Phnom Penh Gezi Rehberi

0
971

Phnom Penh Kamboçya’nın başkentidir. Hindi Çin Yarımadası’ndaki en güzel şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu şehrin yakın geçmişinde yaşadığı vahşet, günümüzde modernleşmeye paralel olarak artış gösteren gayrimenkul ve trafik kalabalığı ile biçim değiştirse de varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Phnom Penh, Bassac ve Tonle Sap nehirlerinin tam kesiştiği noktada konumlanmıştır. Phnom Penh’e gelen turistler bu şehirde albenisi olan mekanlar olmadığını düşündükleri için şehri sadece bir geçiş noktası olarak kullanmaktadırlar. Son zamanlarda konaklama seçeneklerini arttırmak için nehir kenarında yatırım yapılarak birçok otel inşa edilmiştir. Şehirde turistik mekânlar ve oteller genellikle göl ve nehir kıyısında kümelenmiş durumdadır.

Phnom Penh’de “Foreign Correspondents Club” ta uluslararası bir ortamda vakit geçirebilirsiniz. İçki, yemek, servis gayet güler yüzlü, saygılı ve hızlıdır. Giriş katında cafe-pastane bölümü de bulunmaktadır. Biraz pahalı olmakla beraber lezzetli kahve, pasta, Fransız börek ve çörek ürünleri satılmaktadır.

Phnom Penh gezilecek yerler: Kraliyet Sarayı`ndaki (Royal Palace) Silver Pagado`yu mutlaka ziyaret edilmelidir. Toplam 5000 gümüş yer karosunun kullanıldığı Silver Pagoda`da muazzam bir Budist hazine koleksiyonu bulunmaktadır. Gümüş Pagoda’nın adı, yerde serili olan ve her biri 1 kg ağırlığındaki gümüş plakaların yer döşemesi olarak kullanılmasından gelmektedir. Burası bir zamanlar Emerald (Zümrüt) Buddha’ya ev sahipliği yapmıştır ve bir diğer adı da Wat Preah Keo dur. Tapınakta, üzerinde çok sayıda mücevherin (9000’nin üzerinde) bulunduğu bir Buda heykeli bulunmaktadır. Bir başka Buda heykeli ise 90 kg altından yapılmıştır. Bahçe içinde ayrıca Kral’ın heykeli ve kraliyetin gündelik eşyalarının sergilendiği bölümler vardır. Çıkışa doğru kraliyet ailesinin fil sırtında iken kullandıkları eyerlerin sergilendiği bir başka bölüm de yer almaktadır.

Ulusal Müze görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası Angkor dönemine ait son derecede etkileyici bir heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki Wat Phnom Tapınağı da sık ziyaret edilen, şehrin en eski tapınaklarından biridir. Bu tapınakta iyi şans için dua edilir, dilek dilenir. Dileğiniz gerçekleşirse tapınağa bir hediye ile geri dönmek gerekiyor. İçerideki duvarda Ramayana Efsanesi’nden resimler bulunmaktadır. Tuol Sleng Müzesi ise Kamboçya`nın trajik ve tüyler ürpertici geçmişini hatırlatmaktadır.

Şehrin 15 km dışında, ünlü Killing Fields yani ölüm tarlaları bulunmaktadır. Pirinç bataklıklarının hemen yanında olan bu yerde içlerinde 100 ila 500 arasında değişen insan cesedinin olduğu 129 kuyu bulunmaktadır. Girişte Polpot’un tarihi mirası olan insanlık dramını anlatan ve üzerine isim ve tarihi olayların kazındığı Jenosid Anıtı yer almaktadır. Toul Tompoung Market ise görülebilecek diğer yerler arasındadır.

Phnom Penh`in turistik yerlerinin çoğu albenisi fazla olmayan yerlerdir. Bu nedenle kenti ziyaret edenlerin çoğu turistik yerlere oldukça kısa zaman ayırırlar. Tüm bu turistik ve tarihi gezilerin ardından günün yorgunluğunu şehrin en hareketli gece mekanlarından biri olan Hotel Le Royal`de yudumlayacağınız bir kokteylle atabilirsiniz. Heart of Darkness da, gecenin ilerleyen saatlerinde gece turunuza devam edebileceğiniz diğer mekanlar arasındadır.

Phnom Penh’e ulaşım için komşu ülkelerden havayolu ile gelmek en uygun seçenektir. Vietnam’dan Mekong Deltası tekne yolculuğu ile ve Siem Reap’tan karayolculuğu ile de Phnom Penh’e ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER