Myanmar Genel Bilgiler

0
1340

Myanmar, yola çıkmadan önce bile en çok ziyaret etmek istediğim ülkelerin başında yer alıyordu. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi hayran olduğum fotoğrafçı Steve McCurry’nin bu ülkeye ilişkin fotoğraflarıydı.

dsc00516

Her baktığım fotoğrafta karşılaştığım rengarenk yerel halk, kocaman tarihi ve dini yapılar önünde vişne çürüğü kıyafetleri ile dolanan keşişler, bozulmamış Asya dokusu sanki beni ülkeye davet ediyordu.

img_2401

Yola çıktığımda ise ülkeye ilişkin bu fotoğraflar dışında çok da bir şey bilmediğimi fark ettim. Kulaktan duyma bilgiler bir yana, yaklaşık elli yıl sonunda ilk defa turistlere açılan ülkenin Asya kimliğinin bozulmasına izin vermeden, sonuna kadar koruduğu şüphesizdi.

dsc01261

İlk durağım olan Yangon sokaklarına çıktığımda karşılaştıklarım beni şaşırttı. Batı etkisinden son derece uzak, kendi halinde düzenine sıkı sıkıya sarılmış bir şehir beni karşıladı.

dsc01162

Öyle ki Yangon bana burada zamanın çok öncelerde durduğunu ve o zamandan beri de hiç ilerlemediğini hissettirdi.

dsc01157

Temel turist ihtiyaçlarına yeni yeni cevaplar bulmaya çalışsa da, cana yakın insanları, dolu dolu ve rengarenk sokakları, görülmeye değer tarihi ve dini yapıları ile Myanmar kendisini kısa sürede sevdirdi.En başında sadece bir hafta konaklamayı planlarken, biletimi bir hafta daha uzattırdı!

 

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Myanmar küçük bir ülke gibi gözükse de ülke içerisinde mesafeler düşünüldüğünden daha fazla. Ben çok hızlı gezmeme rağmen iki haftamı ayırdım. Ülkeyi hakkıyla gezmek için üç haftanın yeterli olacağına inanıyorum.

Myanmar’ı ziyaret etmek için en ideal dönem Kasım ile Şubat arası. Ülkede Mayıs ayında başlayan yağış sezonu Ekim ayına kadar devam ediyor. Ben ülkeyi mayıs ayı sonunda, haziran başında ziyaret ettim. Genel olarak hava açık olmasına rağmen, çok sıcak ve nemliydi; fakat dönmeme yakın her gün saatlerce muson yağmuru ile karşılaştım. Bazen dışarıda yağan yağmur dinsin diye saatlerce kapalı mekanlarda beklemek durumunda kaldım.

Vize

Myanmar vizesini almak birçok ülke için epey kolay. Gerekli evrakları verdikten sonra en fazla 2-3 gün içerisinde teslim alabiliyorsunuz.

Ben vizemi Bangkok bulunan Myanmar Büyükelçiliği’nden iki adet vesikalık, yaklaşık 25 dolarak tekabül eden Thai bahtı, pasaport fotokopisi ve ilgili başvuru evrağını teslim ettikten tam bir hafta sonra alabildim. Diğer ülke vatandaşları ekspres hakkını kullanarak, tek günde bile vizeyi alabilirken, bunun Türkler için geçerli olmadığını, kimlik kontrolü yapacaklarını belirttiler.

Rota

Myanmar’da yolculuğuma Yangon’dan başladım. Sonrasında kuzey bölgeleri ziyaret edip tekrar Yangon üzerinden güney bölgelere geçtim.

Myanmar’da kaldığım 14 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_myanmar

28-29.05.2013, Yangon
30.05.2013, Mandalay
31.05.2013, Bagan
01-02.06.2013, Nyaungshwe (İnle Gölü)
03-05.06.2013, Mawlamyine, Pa-auk
06-07.06.2013, Kyaithiyo, Kinpun
08-10.06.2013, Yangon

Temel olarak Myanmar’da görmek istediğim her yeri görmüş olsam da, bir daha gelecek olsaydım eğer Kalaw’dan Inle Gölü’ne uzanan yürüyüşü mutlaka yapardım.

Myanmar’da para kullanımı

Myanmar’a yolculuk yapacaksanız özellikle dikkat etmeniz gereken bir konu. İnternette birçok yerde yazılı olan kurallar geçerliliğini 2013 yılı itibari ile yitirmiş ya da değişmiş. Örneğin benim elimde bulunan rehber kitap havaalanında ya da bankalarda kesinlikle para bozdurmamamı; çünkü buralarda Myanmar kurunu yüksek göstermek adına saçma bir uygulamanın bulunduğunu belirtmişti. Fakat durum değişmiş. Ben bütün yolculuğum boyunca en yüksek kuru bankalardan 1 USD = 940 Kyatt şeklinde aldım. Onun dışında nereye gittiysem (dolandırılma tehlikesi bir yana) daha düşük oranlarla karşılaştım.

Ülke içinde kredi kartlarının hiçbir ATM’de kabul edilmediği, bu nedenle kullanacağınız paranın tamamını yanınızda getirmeniz gerektiği söyleniyordu. Bazı oteller belirli bir komisyon karşılığında Visa karttan para çekilmesine izin veriyormuş. Fakat bu konuda değişmiş. Ben denememiş olsam da rastlaştığım birçok yabancı ATM’ler aracılığıyla uluslararası kartlarını kullanıp para çektiklerini belirttiler.

Son ve en önemlisi olarak bu ülkeye getireceğiniz dolarlarınızın ne yazık ki 2006 yılından eski olmaması gerekiyor. Dolar banknotlarının üzerinde herhangi bir yazı, damga, kıvrıklık, buruşukluk varsa kabul görmüyor. Bu nedenle ülkeyi ziyaret eden herkesi dolarlarını çarşaf gibi korumak adına garip yöntemler geliştirmiş görüyorsunuz. Aman diyim!

Ulaşım

Myanmar’da ulaşım ağları görece gelişmiş. Şehirlerarası yolculuklarda otobüs ve tren tercih edebileceğiniz alternatifler olarak karşınıza çıkıyor. Gündüz otobüslerini kullanırsanız genelde klimalı ve yerellerin de çok sık kullandığı otobüsler ile yolculuk ediyorsunuz. Otobüs içerisindeki televizyonlarda son ses gösterilen Myanmar dizileri ve müzik kliplerine maruz kalıyorsunuz. Çok fazla kez dur kalk yaptığınız için de yolculuğunuz normalden uzun sürüyor. Eğer gece otobüslerine binerseniz ise işin rengi değişiyor. Yolculuk yapan birçok insandan duyduğum üzere gece otobüsleri şehirlere çok abuk saatlerde varıyor. Gecenin üçünde, dördünde hiç bilmediğiniz bir şehirde, hiç bilmediğiniz bir noktada kendinizi bulmanız mümkün. Üstelik gece otobüslerinde, dışarıda hava kaç derece olursa olsun fark etmez, son kuvveti ile kullanılan klimalar sizi kat kat kıyafetlerinize sarılmaya itebiliyor. Klimalı yerel otobüslere ek olarak bazı hatlarda yepyeni VIP otobüsler de bulunuyor. Normalde vereceğiniz ücretten biraz daha fazla ödemeniz koşulu ile geniş koltukları sonuna kadar yatabilen, yolculuk sırasında çeşit çeşit ikramların bulunduğu ve daha rahat bir yolculuğun garantilendiği bu otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Trenler ise bu konuda daha rahatlar. Trenlerde genelde iki sınıf bulunuyor: genel ve üst sınıf koltuklu. Üst sınıf koltuklu da yolculuk etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Lakin genel sınıfta tek bir tahta üzerinde oturuyorsunuz, üst sınıf koltuklu vagonlarda koltuklar geniş ve rahat. (Bazı trenlerde bu koltukların parçalanmış olduğu ve vagonun her zıplamasında sizin bu parçaları toplamak zorunda kaldığınız gerçeğinden bahsetmiyorum bile) Bazı hatlar üzerinde yataklı vagonlar da bulunuyor. Ben Yangon – Mandalay arasında bu şekilde yolculuk yaptım. Tek sorun tren biletleri turistler için çok pahalı! Normalin neredeyse otuz katı fiyatlar ödemeye hazırlıklı olun. Yereller için çok cüzi olan biletler, söz konusu turistler olduğunda abartı olabiliyor. Bu nedenle Yangon – Mandalay yataklı trenine 30 Amerikan doları ödemek durumunda kaldım.

Şehir içinde önceden pazarlık yapmanızın şart olduğu taksiler bulunuyor. Ben Bagan’ı daha kolay gezebilmek amacıyla, sadece Bagan’da böyle bir taksi ile bütün gün için anlaştım. Geri kalan bölgelerde ya yerel otobüsler ile ya da pick-up adı verilen küçük kamyonetlerin arkasına dizilen sıralarda yolculuk yaptım. Bazen belli bölgelerde beni motosikletinin arkasında belli bir ücret karşılığında istediğim yere götürmeyi teklif eden insanlara da denk geldim. Genel olarak şehirler küçük olduğu için yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak gezmek en mantıklısı.

dsc00393

Konaklama

Myanmar turizme yeni açıldığı için konaklama ülkeyi ziyaret edenlerin karşısında çok büyük bir engel olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yüksek sezonda birçok insandan konaklayacak yer bulamadıkları ve iki kişilik odalarda dört beş kişi konakladıklarına ilişkin duyumlar aldım. İnle Gölü’nde geçen sene gelen turistlerin konaklamasını karşılayacak kapasite bulunmadığı için, birçok turistin tapınaklarda uyumak zorunda kaldığını öğrendim.

Ben gittiğim yerlerde konaklamaya ilişkin bir problem yaşamadım, bu biraz da düşük sezonda orada bulunduğum içindi; fakat birçok otelin ek binalar yaptığına, neredeyse her sokakta onlarca yeni otel inşaatı olduğuna bizzat tanık oldum. Bu da arz talep meselesinin en büyük kanıtı.

Konakladığım oteller genelde temiz, banyosu içerisinde, kahvaltının ücrete dahil olduğu otellerdi. Ödediğim ücret aldığım servisin yanında çok fazla kaçıyordu, üstelik otel ücretleri Amerikan doları üzerinden ödeniyor. Yine de oteller konusunda herhangi bir problem yaşamadım.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Aung Sin Guesthouse, Yangon – 20 USD
May Kha Lar Guesthouse, Bagan – 20 USD
Aquarius Inn, Nyaungshwe – 12 USD
Pa-auk Tawya Manastırı, Pa-auk – ücretsiz
Pan Myo Thu Inn, Kinpun – 12 USD (iki kişi konakladık)
Garden Guesthouse, Yangon – 15 USD (iki kişi konakladık)

dsc01292

dsc01236 dsc00652 dsc00564 dsc00393

Yiyecek içecek

Myanmar yemekleri üzerinde bölgedeki diğer kültürlerin etkisini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Hindistan, Çin ve Tayland’ın yemek kültürüne benzer bir mutfak anlayışı sizi karşılıyor.

Ülkenin en temel yemeği köri ve pirinç. Bu köriyi tavuk, balık, domuz, deniz ürünleri ya da koyun olarak tercih edebiliyorsunuz. Yemekle beraber mutlaka çorba ve çeşitli mezeler ikram ediliyor. Bu mezeler arasında çeşitli turşulanmış ya da baharatlı soslarla hazırlanmış sebzeler yer alıyor.

Bunun dışında Çin ve Tayland mutfağında sıkça rastlayabileceğiniz noodle ve pirinç türleri ile, Hint mutfağının farklı çeşitlerini şehirlerde bulabiliyorsunuz.

Özellikle sokak yemekleri konusunda Myanmar’ın çok iyi olduğunu belirtebilirim. Her köşe başında mutlaka çeşit çeşit hamur işleri, kızartmalar, sulu yemekler ve tatlılara rastlamak mümkün. Denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

img_7670img_7669img_7414dsc01268

dsc00375 dsc00647 dsc00745

 

CEVAP VER