Myanmar Hakkında

0
1034

Bağrındaki 4000 Budist tapınağıyla Bagan’da güneşi batırmak, Mount Popa Dağına tırmanıp, aşağıda henüz modern dünya ile pek de tanışmamış ve gelişmemiş (!) şehre bakmak, yüzer köyleriyle Inle Gölü’nün mitsel havasını solumak… Evet Myanmar’dan bahsediyorum. Eski adıyla Burma, son zamanlarda seyahat tutkunlarının en gözde ülkelerinden biri haline geldi.

Eğer yeryüzünde gizemli ve henüz keşfedilmemiş birkaç ülke kaldıysa, bunlardan biriMyanmar olmalı. Bakir ormanların, karla kaplı dağların ve bozulmamış plajlara, 2 bin yıldan fazla süren zengin ve görkemli bir mirasın eşlik ettiği bir coğrafya Myanmar. Muhteşem anıtları ve antik kalıntıları ile 135’ten fazla etnik gruba ev sahipliği yapan bu topraklar, çok zengin bir kültürel renkliliği bağrında barındırıyor.

YANGON-RANGOON

Hindistan ve Çin arasında bulunan bu Tayland’ın Batı komşusu Myanmar, Güney Asya’nın en çok çeşitliliğe ve renge sahip ülkelerinden biri. Kuzeyde sınırları Himalaya Dağı’na dayanırken, Güney çok zengin ve renkli deniz altı yaşamına ve mercanlara sahip Andaman Denizine uzanıyor. Kıyı boyunca serpilmiş el değmemiş adaları, geleceğin turizm odağı olacağı kesin.

En büyük şehri Yangon, eski başkent Mandalay, Angkor Wat’ı aratmayan Bagan şehri ve fotoğraflarına bakıp iç geçireceğiniz Inle Gölü ile Güney Asya’nın en yeni turistik destinasyonlarından biri şu anda. Modern dünyanın yüksek binaları, plaza işyerleri, otobüs ve metro trafiği içerisinde hayatını sürdürenler için apayrı bir gezegenmiş gibi duruyor bu ülke.

 

Bagan_Pagan_Mayanmar_Burma

Mutlaka gidilmesi gereken ülkeler listesine ilk sıradan girmesiyle son 12 ayda fiyatlar roket gibi fırladı. Avrupa ve Avustralya’nın ünlü turizm acenteleri, 2012 yılı turlarını daha yılın başında doldurmuşlardı. Kapılarını dünya turizmine açan askeri yönetim turizmin bu yıl %300 büyümesini bekliyor. Kapılar açılmasına açılıyor ama gelecek turistleri ağırlayabilecek kapasiteye sahip mi sorusuna ise verilecek cevap net: Hayır!

Myanmar_Temple

2011 yılında 391,176 turistin ziyaret ettiği ülkeye 2012 yılında 500.000 turistin gelmesi bekleniyor. Kasım ve Mart arasındaki ayları arasındaki pik dönemde, 80$’lık otel fiyatları 200$’a kadar çıkıyor. Hem havayolu bilet fiyatları hem de otel ücretleri açısından şimdiden Güney Asya’nın popüler turistik ülkeleri Tayland, Malezya ve Vietnam’dan %30 daha pahalı gibi görünüyor.

Myanmar_Burma

Burma olarak bilinen Myanmar, uzun süre dünyanın geri kalanından izole kalıp, korkunç insan hakları ihlallerini siciline işlemiş bir devlet olarak kabul ediliyor. Günümüz tekno dünyasında yaşayanlar göre, ilkel (!) denilebilecek bir yaşamın sürdüğü ülkenin sınırları yabancılara kapalı ve geçilmez olmasa da, özellikle ekonomik sebeplerden dolayı gitmesi pek de kolay olmayacak gibi görünüyor.

Inle_Lake_Gölü_Burma

Demokratikleşme ile birlikte aralanan kapılar, turizm sektörü için bir fırsat sunmuş olsa bile bu, ülkeyi kalkındırmak ve Myanmar’ın sorunlarını çözer mi bilinmez, ama benim seyahatimin rota karmaşası Myanmar vizesi ile başlayacaktı.

TEILEN
Önceki İçerikMyanmar Vizesi
Sonraki İçerikSingapur Gezi Rehberi

CEVAP VER