metre üzerinde yürüyoruz.

Ulaştığımız bu zirvede de yine çok sayıda kamp çadırları vardı. Geçtiğimiz yol üzerinde de, göl kenarında da çadırlar kurulmuştu. Bu rotay, 2 gece 3 gün değil de 5 gün yapmak ve doğanın tüm güzelliklerini seyre dalmak ve yaşamak daha keyifli olurdu. Yol arkadaşım Farid’e çadır veya ekipmanları satın alıp, kendi rotamızı kendimiz organize edelim demiştim ama o bunu kabul etmemişti. Aslında isteyen kendi portörünüzü ve kılavuzunuzu kiralayıp rahat bir şekilde dilediği  gibi planlayabiliyor. Kılavuza da gerek yok, sadece bir portör kiralanması günlük 100.000 Rp ve bazı ekipmanlar köyden kiralanabiliyor.

Kamp alanının 2 saat uzaklıkta olduğu söylendi ve biz tekrar oraya yürümeye başlarken bir yandan da gün batmak üzereydi. Tabi oluşan manzara, Lombok adasının batısında bulunan Bali adasındaki Agung ve Batur dağlarının bulutların içerisinden yükseliyormuşçasına olan görüntüsü ve renkleri dillere destan olabilecek güzellikte. Gurubumuz hızlıca ilerleyip gitmişken, Belçikalı Isabelle, Hollandalı ekip arkadaşlarımız Farid, Heleen ve Kirsten ile geride kalıp hem yavaş yavaş yürüyüp hem de bolca fotoğraf çektik.

Bu yürüyüşümüz yine tam bir macera oldu. Farid de öndeki gruba yetişmek için hızlıca gidince, geride kalan bizler karanlığın içerisinde elimizdeki zayıf ışık kaynakları ile yokuş aşağı, kum veya toprak yollardan çok ağır küçük adımlar atarak iniyorduk. Nihayet yağmur ormanlarına vardığımızda biraz daha rahatladık, çünkü patika yol ağaçlardan dolayı daha sıkı bir zemine sahip ve belirgindi. Yalnız bu defa da bizi yavaşlatan ağaç kökleri ve bazı yerlerde yağmurdan aşınan patika basamaklarına takılan kızlar birkaç defa düşmesine sebep oldu. Dikkatli olmadığınızda bir yerinizi incitmeniz veya kırmanız çok kolay. Sırtlarında yüklerle portörlerin 1 saatte aştığı bu patikayı biz 3 saatte ancak aşabildik.

Kamp alanına vardığımızda ekibimiz, yağmur ormanında, ağaçların arasına kurdukları çadırların önünde yaktıkları büyük bir ateşin çevresinde çay içiyorlardı. Biz de ateşin çevresinde yerimizi aldık, çok yorulmuş ve bitkindik. Akşam yemeği ile birlikte çadırlarımıza geçtik. Ayakkabılarımızın çadırın içerisine bırakılması söylendi. Bu yağmur ormanında yaşayan yaban köpekleri bulunuyor. Meraklı maymunlar ve köpekler tarafından ayakkabılarımızın çalınabileceği iletildi. Yolda gelirken de ormanda yaşayan birkaç yabani köpek görmüştük.

Yarın 4,5 saat sürmesi beklenen bir iniş sonrasında, bu Mt. Rinjani tırmanış maceramızı bitirmiş olacağız.

TEILEN
Önceki İçerikMount Bromo Volkanı
Sonraki İçerikBalıkçı Yelkenlisiyle

CEVAP VER